Poradna: Nárok na mateřskou s druhým dítětem (pracovní poměr na dobu určitou)

<span>Ochranná doba pro nárok na PPM je stejná jak délka posledního zaměstnání (počítají se kalendářní dny), maximálně pak 180 dní.</span> Ochranná doba pro nárok na PPM je stejná jak délka posledního zaměstnání (počítají se kalendářní dny), maximálně pak 180 dní.

Hezký den, mám dotaz ohledně nároku na mateřskou s druhým dítětem.

Během rodičovské dovolené s prvním dítětem mi vyprší smlouva na dobu určitou. Vím, že v tomto případě nebudu mít na mateřskou s druhým dítětem nárok.

Na jak dlouho se musím před druhým dítětem vrátit do práce, abych získala nárok na PPM i v tomto případě?

Moc děkuji za odpověď.


Odpověď: Nárok na mateřskou s druhým dítětem

Dobrý den,

O případném nároku na mateřskou (přesněji peněžitou pomoc v mateřství (PPM)), rozhoduje splnění zákonem definovaných podmínek. Mezi ně patří především to, že v době zahájení mateřské máte minimální dobu nemocenské pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Minimální doba v zaměstnání pro nárok na mateřskou

Ve vašem případě se do oněch 270 dní v posledních dvou letech započítá doba, kdy jste měla pracovní poměr na dobu určitou. To, že jste část doby trvání tohoto pracovního poměru byla na mateřské nebo rodičovské dovolené, nehraje žádnou roli. Budou se počítat všechny kalendářní dny, kdy trval pracovní poměr.

Druhou, neméně důležitou podmínkou pro nárok na mateřskou je pak to, že v době zahájení PPM, jste stále zaměstnaná (resp. jste účastníkem nemocenského pojištění) nebo, že jste alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Ochranná doba pro nárok na mateřskou

V dotazu není uvedeno, jak to „vychází“ časově. Pokud by například k zahájení mateřské na druhé dítě mělo dojít ještě v době 180 dní od skončení pracovního poměru na dobu určitou, pak byste nárok měla.

Pokud by tomu tak nebylo, pak by bylo potřeba, abyste po skončení rodičovské na první dítě, resp. ještě před zahájením mateřské na druhé dítě byla zaměstnána. Zde se nedá hovořit o nějaké minimální době. Pokud byste po skončení rodičovské pracovala například jeden měsíc a pak byla opět nezaměstnaná, bylo by teoreticky možné, abyste nárok na PPM měla. Zde jen pozor, že pokud byste pracovala třeba jen jeden měsíc, pak i následná ochranná doba z tohoto zaměstnání je také jen jeden měsíc. Ochranná doba pro nárok na PPM je totiž stejná jak délka posledního zaměstnání (počítají se kalendářní dny), maximálně pak 180 dní.

Jak se určuje nárok na mateřskou s druhým dítětem

Také bude záležet, kdy přesně vám skončí pracovní poměr na dobu určitou. Pokud by to například bylo tak, že vám skončí smlouva na dobu určitou, ale vy pak budete ještě třeba 2 roky doma s dítětem a čerpat rodičovský příspěvek, a následně byste chtěla žádat o mateřskou na druhé dítě, musela byste mít v posledních dvou letech nejemné 270 kalendářních dní v zaměstnání (tj. cca 9 měsíců). Pokud ale do posledních dvou let před zahájením mateřské na druhé dítě bude spadat ještě doba, kdy byla smlouva na dobu určitou „aktivní“, pak se vám započítá příslušná část spadající do období posledních dvou let

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Nárok na mateřskou s druhým dítětem (pracovní poměr na dobu určitou)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna