Čerpání PPM na otce dítěte

I otec dítěte musí pro PPM splňovat stejné podmínky jako žena.

Existuje nějaká možnost, aby dostával mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství, PPM) otec dítěte? Ano taková možnost je. A není to až taková výjimka, že je na mateřské tatínek. Třeba když žena na PPM nemá nárok, nebo pokud se rodině více vyplatí, aby byl doma otec dítěte a žena se po porodu vrátila do zaměstnání.

Aby mohl mít otec dítěte PPM, musí na začátku 7 týden po porodu uzavřít s matkou dítěte dohodu o svěření dítěte do péče. Na základě toho si pak tatínek vyřídí v zaměstnání mateřskou dovolenou a podá si žádost o peněžitou pomoc v mateřství.

I otec dítěte musí pro PPM splňovat stejné podmínky jako žena. Tedy účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky. A dále musí být v době zahájení PPM zaměstnaný (účastník nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení poslední pojištěné činnosti.

Otec dítěte má nárok na kratší PPM než žena. Žena může začít dostávat PPM už v době 6 – 8 týdnů před porodem a má ji 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 37 týdnů (při narození dvojčat). Otec dítěte, tím že PPM začíná nejdříve v 7 týdnu po narození dítěte, má nárok jen na 22 týdnů PPM.

Mohlo by vás zajímat: Mám nárok na mateřskou?, Nárok na PPM po ukončení zaměstnání, Maximální rodičovská

Délka a čerpání a výše rodičovského příspěvku může být během rodičovské změněna. Klidně i několikrát.