Poradna: Výpočet peněžité pomoci v mateřství a konec smlouvy u zaměstnavatele

Poradna: Výpočet peněžité pomoci v mateřství a konec smlouvy u zaměstnavatele

Dobrý den, jsem řádně zaměstnaná od 11/2016 u jednoho zaměstnavatele. Před tím jsem byla zaměstnaná od 02/2016 – 11/2016 u jiného zaměstnavatele. Podmínku 270 dnu placení do nemocenského bych měla splnit.

Na mateřskou dovolenou bych chtěla odejít 8 týdnů před porodem, což mi vychází na 14. 7. 2017 (předpokládaný termín porodu je 8. 9. 2017).

U stávajícího zaměstnavatele mám ale smlouvu na dobu určitou a to do konce října. Peněžitá pomoc v mateřství by mi měla být vyplácena 28 týdnů, teda nějak do půlky února 2018.

Moje otázka ale zní či se nějak změní výška peněžité pomoci v mateřství, když mi skončí smlouva se stávajícím zaměstnavatelem během mateřské dovolené (smlouva je do konce října 2017)?

Děkuji velmi pěkně za odpověď

Petra K.


Odpověď na dotaz: Výška peněžité pomoci v mateřství a konec smlouvy u zaměstnavatele

Pro stanovení výše PPM (peněžité pomoci v mateřství) je rozhodující stav v době, kdy je podávána žádost, resp. k datu kdy vzniká nárok na tuto mateřskou (tj. v době 6 – 8 týdnů před porodem). Všechny změny po tomto datu už nemusí mít na PPM žádný vliv (přesněji tedy nyní máme na mysli změny typu ukončení zaměstnání apod.)

U zaměstnanců, kteří mají pracovní smlouvu na dobu neurčitou, pak platí, že jejich zaměstnání ani nemůže být v době mateřské dovolené ukončeno výpovědí ze strany zaměstnavatele. Pokud je ale smlouva na dobu určitou, tak tam podobná „ochrana“ pro ženy na mateřské není.

V tomto konkrétním případě tedy nastoupíte v době 8 týdnů před porodem na mateřskou dovolenou, a začne vám být vyplácena PPM (pokud jsou tedy splněn všechny podmínky – jak sama zmiňujete, třeba oněch 270 dní účasti na nemocenském pojištění).

To, že během mateřské dovolené pracovní smlouva zanikne, pak nemá na nic vliv. I nadále budete dostávat PPM ve stejné výši jako na začátku. A po skončení PPM (28 týdnů), pak budete dostávat rodičovský příspěvek.

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské

Rozdíl je pak až po vyčerpání rodičovského příspěvku. Matky, které měli smlouvu na dobu určitou se, buď vrací do zaměstnání, nebo se zaměstnavatelem případně řeší ukončení pracovního poměru. Vy ale po skončení rodičovské budete nezaměstnaná. Budete mít sice nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale ta se již nebude odvíjet od příjmu z posledního zaměstnání, ale bude stanovena na základě průměrné mzdy v ČR. Aktuálně (v roce 2017) byste první dva měsíce dostávala podporu v nezaměstnanosti, po skončení rodičovské, ve výši cca 4 tisíce korun, zbytek měsíců je to ještě o něco méně.

Nárok na PPM u druhého dítěte

Problém by také mohl být, pokud byste se v průběhu rodičovské rozhodla pro druhé dítě. Pokud byste měla mít druhé dítě tak, že by porod byl ještě v době, kdy budete s tím prvním na rodičovské, pak u druhého dítěte nebudete mít nárok na PPM. Abyste měla nárok na „mateřskou“ i na druhé dítě, musel byste po skončení rodičovské alespoň nějakou dobu pracovat. Tak, aby opět byla splněna podmínka 270 dní nemocenského pojištění v předchozích dvou letech. Pokud byste napracovala, pak byste i u druhého dítěte měla jen rodičovský příspěvek.

Ostatní čtenáři si prohlédli: