Alergie u kojenců

U kojenců je jednou z nejčastějších alergií ta potravinová. A to nejčastěji potravinová alergie na kravské mléko.

Alergie je určitá – nepřiměřená – reakce organismu na nějaký podnět (alergen). Podle různých studií trpí nějakou formou alergie až jedna třetina celosvětové populace.  Třeba jen alergickou rýmou trpí asi půl miliardy lidí po celém světě.

Alergie je do určité míry dědičná. Není to ale tak, že by se dědila konkrétní alergie (třeba alergie na pyly nebo alergie na zvířecí chlupy apod.). Dědí se dispozice pro vznik alergie. Ta se pak může objevit už u malých dětí nebo u kojenců. Nebo se také může objevit až v pozdějším věku – u školních dětí, v pubertě, nebo třeba během těhotenství.

U kojenců je jednou z nejčastějších alergií ta potravinová. A to nejčastěji potravinová alergie na kravské mléko. Ta ale zpravidla u dětí do 3 let postupně sama vymizí. U starších dětí (školáci) je již její výskyt poměrně nízký (přes 80% děti již ve škole nemá žádné problémy s alergií na mléko). A u dospělé populace jsou to jen 3%.

U dětí – zvláště pak pokud některý z rodičů (jeden nebo oba), je sám alergikem – je nutné sledovat jejich reakce na nové prostředí nebo i na nové potraviny (především v době zavádění příkrmů).

Alergické reakce mohou být velmi různé. Projevy alergie mohou pokrývat široké spektrům různých příznaků – od kožních příznaků, jako je kopřivka, zarudnutí kůže, otoky kolem úst, v ústech, na jazyku apod. Nebo to mohou být dýchací problém – dušnost, astma, rýma, kašel, kýchání. Nebo také trávicí problémy – nadýmání, průjem, zácpa, bolesti břicha, zvracení apod.

Mohlo by vás zajímat: Jak často krmit novorozence, Co jíst během kojení, Potravinová alergie na kravské mléko

Poporodní deprese je duševní stav, který může postihnout maminky už během těhotenství nebo po narození dítěte (týká se až 20% žen). Deprese po porodu, může být i poměrně závažná a může znamenat velké riziko jak pro ženu, tak i pro její dítě.
Nejčastější potravinové alergie u dětí a kojenců jsou především alergie na kravské mléko, vaječný bílek a lepek (pšenice, ječmen žito nebo oves)..
Mezi typické příznaky kojenecké žloutenky patří zažloutnutí kůže a očního bělma.
Na tom, kdy je vhodná doba na ukončení kojení se neshodují ani odborníci ani jednotlivé matky.
Nezapomínejte na to dělat si fotky – malé děti, po porodu hodně rostou, a mění se strašně rychle.