Kolik je podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské?

Kolik je podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské?

Pokud žena po skončení rodičovské nenastoupí zpět do zaměstnání, záleží na tom, jak bude její pracovní poměr ukončen. Pokud dostane výpověď od zaměstnavatele (resp. bude uzavřena dohoda o ukončení pracovního poměru), pak by měla mít nárok na standardní výpovědní lhůtu dva měsíce a odstupné ve výši 3 měsíců.

Po skončení pracovního poměru by měla jít na Úřad práce a dostávala by i podporu – ale až po uplynutí doby, za kterou dostává odstupné.

Pokud žena byla během rodičovské nezaměstnaná (byla nezaměstnaná i před narozením dítěte, nebo její pracovní poměr na dobu určitou skončil během rodičovské), i tak bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

I když poslední 3 roky nepracovala, tato doba se jí z pohledu nároku na podporu počítá. V tomto případě se ale nedá spočítat podpora z příjmů z posledního zaměstnání (z rodičovského příspěvku se podpora také nedá počítat). Vychází se tedy z průměrné mzdy v ČR. Například v roce 2018 by se vycházelo z průměrné mzdy v ČR za 1 až 3 čtvrtletí 2017. To je 28 761 Kč.

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské by pak vycházela takto: za první dva měsíce 15% z průměrné mzdy v ČR = 4314,15 Kč/měsíc, za druhé dva měsíce 12% z průměrné mzdy v ČR = 3451,32 Kč/měsíc, zbytek doby 11% z průměrné mzdy v ČR = 3163,71 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat: Jednorázové čerpání rodičovského příspěvku, Kolik je existenční minimum

Doba, kdy jste doma na rodičovské dovolené, se z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti zohledňuje stejně, jako byste byla zaměstnaná.
Pokud tedy nemáte nárok na „mateřskou“ na druhé dítě, bude vám vznikat nárok na rodičovský příspěvek od data narození druhého dítěte.
Po skončení rodičovské dovolené (po skončení pobírání rodičovského příspěvku), má žena, která bude nezaměstnaná, nárok na podporu.