Poradna: Kolik je podpora po skončení mateřské v roce 2018?

Obecně platí, že na podporu v nezaměstnanosti máte nárok, pokud máte za poslední dva roky „odpracováno“ nejméně 12 kalendářních měsíců. Obecně platí, že na podporu v nezaměstnanosti máte nárok, pokud máte za poslední dva roky „odpracováno“ nejméně 12 kalendářních měsíců.

Dobrý den, řeším takový problém a potřebovala bych poradit s tím poradit.

Za dva měsíce mi bude končit mateřská s druhým dítětem a já nevím, co bude dále. Zatím nevím, jestli mi od září vezmou dítě do školky a jestli já budu moci jít do práce. Pokud by to nešlo tak co pak?

Mám jít na Úřad práce? Budu mít nárok na podporu a kolik je vlastně podpora v nezaměstnanosti po mateřské?

U prvního dítěte jsem byla zaměstnaná, ale pracovní poměr mi skončil na začátku druhé mateřské (zaměstnavatel zkrachoval) a já se tak po mateřské nemám kam vracet a budu si muset hledat nové zaměstnání. Pokud by to nešlo kvůli tomu, že nebudeme mít školku, tak bych chtěla vědět, jestli mám alespoň na něco nárok.

Moc děkuji za odpověď

Marta M.


Odpověď: Kolik je podpora po skončení mateřské v roce 2018?

Nejprve si prosím ujasněme pojmy. Domnívám se, že u vás se nyní nejedná o konec mateřské (mateřské dovolené), to byste následně měla nárok na rodičovský příspěvek. Ale že vám nyní končí rodičovská (pravděpodobně jste ji měla do 3 roků dítěte, nebo tak nějak)? To není jenom „slovíčkaření“. Mezi mateřskou a rodičovskou je několik podstatných rozdílů. V dalším textu tedy vycházíme z toho, že se u vás jedná o konec rodičovské, resp. že vám skončí vyplácení rodičovského příspěvku.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení rodičovské 2018

Obecně platí, že na podporu v nezaměstnanosti máte nárok, pokud máte za poslední dva roky „odpracováno“ nejméně 12 kalendářních měsíců. Nejedná se ale fakticky jen o výkon nějakého zaměstnání. Jedná se o účast na důchodovém pojištění. A ta vzniká nejenom při zaměstnání/podnikání, ale třeba i v době, kdy jste doma s dítětem (až do jeho 4 roků, pokud dostáváte rodičovský příspěvek, nebo čerpáte rodičovskou dovolenou). Spadá sem i mateřská dovolená, dobrovolnická činnost, aj.

Takže i když jste několik posledních roků byla fakticky nezaměstnaná, nepracovala, tak po skončení čerpání rodičovského příspěvku budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. V příslušné době dostanete od Úřadu práce vyrozumění o ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Následně byste si měla zajít na Úřad práce a nechat se zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po rodičovské

Protože jste během rodičovské nebyla zaměstnána, nedá se u vás výše podpory v nezaměstnanosti vypočítat běžným způsobem. Výše podpory se obvykle počítá z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání, v posledním ukončeném čtvrtletí. Pokud byste například ukončila zaměstnání nyní (květen 2018), tak by se podpora počítala z průměrné čisté mzdy za leden – březen 2018.

U vás by se podpora v nezaměstnanosti počítala na základě průměrné mzdy v ČR. Ta je pro rok 2018 stanovena 28 761 Kč. Za první dva měsíce pak máte nárok na 15% z této průměrné mzdy, tedy cca 4314 Kč. Druhé dva měsíce budete dostávat 12% z průměrné mzdy v ČR, tedy cca 3451 Kč. A zbytek doby (pokud je vám méně než 50 roků, tak už jen jeden měsíc) to bude 11%, tedy cca 3163 Kč.

Podpora po skončení rodičovské tedy není nijak „závratně vysoká“. V době, kdy budete vedena v evidenci uchazečů zaměstnání, za vás stát platí zdravotní pojištění (jinak byste si ho musela platit sama).

Přivýdělek nebo brigáda na Úřadu práce

V době, kdy budete dostávat podporu, také nesmíte mít žádnou brigádu/přivýdělek (resp. pokud byste měla nějakou brigádu, tak bez ohledu na výši příjmu, bude výplata podpory zastavena). Po skončení vyplácení podpory v nezaměstnanosti si můžete přivydělat nějaké peníze.

A to maximálně jednu polovinu minimální mzdy – to je v roce 2018 částka 6600 Kč.  Tuto skutečnost pak musíte na Úřad práce nahlásit a každý měsíc dokládat, kolik jste si za aktuální měsíc vydělala. Pokud byste na Úřadu práce měla vyšší příjem než 6600 Kč měsíčně, tak vás vyřadí z evidence uchazečů o zaměstnání

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Kolik je podpora po skončení mateřské v roce 2018?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna