Jak připravit muže na narození dítěte?

<span>Od začátku se snažte, aby byl váš muž v co největší možné míře součástí vašeho těhotenství. </span> Od začátku se snažte, aby byl váš muž v co největší možné míře součástí vašeho těhotenství.

Ještě během těhotenství, toho musíte stihnout hodně „zařídit“. Musíte se sama připravit na porod a následnou péči o miminko. Musíte si pořídit všechnu potřebnou výbavu pro miminko. Pokud již máte jiné děti, musíte je připravit na příchod sourozence. A v neposlední řadě pak musíte na narození dítěte připravit i svého muže. Přečtěte si následující kroky, abyste zjistila, jak se připravit vašeho manžela na porod.

Jak připravit „tatínka“ na porod a narození dítěte

Od začátku se snažte, aby byl váš muž v co největší možné míře součástí vašeho těhotenství. Neváhejte ho zapojit do všeho, co se týká těhotenství a přípravy na porod a péči o dítě. Zkuste svého muže přesvědčit, aby s vámi navštěvoval předporodní kurzy. Zkuste mu koupit nějakou vhodnou knížku o tom, co zahrnuje těhotenství, porod a péče o novorozence.

Zapojte svého muže do výběru jména pro dítě. Společně vybírejte i všechnu výbavu. Přenechejte svému muži část úkolů – třeba vymalování a přípravu dětského pokojíčku. Instalaci autosedačky. Zabezpečení bytu aby se dítě nezranilo, nebo aby něco nerozbilo. Možností jak zapojit muže do přípravy na dítě je mnoho.

Promluvte si s mužem o porodu

Názory na přítomnost tatínka u porodu se různí. Některé ženy nechtějí, aby je muž viděl během porodu. Co si budeme nalhávat, porod není zcela čistá a estetická záležitost. Na druhou stranu, přítomnost muže u porodu vám poskytne velkou podporu.

Během prvních chvil po narození dítěte se také velmi snadno vytváří pevné pouto. A to jak mezi čerstvě narozeným miminkem a matkou, tak i mezi miminkem a jeho tatínkem. Pokud jste ještě nikdy neviděla svého muže plakat, pak vězte, že až mu dají v porodnici do náruče právě narozené dítě, možná v jeho očích uvidíte slzy dojetí.

Na porod se s mužem můžete připravit i tím, že se podíváte na nějaké video z porodu. Tak budete mít nejenom vy, ale i váš muž lepší představu, co máte od porodu očekávat.

Na druhou stranu ale respektujte pocity svého muže. Pokud by pro něj byla přítomnost u porodu příliš náročná, příliš stresující, tak ho nenuťte za každou cenu, aby se porodu účastnil.

Proberte s mužem vaše vzájemná očekávání co bude po porodu

Tak jako vy se cítíte nejistá z toho, jak zvládnete porod a pak se postarat o dítě, stejně (a možná i více) nejistý může být i váš muž. Mohou ho trápit pocity ohledně práce a zajištění finanční stránky vaší rodiny. Může mít obavy z toho, jak bude vypadat váš společný život s miminkem apod. Tak jako vy během těhotenství potřebujete podporu svého muže, tak ji ale potřebuje i on od vás

Jak připravit muže na život s dítětem

Musíte si uvědomit, že narození dítěte nutně změní váš život. A to dosti významným způsobem. Tím, že se dopředu budete se svým mužem bavit o tom, co vás čeká, vyhnete se případným nedorozuměním po narození dítěte.

Uvědomte si také, že ženy jsou již od přírody lépe „naprogramovány“ k těhotenství a péči o dítě. Navíc během těhotenství a po porodu, v jejich těle „vládnou hormony“, které jim pak soužití s dítětem do určité míry usnadňují.

Muži tuto výhodu nemají, a k tomu, aby se stali dobrým otcem dítěte, musí postupně „dozrát“.

Také je zde otázka sexu. Mnoho žen po porodu ztrácí zájem o sex, nebo má na podobné aktivity značně sníženou chuť. Zatímco u ženy je to přirozená reakce, muž to může cítit jinak. I to je jedno z témat, které je dobré probrat již během těhotenství.

Nezanedbávejte svého muže

To platí především po porodu. Je logické, že především v prvních týdnech po porodu vás vaše miminko bude intenzivně potřebovat. Nikdy byste ale neměla odstavit svého muže na vedlejší kolej. Stejně tak, jako byste si měla vyhradit nějaký čas i sama pro sebe, najdete si i nějaký čas, kdy se budete věnovat jen svému muži.

I pro vaše dítě je důležité, abyste měli s mužem pevný a zdravý vztah. Takže i když budete po porodu trávit spoustu času péčí o dítě, najděte si čas i na to, abyste se věnovala svému muži.

Připravte na finanční stránku narození dítěte

Už před narozením a následně po porodu může u většiny párů dojít i k výraznému poklesu jejich příjmu. Byť jsou v ČR poskytovány poměrně „štědré“ sociální dávky v souvislosti s těhotenstvím a péčí o malé dítě (alespoň tedy ve srovnání s některými jinými státy, jinak vzhledem k běžnému příjmu je to „bída“). I tak narození dítěte zpravidla znamená podstatný zásah do „rodinného“ rozpočtu.

Tyto otázky je dobré prodiskutovat dopředu, abyste s mužem měli stejná očekávání. Je možné, že po narození dítěte bude nutné omezit, nebo na nějakou dobu úplně ukončit, některé finančně náročnější volnočasové aktivity. Nebo se i jinak omezit ve výdajích.

Někdy také může být pro rodinu finančně výhodnější, když část rodičovské dovolené stráví doma s dítětem otec. Na tom rozhodně není nic špatného, ani nic, za co by se váš muž musel stydět. Je to ale dobré předem prodiskutovat.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak připravit muže na narození dítěte?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna