Jak poznat samovolný potrat

Jak poznat samovolný potrat

K samovolnému potratu dochází u přibližně 20 - 25% všech těhotenství. Riziko potratu začíná klesat po 13 týdnu těhotenství.

K samovolnému potratu dochází u přibližně 20 – 25% všech těhotenství. Jako samovolný potrat se pak označuje potrat, ke kterému dojde spontánně, do 20 týdně těhotenství. V tomto článku se podíváme na to, jak poznat samovolný potrat, a jaké jsou rizikové faktory v souvislosti s potratem. Můžete se podívat i na to, jak zabránit potratu.

Jaké je riziko potratu?

Riziko potratu začíná klesat po 13 týdnu těhotenství. Vyšší riziko potratu mají také starší ženy. Pro ženy, které mají 35, až 45 roků platí, že riziko potratu je u nich 20 – 30%. U žen, které by byly těhotné a měli nad 45 roků, je pak už riziko samovolného potratu opravdu velmi vysoké. Je to až 50%.

Riziko potratu také zvyšují různé zdravotní problémy – například diabetes nebo lupus. Vyšší je i riziko u žen, které kouří, užívají drogy nebo nadměrně konzumují alkohol. Také ženy, které mají výraznější nadváhu, nebo naopak podváhu, mají vyšší pravděpodobnost, že u nich dojde k samovolnému potratu.

Příčiny a symptomy potratu

Samovolný potrat se nejčastěji vyskytuje již v prvních týdnech těhotenství. Mezi nejčastější příčiny pro samovolný potrat patří chromozomální abnormality plodu. V takovém případě ale v zásadě nemůžete udělat nic, abyste potratu zabránila. Někdy prostě dojde k nějaké genetické poruše, které brání vývoji plodu, a tělo pak samovolně těhotenství ukončí.

Jedním ze symptomů samovolného potratu je silné vaginální krvácení. Pokud během těhotenství dojde k silnému krvácení z pochvy, je to zpravidla znamením, že došlo k samovolnému potratu. Krev je obvykle nahnědlá nebo jasně červené barvy. Krvácení je pak zpravidla doprovázeno křečemi v břiše, které jsou obdobné, jako ty, které zažíváte během menstruace.

Pozor ale na to, že k mírnému „špinění“ nebo drobnému krvácení může dojít i u zdravých těhotných žen, u kterých těhotenství probíhá v pořádku. Pokud ale během těhotenství zpozorujete i jen malé krvácení, raději informujte svého lékaře.

Podle vědeckých studií k 50 – 75% potratů dochází již krátce po otěhotnění. Žena si tak často ani neuvědomí, že byla těhotná a má za to, že má jen drobně posunutý termín menstruace, která je o něco silnější než obvykle.

Zkontrolujte poševní hlen

Mezi další příznaky potratu patří růžovo-bílý vaginální hlen, který může obsahovat těhotenské tkáně. Pokud poševní hlen vypadá jako hustší tkáň, může být příznakem probíhajícího potratu. I v tomto případě raději navštivte svého lékaře.

Dávejte pozor na své bolesti

S každým (byť zdravým) těhotenstvím je spojena celá řada bolestí. V případě samovolného potratu ale bývá bolest obvykle lokalizována v dolní části zad. Bolest se může pohybovat od jen mírné až po těžkou bolest. Pokud tedy pozorujete bolesti v dolní části zad, poraďte se ihned se svým lékařem.

Naopak občasné píchání nebo bolest v břiše nebo pánevní oblasti, jsou zpravidla jen reakcí vašeho těla na probíhající těhotenství. Vaše tělo se v důsledku těhotenství mění, aby vyhovělo požadavkům rostoucího plodu a připravilo se na nadcházející porod. Čili je to normální.

Při některých potratech je možné zažít i „opravdové kontrakce“. K těm dochází každých 15 až 20 minut a často bývají velmi silně bolestivé.

Jak poznat potrat

Pokud dojde k samovolnému potratu, můžete si všimnout, že pociťujete méně ranních nevolností. Také se zmenší bolestivost a „nateklost“ prsou. Dost často pak budete mít i pocit, že už nejste těhotná.

Pokud dojde k potratu, nebo pokud budete mít pocit, že něco není v pořádku, určitě co nejdříve vyhledejte svého lékaře. Potrat, pokud k němu skutečně dojde, může proběhnout různým způsobem. Někdy dojde k tomu, že „těhotenská tkáň“ je během silnějšího krvácení kompletně vyloučena z těla ven.

Jindy ale může dojít k tomu, co se nazývá „zamlklé těhotenství“. Vývoj plodu se v určité fázi těhotenství zastaví, ale tělo nevyvíjející se plod nevyloučí, a ten zůstane v děloze. V takovém případě je nutné podstoupit zákrok, který plod z dělohy odstraní.

Samostatnou kapitolou pak je i mimoděložní těhotenství.

Co se děje po potratu

Po prodělaném potratu můžete ještě nějakou dobu pociťovat stejné příznaky, jako v době kdy jste byla těhotná. Také je běžné, že první menstruace po potratu se může dostavit až za 6 – 8 týdnů (podobně jako po porodu).

Jak zabránit potratu

Ve většině případů se samovolnému potratu nedá nijak zabránit. To platí především pro ty potraty, které jsou z důvodu nějakých vývojových abnormalit. U ostatních potratů je sice možné snížit riziko potratu, ale nikdy mu nemůžete zabránit se 100% jistotou.

Pro minimalizaci rizika potratu, je vhodné změnit svůj životní styl. Tedy skončit s kouřením a konzumací alkoholu (a pochopitelně i všech návykových látek). Dále pak omezit množství kávy (kofeinu). V těhotenství byste také měla zvýšit příjem kyseliny listové (jeden z vitamínů B), která zajišťuje zdravý vývoj mozku, míchy a nervové soustavy dítěte. Také byste se měla vyhýbat nadměrnému stresu, který se může podílet na vzniku potratu.

Ostatní čtenáři si prohlédli: