Otec dítěte a mateřská dovolená

Otec dítěte, také během čerpání peněžité pomoci v mateřství nesmí vykonávat stejné zaměstnání.

Při splnění podmínek (které jsou v zásadě stejné jako u matky dítěte), může mít na mateřskou nárok, i otec dítěte. Rodiče se klidně mohou dohodnout, že část doby mateřské dovolené vyčerpá matka dítěte (u té musí být doba na mateřské dovolené minimálně 14 týdnů), a zbytek doby pak otec dítěte. Zaměstnavatel má totiž povinnost umožnit i otci dítěte čerpat mateřskou dovolenou.

Co se týká nároku na PPM (Peněžitá Pomoc v Mateřství) u otce dítěte) tak zde platí, že i on může mít nárok na tuto dávku. Také musí splnit podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění a další podmínky.

Na rozdíl od ženy (která může na mateřskou nastoupit již 6 – 8 týdnů před porodem), otec dítěte má nárok na PPM až po skončení 6 týdne po porodu (šestinedělí). Pak stačí, když uzavře s matkou dítěte dohodu o svěření dítěte do péče a u příslušné OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení) si vyřídí PPM.

Otec dítěte, také během čerpání peněžité pomoci v mateřství nesmí vykonávat stejné zaměstnání. Sice může i během mateřské pracovat, ale jen pro jiného zaměstnavatele. Nebo by případně se svým současným zaměstnavatelem musel uzavřít druhou pracovní smlouvu (třeba na DPP nebo DPČ), která by současně byla uzavřena na odlišnou pracovní činnost, než na jakou je uzavřen hlavní pracovní poměr.

Mohlo by vás zajímat: Nárok na porodné, otec neznámý, Peněžitá pomoc v mateřství OSVČ, Těhotenská dieta

Aby měla těhotná studentka nárok na PPM, pak by musela splňovat stejné podmínky jako ostatní zaměstnané ženy.
Od začátku se snažte, aby byl váš muž v co největší možné míře součástí vašeho těhotenství.
Aby dostávala OSVČ „mateřské dávky“, musí být účastníkem nemocenského pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech.
Na peněžitou pomoc v mateřství má OSVČ nárok jen v případě, že si platí nemocenské pojištění.
Peněžitá pomoc v mateřství je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění (zaměstnanců nebo OSVČ).
Mateřská dovolená je poskytována zaměstnancům v rozsahu 28 týdnů nebo 37 týdnů (u dvojčat).