Nárok na mateřskou po ukončení zaměstnání

Jak je to s nárokem na mateřskou, pokud těhotná žena v době před porodem ukončí zaměstnání?

Jak je to s nárokem na mateřskou, pokud těhotná žena v době před porodem ukončí zaměstnání? Nebo pokud žena otěhotní až po skončení zaměstnání?

Pokud je žena v době ukončení zaměstnání těhotná (a je jedno, jestli bylo zaměstnání ukončeno výpovědí od zaměstnavatele, dohodou, výpovědí ze strany zaměstnance, ve zkušební době nebo se jednalo třeba o smlouvu na dobu určitou), pak je zde ochranná doba.

Ochranná doba pro nárok na mateřskou (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), je v délce až 180 dní. To „až“ znamená, že pokud by poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, pak je i ochranná doba adekvátně kratší.

Pokud tedy žena stihne zahájit mateřskou ještě v ochranné době, pak má nárok na mateřskou stejně jako kdyby byla zaměstnána.

Začátek mateřské (PPM) je v době 6 – 8 týdnů před porodem. Současně musí být splněna i podmínka minimální doby nemocenského pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

V případě, že žena ukončí zaměstnání a zjistí, že je těhotná už jako nezaměstnaná (těhotenství začalo až po skončení zaměstnání), pak se na ni nevztahuje ochranná lhůta 180 dní.

V tomto případě může ženě vzniknout nárok na mateřskou, jen pokud nastoupí do nového zaměstnání a splní všechny potřebné podmínky.

Mohlo by vás zajímat: Mám nárok na mateřskou v roce 2024?, Mateřská na druhé dítě 2024, Zpětný nárok na porodné

Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovské dovolené, nebo po ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Rozdíl může být v tom, zda se podpora vypočítá z vašeho platu (mzdy), nebo jen z průměrné mzdy (pak je podpora v nezaměstnanosti jen minimální).
Na mateřskou dovolenou, můžete mít nárok i ve více zaměstnáních. Může být nárok i na peněžitou pomoc v mateřství, pokud jsou zaměstnání vykonávána souběžně, a pokud jsou v obou zaměstnáních splněny požadované podmínky. Během mateřské dovolené není možné pracovat v zaměstnání. Práce je možná až během rodičovské dovolené.
V roce 2023, začne platit novela zákoníku práce. Rodiče malých dětí budou mít nárok na home-office nebo na zkrácení úvazku v zaměstnání. Mění se i podmínky pro dohody (DPP a DPČ). Nově bude možná i výpověď elektronicky (emailem nebo datovou schránkou, apod.).
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství, PPM), může být nárok i při práci na dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Nebo někdy i při práci na dohodu o provedení práce (DPP). U DPP je ale nárok na mateřskou, jen pokud je příjem nad 10 000 Kč (u příjmu do 10 000 Kč nárok není).
Po skončení rodičovské dovolené (po skončení pobírání rodičovského příspěvku), má žena, která bude nezaměstnaná, nárok na podporu. Minimální podpora po rodičovské je ale nízká. V roce 2024 je to za první dva měsíce jen 6 365 Kč. Další měsíce je to ještě méně. 
Během rodičovské dovolené, je možné pracovat – pro stejného zaměstnavatele (jiný druh vykonávané práce). Nebo pro jiného zaměstnavatele v pracovním poměru, na dohodu DPP nebo DPČ. Případně můžete i podnikat jako OSVČ.
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), je nárok při splnění podmínky minimální doby účasti na nemocenském pojištění (270 dní za poslední 2 roky). Nemocenské pojištění se nedá doplatit zpětně. Po porodu je nárok na rodičovský příspěvek (a případně i na další sociální dávky).
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), může mít nárok i muž (otec dítěte). Nárok je po dobu 22 týdnů – nejdříve od začátku 7 týdne po porodu. Výpočet mateřské pro otce dítěte je stejný, jako pro ženu. I zde se jedná o 70% z redukovaného vyměřovacího základu.