Na co má nárok těhotná nezaměstnaná na Úřadu práce

Pro těhotné ženy pak nejsou žádné speciální sociální dávky.

Pokud je žena během těhotenství, v době před porodem, nezaměstnaná, vedená na Úřadu práce, pak to může mít složitější. Nemusí mít totiž nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství).

Na tu je totiž nárok, jen pokud je žena zaměstnaná (v době 6 – 8 týdnů před porodem, kdy začíná mateřská dovolená a je podávána žádost o PPM).

Nebo je případně nárok na PPM, i pokud by žena byla sice nezaměstnaná, ale současně byla v ochranné době až 180 dní, od skončení posledního zaměstnání.

Současně pak musí být splněna podmínka minimální doby nemocenského pojištění (nejčastěji tedy doba v zaměstnání). A to 270 kalendářních dní.

Pokud například žena pracuje, ale pracovní poměr jí během těhotenství skončí, pak to nemusí znamenat, že by automaticky nebyl nárok na „mateřskou“.

Po skončení zaměstnání může mít žena nárok na podporu v nezaměstnanosti (při splnění podmínky minimální „odpracované“ doby 12 měsíců za poslední 2 roky).

Nárok na PPM bude mít žena, jen pokud mezi ukončením zaměstnání a uplatněním nároku na PPM, neuplyne více než 180 dní (za předpokladu že poslední zaměstnání trvalo nejméně 180 dní).

Pro těhotné ženy pak nejsou žádné speciální sociální dávky. Po narození dítěte může být nárok na porodné (závisí na výši příjmu), a určitě je nárok na rodičovský příspěvek. Případně pak ještě může být nárok na jiné sociální dávky, jako jsou třeba dávky hmotné nouze, nebo třeba příspěvek na bydlení.

Mohlo by vás zajímat: Minimální doba zaměstnání pro nárok na PPM, Nárok na mateřskou po ukončení zaměstnání

Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovské dovolené, nebo po ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Rozdíl může být v tom, zda se podpora vypočítá z vašeho platu (mzdy), nebo jen z průměrné mzdy (pak je podpora v nezaměstnanosti jen minimální).
Před třemi roky, se změnila pravidla pro výpočet dovolené v zaměstnání. I v roce 2024 tedy platí, že se dovolená vypočítá za každý odpracovaný týden (minimálně 4). Mateřská dovolená (28 nebo 37 týdnů) se pro nárok na dovolenou započítává celá. Rodičovská dovolená se započítá maximálně jako 20 týdnů.
Rodičovská dovolená končí v den 3 narozenin dítěte. Hned následující pracovní den, byste se měla vracet do zaměstnání, nebo se domluvit na jiném řešení. Po skončení rodičovské, můžete mít nárok na neschopenku (pokud již budete těhotná, nebo pokud pro to bude jiný zdravotní důvod).
Na mateřskou dovolenou, můžete mít nárok i ve více zaměstnáních. Může být nárok i na peněžitou pomoc v mateřství, pokud jsou zaměstnání vykonávána souběžně, a pokud jsou v obou zaměstnáních splněny požadované podmínky. Během mateřské dovolené není možné pracovat v zaměstnání. Práce je možná až během rodičovské dovolené.
Neschopenka z důvodu rizikového těhotenství má stejné podmínky (a omezení), jak kterákoliv jiná neschopenka. Je nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (prvních 14 dní), i na nemocenské dávky (od 15 dne platí nemocenskou stát). Vycházky během rizikového těhotenství mohou být maximálně 6 hodin denně (od 7:00 do 19:00).
Otec dítěte má po porodu nárok na 14 dní placené otcovské dovolené (během prvních 6 týdnů po porodu). Od 7 týdne po porodu může mít nárok i na „mateřskou“ (PPM – peněžitou pomoc v mateřství). Žena může mít nárok na nemocenskou (6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu), nebo následně na podporu v nezaměstnanosti.
Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka na bydlení. Na přídavek na bydlení máte nárok při bydlení v nájmu, u podnájmu celého bytu, na družstevní byt, byt v osobním vlastnictví. V roce 2024 se ruší mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení. Některé rodiny mohou přijít o nárok na tuto sociální dávku.
V roce 2023, začne platit novela zákoníku práce. Rodiče malých dětí budou mít nárok na home-office nebo na zkrácení úvazku v zaměstnání. Mění se i podmínky pro dohody (DPP a DPČ). Nově bude možná i výpověď elektronicky (emailem nebo datovou schránkou, apod.).