Jak předcházet striím v těhotenství

Jak předcházet striím v těhotenství

Strie (a nejenom ty těhotenské) jsou ve své podstatě drobné jizvičky kůže. Vznik strií je do značné míry podmíněn geneticky.

Těhotenské strie na břiše vznikají v době těhotenství, když se zvětšuje bříško. Kůže tak reaguje na rostoucí objem břicha. Strie na břiše v těhotenství začínají jako červené proužky a postupně se mění na „stříbrnou“ (světlou) barvu. Některé ženy více „trpí“ na vznik strií v těhotenství, u jiných se to nemusí tolik projevit. Z části je to dáno věkem nebo genetikou, z  části je to ale i o vhodné životosprávně nebo péči o tělo.

V následujícím článku se podíváme na to, jak předcházet vzniku strií v těhotenství. Nezaručujeme vám, že se u vás strie vůbec neobjeví. Při správné péči o své tělo ale můžete omezit vznik strií na minimum.

Jak předcházet striím v těhotenství

Podobně, jako i u jiných „kosmetických problémů“ kůže, i pro vznik strií v těhotenství platí, že nejdůležitější je prevence. Podobě jako třeba u vrásek v obličeji, nebo na krku, i pro strie platí, že když se už objeví, pak se dají pouze minimalizovat nebo zakrýt. Jakmile se jednou vytvoří, tak se jich zbavíte již jen velmi obtížně. A nikdy to již nebude 100%.

Proto je velmi důležitá prevence. Ta zahrnuje jak vhodný jídelníček, tak i vhodnou péči o vaše tělo a především pak o kůži na rizikových partiích.

Jak na strie v těhotenství?

Nedílnou součástí prevence vzniku strií v těhotenství je vhodný jídelníček. Ten by měl zahrnovat zdravé potraviny a měl by být vyvážený. Je také vhodné, aby na vašem jídelníčku byly potraviny, které přirozeně zlepšují vlastnosti kůže. Tedy především potraviny bohaté na antioxidanty, které pomáhají vyživovat a chránit pokožku.

Jako prevence vzniku strií je dobré konzumovat špenát, borůvky, jahody a další čerstvé ovoce a čerstvou zeleninu. Kromě potravin bohatých na antioxidanty potřebujete i potraviny s vyšším obsahem vitamínu E. Jezte tedy ořechy nebo semínka, brokolici nebo avokádo.

Budete také potřebovat vitamín A, který je schopný „opravovat“ defekty kožní tkáně. Vitamín A se dá ve větším množství najít v „barevném“ ovoci nebo zelenině – například mrkev, červená paprika, červený vodní meloun, mango nebo dýně.

Předcházejte vzniku strií dostatečným příjmem vody

Hydratovaná pokožka = pružná pokožka. A pružná pokožka se lépe přizpůsobuje růstu břicha. Pokud budete pít dostatek vody, tak kromě jiných pozitivních efektů, to bude sloužit i jako prevence vzniku vrásek nebo strií.

Obecně je doporučováno, abyste měli denní příjem tekutin nejméně 2 litry tekutin denně. Příjem tekutin je ale možný různou formou. Hodně vody je obsaženo i v ovoci nebo v zelenině. Další vodu můžeme přijmout v podobě polévky nebo i jiných jídel. Jiné potraviny/nápoje ale působí jako diuretika (zvyšují vylučování vody) – například káva, a tak by měly být doplněny zvýšeným příjmem tekutin.

Na udržení vhodného pitného režimu je pak nejlepší pramenitá voda. Minerální vody bychom měli pít jen v omezeném množství. Slazené nápoje s vyšším množstvím cukru pak naprosto minimálně, pouze ve výjimečných případech. Vhodný je i čaj – zelný, bílá nebo bylinkový.

Co pomáhá na strie v těhotenství

Snažte se, abyste během těhotenství nepřibírala příliš rychle. To, že se během těhotenství vaše váha zvyšuje, je přirozené a ve výsledku i zdravé. Není ale dobré pokud se váha zvyšuje „nárazově“ nebo „skokově“. To pak vznikají strie mnohem častěji. Při plynulejším růstu váhy, naopak vznik strií může být jen omezený nebo minimální.

Proto je dobré hlídat si i v těhotenství to, co jíte. Rozhodně neplatí, že byste během těhotenství musela „jíst za dva“. I když během těhotenství potřebujete vyšší kalorický příjem, určitě to není dvojnásobek. A to ani v pokročilé fázi těhotenství.

Jak pečovat o pokožku abyste zabránili vzniku strií v těhotenství

Věnujte také zvýšené úsilí péči o pleť. Pomocí suchého kartáče z přírodních vláken provádějte pravidelnou exfoliaci pokožky (exfoliace = odstraňování odumřelých kožních buněk mechanickou cestou). To působí jednak jako prevence vzniku nových strií, tak i částečně pomáhá omezit viditelnost těch již existujících.

Na pokožku by také neměly být používána nějaké „agresivní“ kosmetické prostředky. Především pak ty, které nadměrně vysušují pokožku (ta je pak náchylnější na vznik vrásek nebo strií).

Pokožku byste měli pravidelně hydratovat. Především pak na břiše na stehnech na bocích a v dolní části zad nebo i na dalších místech. Běžné hydratační krémy zpravidla nepronikají tak hluboko do pokožky, aby ji udržely dlouhodobě hydratovanou. Proto je během těhotenství vhodné volit hydratační krémy určené speciálně pro těhotné ženy.

Alternativou k běžně prodávaným hydratačním krémům mohou být i některé přírodní prostředky jako je třeba kakaové máslo, kokosový olej, mandlový olej, nebo i jiné.

Pokožku byste pak měla hydratovat dvakrát denně – ráno a večer.

Jak se zbavit strií po porodu

I po porodu byste měla věnovat náležitou péči svému tělu. Proto, abyste co nejvíce minimalizovali strie, není vhodné snažit se o nějaké rychlé hubnutí po porodu. Tím, že budete hubnout postupně a přirozeně, bude mít i pokožka čas na přirozenou regeneraci a zpevnění. Je tedy vhodné pokračovat se zdravým jídelníčkem, pravidelnou hydratací a také se snažit pravidelně cvičit. Cvičit byste měli alespoň čtyřikrát nebo pětkrát týdně.

Ostatní čtenáři si prohlédli: