Dieta při kojení: co jíst a co nejíst když kojíte?

Dieta při kojení: co jíst a co nejíst když kojíte?

Během kojení nesmíte nějak radikálně omezovat množství kalorií.

Během kojení mohou jíst maminky v zásadě vše. Pokud je jejich jídelníček alespoň trochu rozumný a vyvážený, pak určitě není potřeba dodržovat nějakou striktní dietu. Vzhledem k tomu, že velká většina žen, se již během kojení snaží shodit nějaká ty kila po porodu, pak je vhodné, aby byl jídelníček při kojení zdravý a neobsahoval zbytečné kalorie.

Dieta při kojení

Během doby, kdy kojíte své dítě, se určitě nesmíte pouštět do nějakých „extrémních“ experimentů. I když se snažíte zhubnout po porodu, musíte si uvědomit, že pro správnou torbu mateřského mléka potřebuje vaše tělo dostatečný přísun živin. Podle intenzity kojení (tedy podle toho, jak často, a jak hodně vaše dítě pije), spotřebuje vaše tělo za den 300 až 500 kcal navíc. To je srovnatelné, jako byste každý den chodila na dvouhodinovou procházku (svižným tempem), nebo uběhla deset kilometrů v náročnějším terénu.

Během kojení tedy nesmíte nějak radikálně omezovat množství kalorií. Základem „diety“ během kojení tak musí být potraviny, které vašemu tělku dodají dostatečné množství energie, které potřebuje pro své fungování a také pro tvorbu mateřského mléka.

Jídelníček při kojení

Na jídelníčku během kojení by určitě neměly chybět celozrnné potraviny. Tedy celozrnné pečivo, těstoviny z celozrnné mouky, hnědá rýže ap. To by pak mělo být doplněno konzumací ovoce, zeleniny, bílkovin a také mléčnými výrobky. Během kojení potřebujete zvýšený přísun vápníku. A ten je ve větším množství právě v mléčných výrobcích.

Jezte i hodně ovoce a zeleniny. Může se jednat jak o zdravou snídani nebo svačinku během dopoledne či odpoledne. Stejně tak to může být i velmi dobrá příloha k hlavnímu jídlu. Je také dobré kombinovat různé druhy ovoce a zeleniny. Špenát, kapusta nebo některé „tmavší“ saláty obsahují vyšší množství železa. Citrusy jako pomeranče, grep nebo i „obyčejné“ zelí zase obsahují vyšší množství vitamínu C.

Na jídelníčku během kojení také nesmí chybět nejméně jedna porce bílkovin denně. Mohou to být jak živočišné bílkoviny (libové, netučné maso, vejce, ryby, mléčné výrobky), nebo i bílkoviny rostlinného původu (luštěniny jako fazole nebo čočka) nebo sója, avokádo aj.

Jak již bylo zmíněno výše, během kojení je důležitý vyšší příjem vápníku. Ten je v největší míře zastoupen v mléčných výrobcích. Pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete konzumovat mléčné výrobky, je nutné nahradit příjem vápníku nějakým jiným zdrojem. Byť by to měl být i jen nějaký potravinový doplněk (obsahující příslušné vitamíny a minerály).

Během kojení dodržujte pitný režim

Během kojení vypije dítě (několika měsíční, u novorozenců je to o něco méně) 500 – 800 ml mateřského mléka. To je z velké části tvořeno vodou. Během kojení je tedy nutné abyste dostatečně pila. Udává se, že běžný zdravý člověk potřebuje na den nejméně 2 litry tekutin (část z tohoto množství ale může pocházet i z potravin, typicky třeba z ovoce nebo zeleniny, které obsahují hodně vody). V době kojení pak budete potřebovat nejméně půl litru tekutin navíc.

Pokud se současně během kojení snažíte shodit nějaká přebytečná kila po porodu, vyhýbejte se všem slazeným nápojům (příliš sladké limonády typu Coca-Cola, ovocné džusy a šťávy s přidaným cukrem, apod.). Pijte čistou, pramenitou vodu, nebo bylinkové či ovocné čaje.

Pití kávy během kojení

V době, kdy kojíte, byste měla omezit příjem kofeinu. Ten by určitě neměl překročit dávku cca 200mg denně. To odpovídá asi jedné, nebo dvěma malým kávám za den. Kofein totiž patří k látkám, které mají schopnost prostupovat až do mateřského mléka. Sice se ho tam dostane jen velmi malé množství – udává se, že pouze 1 – 2%, ale i tak to může mít na dítě vliv. Běžná dávka (oněch cca 200 mg) kofeinu by dítěti neměla nijak uškodit. Rozhodně ale neuděláte chybu, pokud si kávu dáte až poté, co nakojíte své dítě. Kdy se velká část kofeinu do dalšího kojení odbourá.

Alkohol v době kojení

Během těhotenství byste se měla alkoholu úplně vyhýbat. Tedy po celou dobu těhotenství ani jednu skleničku. Při kojení je ale již možné vypít (čas do času), nějaký ten drink nebo sklenici vína. Přesto by ale konzumace alkoholu během kojení neměla být příliš častá (maximálně 2x týdně) a určitě ne ani příliš „intenzivní“.

To, že si večer dáte jednu nebo dvě sklenky vína, či jedno nebo dvě piva, vašemu dítěti nijak neublíží. Alkohol se do mateřského mléka dostává jen v zanedbatelném množství a také při této „intenzitě“ konzumace se i poměrně rychle odbourává. Pochopitelně není nejlepší kojit dítě ihned po tom, co jste nějakou tu skleničku vypila. Pokud je ale mezi umírněnou konzumací alkoholu a kojením nějaký časový odstup, pak vašemu dítěte žádné riziko nehrozí.

Co určitě nejíst během kojení

Některé potraviny pak při kojení nejsou příliš vhodné. Třeba pokud máte problémy s trávením mléčných výrobků, pak (i přesto že jsou pro kojící ženy doporučovány), se jim spíše vyhněte a vápník přimějete v jiné formě.

Některé děti také mívají problémy, pokud žena konzumuje potraviny s nadýmavým účinkem. Typicky třeba čerstvé pečivo, luštěniny, někdy také cibule nebo třeba i pečená jablka.

Zvláště pak v prvních týdnech po porodu (v šestinedělí), je vhodné být opatrná při volbě potravin. Někdy mohou dělat problémy třeba příliš pikantní kořeněná jídla. Také příliš tučného jídla by mohlo škodit. Hlídejte si i příjem soli.

Ostatní čtenáři si prohlédli: