Poradna: Nárok na PPM s druhým dítětem

<span>Délka ochranné doby je minimálně stejně dlouhá, jako počet kalendářních dní v posledním zaměstnání a maximálně oněch 180 dní.</span> Délka ochranné doby je minimálně stejně dlouhá, jako počet kalendářních dní v posledním zaměstnání a maximálně oněch 180 dní.

Dobrý den, u zaměstnavatele mám aktuálně smlouvu na dobu určitou a to do 6/2018. Jsem na RD s prvním dítětem, z důvodu péče o něj jsem si se svolením zaměstnavatele prodloužila jeho čerpání po uplynutí 3 let také do 6/2018.

Momentálně jsem zjistila, že jsem těhotná. Budu mít nárok na PPM ve stejné výši jako u prvního dítěte? Bude se na mě vztahovat ochranná lhůta 180 dní? Plním podmínku nemocenského pojištění, když jej teď za mě odvádí stát na RD?

Děkuji za informace.


Odpověď: Nárok na PPM s druhým dítětem

Pokud jste nyní zaměstnaná, byť jste doma s dítětem na rodičovské dovolené, pak je pravděpodobné že byste měla mít nárok na PPM i na druhé dítě. Resp. bude záležet především na tom, kdy konkrétně budete mít termín porodu druhého dítěte.

Ochranná lhůta pro nárok na PPM

V případě PPM je to tak, že pokud žena ukončí zaměstnání (a je jedno jestli se jedná o ukončení pracovní poměru na dobu určitou, výpověď ze strany zaměstnavatele nebo zaměstnance, nebo ukončení pracovního poměru dohodou), po skončení zaměstnání je zde ochranná doba 180 dní.

Resp., délka ochranné doby je minimálně stejně dlouhá, jako počet kalendářních dní v posledním zaměstnání a maximálně oněch 180 dní.

Pokud by vám tedy termín zahájení PPM na druhé dítě vycházel ještě v rámci této ochranné doby 180 dní, pak nárok na PPM máte. Na mateřskou, resp. čerpání PPM je zahajováno v době 6 – 8 týdnů před porodem. Konkrétní datum si volíte sama na základě konzultace s vaším lékařem.

Pokud by to ale bylo tak, že termín zahájení PPM bude až po uplynutí lhůty 180 dní, pak byste nárok na PPM neměla.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené

Po skončení pracovní poměru na dobu určitou, pokud v té době již nebudete dostávat rodičovský příspěvek, měla byste si zajít na úřad práce, kde byste následně měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud jste během rodičovské dovolené neměla žádné jiné příjmy než rodičovský příspěvek, pak by se vám výše podpory v nezaměstnanosti počítala z průměrné mzdy v ČR za 1 – 3 čtvrtletí 2017. Není to mnoho peněz. Za první dva měsíce je to 15% z průměrné mzdy v ČR, tedy 4314 Kč, druhé dva měsíce pak 12%, což je 3451 Kč a následně pak 11%, tj. 3164 Kč.

V době, kdy budete vedená na ÚP, ale nebudete mít povinnost platit si sama zdravotní pojištění, protože ho za vás bude hradit stát.

Nemocenské pojištění a nárok na PPM na druhé dítě

I když během rodičovské dovolené nepracujete, z pohledu nemocenského pojištění, resp. možnosti uplatnit nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) je to bráno tak, jako byste byla zaměstnána.

Takže pokud je termín porodu, resp. doba 6 – 8 týdnů před porodem ještě v rámci ochranné lhůty 180 dní od skončení zaměstnání (které máte na dobu určitou) na PPM byste měla mít nárok.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Nárok na PPM s druhým dítětem

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna