Práce a podnikání během rodičovské

Během rodičovské můžete i neomezeně podnikat jako OSVČ.

Pokud jste na rodičovské dovolené (resp. dostáváte rodičovský příspěvek), a chtěli byste mít nějaký přivýdělek, formou nějaké práce, brigády, či podnikání, pak vám povíme, jaké jsou možnosti.

Během rodičovské dovolené (resp. když dostáváte rodičovský příspěvek), neplatí žádná významná omezení pro možnost pracovat a mít nějaký příjem.

Musí být splněny základní podmínky. Tedy že musíte zajistit celodenní péči o dítě. To ale, jestli o dítě budete pečovat vy, nebo jestli ho bude hlídat třeba babička, je již „úplně jedno“.

Také platí, že dítě, na které dostáváte rodičovský příspěvek, také nesmí do svých 2 let chodit do školky nebo jeslí, na dobu delší než 92 hodin v měsíci.

To, jak vysoký máte příjem při rodičovské, to jestli budete chodit do zaměstnání na hlavní pracovní poměr, nebo chodit jen na nějakou brigádu a pracovat na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti), tedy není nijak omezeno.

Během rodičovské můžete i neomezeně podnikat jako OSVČ. Na nárok na rodičovský příspěvek to nemá žádný vliv.

Podnikání během rodičovské, je také automaticky bráno jako vedlejší činnosti. Nevztahují se na vás tedy tak přísné podmínky, jako na OSVČ, pro které je podnikání hlavní činností (např. co se týká minimálních záloh na pojištění ap.).

Mohlo by vás zajímat: Změny u rodičovského příspěvku 2024, Rodičovská dovolená a školka

V průběhu mateřské dovolené, nesmíte pracovat ve svém původním zaměstnání. Je ale možná práce pro jiného zaměstnavatele (například formou práce na dohodu DPP nebo DPČ). Při příjmu do 10 000 Kč se z DPP neplatí sociální a zdravotní pojištění (podmínky se ale budou od 1. 7. 2024 měnit).
Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek spolu souvisí jenom omezeně. Je možné být na RD bez nároku na RP. Je možné pobírat RP bez rodičovské dovolené. Na rodičovský příspěvek, je nárok i po návratu zpět do zaměstnání. Rodičovská dovolená, může pokračovat dále, i po vyčerpání RP.
Proplacení dovolené, je možné jenom při ukončení zaměstnání. Po skončení mateřské, je možné čerpat řádnou dovolenu (před začátkem rodičovské). Za dovolenou je nárok na náhradu mzdy – vypočítá se z průměrného nebo z pravděpodobného výdělku.
Podnikání během rodičovské je „automaticky“ považováno za vedlejší činnost (péče o dítě do 4 roků). Pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) je nutné placení nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění si můžete platit i jako OSVČ vedlejší. Minimální částka je 216 Kč v roce 2024.
Před třemi roky, se změnila pravidla pro výpočet dovolené v zaměstnání. I v roce 2024 tedy platí, že se dovolená vypočítá za každý odpracovaný týden (minimálně 4). Mateřská dovolená (28 nebo 37 týdnů) se pro nárok na dovolenou započítává celá. Rodičovská dovolená se započítá maximálně jako 20 týdnů.
Po skončení rodičovské dovolené (končí v den 3 narozenin dítěte), se můžete vracet do zaměstnání. Nebo si můžete požádat o neplacené volno nebo o zkrácení úvazku. Případně je nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Můžete také pečovat o dítě až do jeho 7 roků, a zdravotní pojištění bude platit stát.
Aby dostávala OSVČ „mateřské dávky“, musí být účastníkem nemocenského pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech.
Od začátku roku 2024, se zvýší rodičovský příspěvek na 350 000 Kč (525 000 Kč u dvojčat). Současně dojde ke zkrácení maximální doby rodičovské – nově jen do 3 roků dítěte (nyní je až do 4 roků). Změny (zvýšení a zkrácení rodičovské) se budou týkat jen dětí, které se narodí od 1. 1. 2024.