Jak často a jak dlouho kojit novorozence

<span>Při kojení se značně posiluje imunita dítěte. Kojení pak vytváří silnou vazbu mezi dítětem a matkou.</span> Při kojení se značně posiluje imunita dítěte. Kojení pak vytváří silnou vazbu mezi dítětem a matkou.

Asi vás nemusíme přesvědčovat, že kojení je pro novorozence tou nejlepší výživou. Mateřské mléko obsahuje vše, co nově narozené dítě potřebuje. Ani ta sebelepší umělá náhražka, nedokáže 100% nahradit mateřské mléko. Při kojení se také značně posiluje imunita dítěte. Kojení pak vytváří silnou vazbu mezi dítětem a matkou. Pokud vám v tom tedy nebrání zdravotní problémy, snažte se své dítě kojit co nejdéle, alespoň prvních 6 měsíců (absolutní minimum je pak prvních 6 týdnů).

Jak poznat že má novorozeně hlad

Novorozenci zatím neznají příliš mnoho způsobů komunikace. Takže minimálně zpočátku všechny své potřeby sdělují pláčem. Když mají hlad a chtějí nakojit, když mají plnou plenku, když je něco bolí, nebo když se jim něco nelíbí.

Postupem času se ale naučíte rozeznávat jednotlivé druhy pláče. Již brzy si všimnete, že dítě pláče trochu jinak, když má hlad nebo jinak, když potřebuje přebalit. Po pár týdnech pak již některé děti začínají svou potřebu nakojit signalizovat jasněji. „Sápou“ se vám po prsou, „hladí“ si rukou bříško. U starších kojenců pak můžete začít zkoušet i jednoduché znakování pro kojence, kterým se dítě záhy naučí lépe sdělovat své potřeby.

Poměrně dobrým způsobem, jak poznat že má dítě hlad je, když mu vložíte prst do úst. Pokud má dítě hlad, tak se jej ihned začne snažit sát. Také si můžete všimnout, že když je dítě hladové, tak má sucho v ústech nebo popraskané rty. Hladové děti jsou také méně aktivní, méně se hýbou a jsou rozmrzelé, pláčou.

Jak často kojit novorozence

S kojením novorozence by se mělo začít co nejdříve po porodu. Pokud tomu nebrání zdravotní stav matky po porodu, pak je dobré s kojením začít už v následujících hodinách po porodu. To je důležité i pro nastartování procesu tvorby mateřského mléka.

Zpočátku by také dítě mělo být kojeno co nejčastěji, klidně i každé 2 hodiny. Čím častěji se budete pokoušet kojit své miminko, tím intenzivnější budou „signály“ pro produkci mateřského mléka. Někdy trvá i několik dní než se začne vytvářet „plnohodnotné“ mateřské mléko. V prvních hodinách či dnech po porodu vaše tělo produkuje jen malé množství husté nažloutlé tekutiny. To opravdové mateřské mléko se vytváří až po několika hodinách po porodu, někdy dokonce až po několika dnech.

To, jak často kojit novorozence, je také do určité míry individuální. U čerstvých novorozeňat by se frekvence kojení měla pohybovat v rozmezí 2 – 3,5 hodiny (7x až 10x za den). Třeba nedonošené nebo obecně drobnější děti potřebují častější kojení (mají menší žaludek, kam se jim toho méně vejde, takže dostávají rychleji hlad). Zdravé, váhově průměrné dítě potřebuje cca 7 kojení denně. Z toho obvykle jedno (někdy i dvě) kojení v noci

Jak dlouho kojit novorozence

Doba kojení novorozence je také individuální, každé dítě to má trochu jinak. Je ale dobré myslet na to, že velká většina dětí, přijme největší množství mateřského mléka již asi během prvních 10 – minut. Děti pak sice u prsu setrvávají i po mnohem delší dobu. Protože je jim to příjemné, uklidňuje je to, uspává je to. Ale už se nejedná o „opravdové“ kojení. Proto by běžná doba kojení neměla přesahovat cca 20 minut.

Jak často kojit novorozence v noci

Během několika prvních týdnů je nejvhodnější kojit novorozence pokaždé, když si o to sám řekne. V prvních dnech po porodu asi nemá smysl snažit se hned zavádět nějaký pevný řád a pravidelný režim kojení.

Noční kojení novorozence je pak stejně důležité jako kojení ve dne. Je důležité i pro vás, aby probíhala správná produkce mateřského mléka. V prvních dnech a týdnech po porodu by mělo být dítě kojeno alespoň jednou v noci. Velká většina dětí si o noční kojení sama řekne. Některé děti je ale nutné na noční kojení budit. Je to sice pro vás náročné, ale několik prvních týdnů to budete muset vydržet.

Později pak už, pokud dítě v noci spí třeba i 6 hodin v kuse, pak ho není nutné budit. Tedy za předpokladu že správně přibírá na váze. Pokud ne, je nutné dodržovat pravidelné noční kojení i v pozdější době.

Jak odbourat noční kojení

Po šestém měsíci dítěte se již můžete pokusit úplně odbourat noční kojení. V tomto věku se již děti v noci zpravidla nebudí „hladové“. Když je sice dáte k prsu, tak se trochu napijí, ale primárním důvodem jejich pláče už zpravidla nebývá hlad.

Proto je vhodné s nočním kojením úplně přestat. Aby se vám povedlo úplně odbourat noční kojení, je nutné být trochu „přísná“. Pokud vám dítě doteď při večerním kojení usínalo u prsu, tak se tomu snažte předcházet.

Tedy dítě nejprve nakojit a až poté jej uložit do postýlky. Tak aby se naučilo neusínat u vašeho prsu. Aby se dítě odnaučilo spojení „kojení = spánek“.

I když se probudí v noci a bude mrzuté, zkuste jej místo kojení utišit tím, že jej chvíli pochováte. Je také velmi efektivní, pokud v tomto „přechodném“ období, bude v noci k dítěti vstávat váš muž. Na něj bude dítě reagovat jinak než na vás (ví, že u něj žádné kojení nebude).

Některé děti pochopí, že už je s nočním kojením konec, již během jedné noci, u většiny to ale trvá cca týden, někdy i déle. Vyplatí se ale být důsledná. Tedy „nepodlehnout“ jeho vytrvalému pláči, jinak je veškerá snaha o odbourání nočního kojení zbytečná.

Kdy ukončit kojení dítěte

Názory na to, kdy úplně odstavit dítě se různí. Někdo dítě odstaví už po 6 měsících, jiné maminky kojí děti i do dvou let nebo méně často i delší dobu.

Pro „bezbolestné“ ukončení kojení je dobré dětem zavést nějaký nový rituál, který jim kojení nahradí. Pokud je chcete převést na umělé mléko z lahve, pak je dobré mu dávat lahev ve stejné době, jako bylo kojeno.

V době odstavování se také doporučuje nenosit velký výstřih (aby dítě zbytečně nevidělo prsa), nebo jej nechovat v podobných pozicích jako při kojení. Především pro večerní kojení před ukládáním je dobré mít nějakou „náhradu“, nějaký jiný rituál, jako třeba čtení pohádky, nějaká hra, mazlení se nebo něco jiného. Pro řadu dětí není kojení čistě jen o uspokojení fyzické potřeby (hladu) ale je to i o uspokojování emocionálních potřeb (blízký fyzický kontakt s matkou). A tuto emocionální potřebu můžete zkusit nahradit nějakou jinou činností.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak často a jak dlouho kojit novorozence

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna