Nárok na porodné u OSVČ

O nároku na porodné rozhoduje průměrný měsíční (čistý) příjem rodiny (společný průměrný měsíční příjem otce a matky dítěte).

O nároku na porodné rozhoduje průměrný měsíční (čistý) příjem rodiny (společný průměrný měsíční příjem otce a matky dítěte).

Na porodné má obvykle nárok žena, která porodí první nebo druhé dítě. To jestli daná žena byla před porodem zaměstnaná, nebo podnikala jako OSVČ není podstatné (stejně tak není podstatné, jestli byla žena třeba nezaměstnaná, byla doma s prvním dítětem na rodičovské, nebo jestli je to třeba studentka).

O nároku na porodné rozhoduje průměrný měsíční (čistý) příjem rodiny (společný průměrný měsíční příjem otce a matky dítěte). Zatímco ale u zaměstnanců, by se posuzoval příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí, u OSVČ je to jiné.

Pokud by si o porodné žádala OSVČ, bude se posouvat příjem z posledního daňového přiznání. V první polovině roku (např. 2018) to bude na základě daňového přiznání podaného v roce 2017 (tedy reálně na základě příjmů v roce 2015), v druhé polovině roku 2018 by se již zohlednilo aktuální daňové přiznání podané v roce 2018, tedy na základě příjmů v roce 2017.

Funguje to tak, že jako příjem se u OSVČ započítá jedna dvanáctina příjmů v daňovém přiznání. Pokud jsou ale příjmy nízké, pak se u OSVČ započítá jako příjem vždy jedna polovina průměrné mzdy v ČR (průměrná mzda za 1 až 3 čtvrtletí předchozího roku). Například v roce 2018 by to tedy 14 381 Kč (průměrná mzda v roce 2017 byla 28761 Kč).

Mohlo by vás zajímat: Zvýšení přídavků na dítě, Porodné na dvojčata, Těhotenství ve zkušební době

Poradna: OSVČ a končící rodičovská dovolená – PPM na druhé dítě?

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem na rodičovské dovolené, která mi končí 24. dubna 2018. Jsem také OSVČ, tedy podnikám na vedlejší činnost... [ ČÍST VÍCE ]

Kalkulačka: OSVČ a peněžitá pomoc v mateřství (mateřská) 2018

Pokud pracujete jako OSVČ a plánujete těhotenství, nebo jste už dokonce těhotná, mohlo by vás zajímat, jak je to s mateřskou u OSVČ. Za jakých podmínek... [ ČÍST VÍCE ]

Poradna: Rodičovský příspěvek pro OSVČ v roce 2018

Dobrý den, jsem dlouhodobě OSVČ, neplatím si nemocenské pojištění a v červenci 2018 se stanu matkou samoživitelkou. Vím, že nemám nárok na mateřskou... [ ČÍST VÍCE ]

Kalkulačka porodné 2018 – jaké jsou podmínky a kdo má nárok?

Očekáváte v roce 2018 narození miminka, a zajímalo by vás, jestli budete mít nárok na porodné? Kolik je porodné v roce 2018, jaké jsou podmínky, a... [ ČÍST VÍCE ]