Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2024

Aby měla OSVČ nárok na mateřskou, musí být splněno několik základních podmínek.

Aby měla OSVČ nárok na mateřskou, musí být splněno několik základních podmínek. Tou hlavní je placení dobrovolného nemocenského pojištění. Minimální částka je v roce 2024 ve výši 216 Kč.

Nemocenské pojištění, si OSVČ musí platit minimálně 270 kalendářních dní – resp. celková doba účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky musí být 270 dní.

Může se ale jednat o součet doby nemocenského pojištění získané v předchozím zaměstnání a doby, kdy si nemocenské pojištění platí OSVČ, jako podnikatel.

Kromě toho si OSVČ musí platit nemocenské pojištění nejméně 180 dní v posledním roce, před začátkem mateřské.

Podmínky pro mateřskou jsou u OSVČ obdobné jako u zaměstnanců. Začátek je v době 6 – 8 týdnů před porodem. A trvá 28 týdnů (jedno dítě) nebo 37 týdnů (dvě a více dětí).

Výše mateřské je 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Pro konkrétní výpočet výše mateřské vám může posloužit tato kalkulačka: Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2024

Mohlo by vás zajímat: Ošetřovné pro OSVČ, Čerpání PPM na otce dítěte, Kdy má OSVČ nárok na mateřskou?

Placení nemocenského pojištění je pro OSVČ dobrovolné. Minimální částka se v roce 2024 zvýšila na 216 Kč (2,7% z vyměřovacího základu). Nemocenské pojištění si může platit i OSVČ vedlejší. Podmínkou pro nárok na mateřskou, je placení pojištění alespoň 180 dní za poslední rok (a 270 dní celkem za 2 roky).
Podnikání během rodičovské je „automaticky“ považováno za vedlejší činnost (péče o dítě do 4 roků). Pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) je nutné placení nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění si můžete platit i jako OSVČ vedlejší. Minimální částka je 216 Kč v roce 2024.
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) mohou mít nárok maminky, které jsou před porodem zaměstnané, nebo si jako OSVČ platí dobrovolné nemocenské pojištění. Nárok může být i u DPP a DPČ. Na mateřskou je nárok 28 týdnů (nebo 37 týdnů u dvojčat). Po skončení mateřské dovolené, je nárok na rodičovskou.
Od 1. ledna 2024 se zvýší rodičovský příspěvek na 350 00 Kč. Na zvýšenou rodičovskou ale bude nárok jenom u dětí, narozených v roce 2024. Pro tyto dětí se rodičovská zkrátí jenom na 3 roky. Pro ostatní děti (narozené do konce roku 2023), platí ještě staré podmínky.
V roce 2024 se mění některé podmínky pro výpočet přídavku na bydlení. Od ledna 2024, se mění normativní náklady na bydlení (ruší se paragraf 26a, nebude už nárok na mimořádné zvýšení). Nově je možné vyřizovat příspěvek na bydlení (a další sociální dávky) i online, přes internet v aplikaci JENDA.
Na daňovou slevu za manželku (nebo za manžela) je nárok, pokud má příjmy za rok do 68 000 Kč. Daňová sleva na manželku je 24 840 Kč (u ZTP/P je to dvojnásobek). Od roku 2024 se mění podmínky, na daňovou slevu bude nárok jenom během rodičovské (manžel/manželka musí pečovat o dítě do 3 roků).
Zákon nestanovuje žádné minimální nebo maximální výživné. Konkrétní výše alimentů je plně v kompetenci rozhodujícího soudce.
Otcovská dovolená je aktuálně na 2 týdny (14 kalendářních dní). Na otcovskou mají nárok především zaměstnanci, nebo případně i OSVČ. Otcovská, musí být vyčerpána, během prvních 6 týdnů po porodu. Výpočet otcovské, je podobný jako výpočet mateřské (PPM) - i zde je to 70% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu).