Co pomáhá na ranní nevolnosti v těhotenství?

Co pomáhá na ranní nevolnosti v těhotenství?

Proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? I ranní nevolnosti mají svůj účel a význam.

Zvláště první trimestr těhotenství, je u řady těhotných žen spojen s příznaky ranních nevolností. I když se jim říká „ranní nevolnosti“, některé ženy se s těmito příznaky mohou setkávat kdykoliv v průběhu dne. To jestli, a jak silně, se u vás ranní nevolnosti projeví, je individuální. Některé ženy mají větší „štěstí“, jiné si první trimestr s nevolnostmi doslova „protrpí“. Zcela se zbavit ranních nesvolností dost dobře nejde, ale můžete je potlačit a omezit.

Proč jsou v těhotenství ranní nevolnosti

Ranní nevolnosti v prvním trimestru těhotenství (tj. cca během prvních 12-ti týdnů) souvisí s hormonálními změnami ve vašem těle. Možná se ptáte, proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? Mezi hlavní příčiny ranních nevolností můžeme zařadit humánní choriový gonadotropin (hCG) a estrogen. Dalším spouštěčem pro ranní nevolnost je zvýšená citlivost čichu a změny ve vnímání chutí u těhotných žen. Na jejich výskytu se pak podílí i vyšší míra stresu.

I když to může znít nesmyslně, tak ranní nevolnosti mají svůj účel a význam. Ranní nevolnosti slouží jako určitá ochrana těhotné ženy před riziky spojenými s příjmem potravy. Tělo se tak automaticky „chrání“ před potravinami s výraznějším zápachem, chutí (u kterých v přírodním prostředí bývalo vyšší riziko otravy). Stejně tak ranní nevolnosti vyvolává třeba i alkohol nebo kouření cigaret (tedy opět přirozený obranný mechanismus, kterém se tělo snaží chránit nenarození dítě).

Jak omezit ranní nevolnosti v těhotenství

Pro omezení nevolností v první fázi těhotenství si více hlídejte svůj jídelníček. Vyhýbejte se potravinám, které patří mezi nejčastější „spouštěče“ nevolností. Jedná se o mastná / tučná jídla, hodně kořeněná jídla a „pikantní“ potraviny, nebo také potraviny, které mají intenzivnější zápach nebo výrazné aroma.

Jakmile také během těhotenství zjistíte, že u vás některé jídlo, nápoj nebo potravina vyvolává pocit nechutenství, omezte její konzumaci (minimálně po dobu prvních 3 měsíců těhotenství, po této době ji pak můžete zase opatrně zkusit konzumovat).

Co jíst abyste neměla ranní nevolnosti?

Zvláště v prvním trimestru, kdy jsou ranní nevolnosti nejsilnější, je vhodné jíst menší porce jídla několikrát denně. Zkuste se vyhýbat přejídání nebo obecně tomu, abyste měla příliš plný žaludek. I to hodně pomáhá.

Zaměřte se také na „neutrální“ potraviny, které budou nejméně dráždit váš žaludek. Vhodné jsou celozrnné potraviny (pečivo, těstoviny z celozrnné mouky apod.), dále pak luštěniny, libové bílkoviny, vybrané druhy ovoce a zeleniny.

Mezi přírodní látky, které potlačují ranní nevolnost u těhotných, pak patří třeba i zázvor. Můžete tak pít čaj z čerstvého zázvoru, nebo jíst nějaké zázvorové pečivo, sušenky. Vyzkoušejte třeba i zázvorovou limonádu, která je vyráběna z přírodního zázvoru (pozor na nápoje a výrobky, které obsahují jen „zázvorové aroma“).

Dodržujte správný pitný režim

Při ranních nevolno stech, pokud zvracíte, vaše tělo ztrácí poměrně hodně tekutin. Zvláště v této době je důležité, abyste hodně pila. A to zejména čistou vodu, která nejméně dráždí žaludek. Při častém a silném zvracení může být vaše tělo dehydrované. Pijte tedy nejméně 1,5 – 2 litry vody denně.

Vyzkoušejte těhotenské vitamíny

V době těhotenství potřebuje vaše tělo vyšší dávky vitamínů a minerálů. Ty potřebujete pro zdravý vývoj svého dítěte. Je tedy dobré zvážit používání nějakých těhotenských vitamínů (či potravinových doplňků s vyšším obsahem vitaminů a minerálů).

Jedním z těchto vitamínů by měl být i vitamín B6. Ten pomáhá s omezením ranních nevolností.

Dostatek spánku a méně stresu

Dopřávejte si dostatek spánku a vyhýbejte se zvýšenému stresu. Na začátku těhotenství, v prvním trimestru, bude vaše tělo potřebovat cca 1 hodinu spánku navíc. Dostatek spánku je ale dobrý i jako prevence proti ranním nevolnostem. Jednou z příčin ranních nevolností je i stres. A právě dostatek kvalitního spánku snižuje míru stresu.

Stresu se v prvním trimestru těhotenství vyhýbejte i v práci, nebo při všech ostatních činnostech. Stres zvyšuje množství kyselých žaludečních šťáv (proto u lidí, kteří jsou vystaveni nadměrnému stresu, vznikají žaludeční vředy). Zvýšené množství žaludečních šťáv pak vyvolává nevolnost a zvracení.

Ostatní čtenáři si prohlédli: