Kdo má nárok na porodné

Nárok mají ty „rodiny“, jejichž příjmy nepřekračují 2,7 násobek životního minima.

Porodné je sociální dávka, na kterou je nárok, při narození prvního nebo druhého dítěte (nebo případně při převzetí dítěte do 1 roku do trvalé péče). Nárok mají ty „rodiny“, jejichž příjmy nepřekračují 2,7 násobek životního minima.

Nárok na porodné má primárně matka dítěte. Otec dítěte může o porodné žádat jen v případě, že žena, která porodila dítě, zemře. Nebo pokud otec převezme dítě do péče.

Hranice 2,7 násobek životního minima se posuzuje vždy za předchozí kalendářní období. Tedy čtvrtletí před tím, než se dítě narodí. Pokud se dítě narodí třeba v březnu, posuzují se příjmy za období říjen až prosinec předchozího roku. Pokud se narodí v dubnu, pak jsou to příjmy za leden až březen.

U běžné rodiny – tedy otec dítěte + matka dítěte + samotné nově narozené dítě – je hranice příjmů (čisté příjmy) rodiny ve výši 20817 Kč měsíčně. Pokud průměrný příjem za předchozí čtvrtletí nepřekročí tuto částku, je nárok na porodné.

Pro matku samoživitelku (tedy jen samotná žena a dítě), je hranice příjmů pro nárok na porodné ve výši 13 176 Kč. Pro čtyřčlennou rodinu (tedy při narození druhého dítěte), je hranice příjmu pro nárok na porodné ve výši 25 515 Kč (za předpokladu že první dítě má do 6 roků).

Mohlo by vás zajímat: Kolik je porodné?, Kalkulačka termín porodu, Porodné na třetí dítě?

V případě práce na DPP účast na nemocenském pojištění vzniká jen v případě, že je měsíční příjem vyšší než 10 000 Kč.
V roce 2017 by se mělo daňové zvýhodnění na dítě zvýšit.
Životní minimum jednotlivce je v roce 2017 částka 3410 Kč. Existenční minimum jednotlivce je 2200 Kč.
Životní minimum pro tuto rodinu s jedním malým dítětem je tedy 7710 Kč měsíčně
Podívejte se na jaké sociální dávky a jiné formy finanční podpory máte nárok jako rodina s dítětem.
Na porodné vzniká nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Při narození prvního dítěte je 13 500 Kč. Při narození druhého dítěte je 10 000 Kč.