Poradna: Nárok na PPM po 4 leté rodičovské dovolené

Pokud pracujete u stejného zaměstnavatele, a narodí se vám druhé dítě do věku 4 let toho prvního, pak se při výpočtu PPM vychází ze stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte. Pokud pracujete u stejného zaměstnavatele, a narodí se vám druhé dítě do věku 4 let toho prvního, pak se při výpočtu PPM vychází ze stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte.

Dobrý den, chci se zeptat, co musím udělat pro to, abych měla u druhého dítěte nárok na PPM. Mám syna, který má necelé 3 roky.

Čekám druhé dítě, které se narodí, když synovi bude 3,5 roku a bude už nejspíš chodit do školky. Pracovní poměr mám na dobu neurčitou a zaměstnavatel je ochoten se domluvit na tom, že mi podrží místo, i když se mezi prvním a druhým dítětem nevrátím do práce. Jaké jsou v této chvíli podmínky, abych získala PPM?

Existuje nějaký formulář, kde zaměstnavatel potvrzuje, že souhlasí s tím, abych si prodloužila rodičovskou dovolenou? A pokud nárok na PPM vzniká, bude ve stejné výši jako při prvním dítěti?

Děkuji za odpověď.


Odpověď na dotaz: Nárok na PPM po 4 leté rodičovské dovolené

Pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, která trvá po celou dobu, co jste byla na rodičovské dovolené (i na předchozí mateřské dovolené), pak budou určitě splněny podmínky nároku na PPM i u druhého dítěte.

Jaké jsou podmínky nároku na PPM

Mezi podmínky nároku na PPM patří především to, že v době zahájení PPM (tedy 6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění). To, že současně čerpáte třeba rodičovskou dovolenou, nebo jste v pracovní neschopnosti třeba z důvodu rizikového těhotenství apod., ale ničemu nevadí.

Druhou podmínkou pro nárok na PPM je pak to, že v době zahájení PPM je splněna minimální doba účasti na nemocenském pojištění, která je 270 dní za poslední dva roky. Což je u vás opět splněno, tím, že máte pracovní poměr na dobu neurčitou, který stále trvá.

Výpočet PPM při narození druhého dítěte

Výše PPM – pokud bude uplatňována na základě současného zaměstnání – by byla „stejná“, jako u prvního dítěte. Pokud totiž pracujete stále u stejného zaměstnavatele, a narodí se vám druhé dítě do věku 4 let toho prvního, pak se při výpočtu PPM může vycházet ze stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Výpočet PPM by tedy měl být proveden ze stejného vyměřovacího základu, jako u mateřské na první dítě.

Nárok na neplacené voleno po skončení rodičovské dovolené

Co se týká nároku / nějakého potvrzení o delší „rodičovské dovolené“ – zaměstnavatel vám v zásadě nemůže poskytnout delší „rodičovskou dovolenou“. Ta je (i podle zákoníku práce) na maximálně 3 roky (do 3 let dítěte). Po té už vám zaměstnavatel může poskytnout pouze neplacené volno.

To je jeho dobrovolná aktivita – na neplacené volno po skončení rodičovské dovolené, není žádný „automatický“ nárok. Ani není žádný formulář nebo potvrzení, které by bylo v této souvislosti potřeba řešit. Neplacené volno po skončení rodičovské dovolené je věcí dohody mezi vámi a zaměstnavatelem.

Neschopenka po skončení rodičovské dovolené

Případně také – pokud by pro to byl třeba nějaký zdravotní důvod (třeba z důvodu rizikového těhotenství) – můžete být po skončení rodičovské dovolené v pracovní neschopnosti. Pak byste po skončení rodičovské dovolené byla stále doma, dostávala nemocenské dávky. Jen byste byla „omezena“ dobou povolených vycházek.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Nárok na PPM po 4 leté rodičovské dovolené

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna