Sociální dávky pro těhotnou ženu

Těhotná žena má také nárok na úhradu nákladů spojených s těhotenství a porodem od otce dítěte

Již v době těhotenství vzniká pro ženu, která čeká dítě, nárok na některé dávky (podporu). Pokud je žena na rizikovém těhotenství a tedy v pracovní neschopnosti, má nárok na nemocenské dávky (podmínky (a i výše dávky) jsou stejné, jako při pracovní neschopnosti z důvodu onemocnění nebo úrazu).

Pokud ženě během těhotenství klesne její výplata z toho důvodu, že jí zaměstnavatel převede na jinou pracovní pozici právě kvůli těhotenství (třeba kvůli nutnosti nosit těžké předměty nebo i z jiných důvodů, které jsou rizikové pro těhotnou), pak má nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, který „dorovná“ snížený plat na původní výši.

6 – 8 týdnů před porodem pak žena může žádat o mateřskou (peněžitá pomoc v mateřství). Její výše se odvíjí od příjmů z posledního zaměstnání. Podmínkou je, že žena v posledních dvou letech, pracovala nejméně 270 kalendářních dní.

Těhotná žena má také nárok na úhradu nákladů spojených s těhotenství a porodem od otce dítěte. To se týká především případů, kdy spolu otec a matka nežijí a nepodílí se společně na nákladech na živobytí. Podobně jako u alimentů na dítě, se i žena se může obrátit na soud a požadovat stanovení nějakého výživného pro sebe.

Mohlo by vás zajímat: Sociální dávky pro samoživitelku, Výše PPM na druhé dítě 2024, Kolik je mateřská 2024

V roce 2024 se mění některé podmínky pro výpočet přídavku na bydlení. Od ledna 2024, se mění normativní náklady na bydlení (ruší se paragraf 26a, nebude už nárok na mimořádné zvýšení). Nově je možné vyřizovat příspěvek na bydlení (a další sociální dávky) i online, přes internet v aplikaci JENDA.
Na začátku roku 2024, dochází k řadě změn, které se týkají sociálních dávek, mateřské, rodičovské, nebo i dalších oblastí. Zvyšuje se například i minimální mzda a minimální zdravotní pojištění. Další změny přijdou v průběhu roku 2024.
Podívejte se, na jaké sociální dávky a podporu od státu, může mít nárok matka samoživitelka s dítětem (dětmi) v roce 2024. Můžete mít nárok na mateřskou, rodičovskou, porodné, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení).
V roce 2024 se životní a existenční minimum zatím nezvyšuje - platí stejné údaje, jako v minulém roce. A to i přes to, že od ledna 2024 se zdražuje řada nákladů na živobytí. Zvýšení životního minima, by se měla vláda zabývat až na podzim - v listopadu 2024.
Parlament schválil změnu zákona o náhradním výživném. Na alimenty od státu (od Úřadu práce), bude nově nárok až 4 roky (48 měsíců). Doposud to byly pouze 2 roky. Od státu je možné dostat až 3 tisíce korun na jedno dítě (podmínkou je zahájení exekuce na alimenty).
Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka na bydlení. Na přídavek na bydlení máte nárok při bydlení v nájmu, u podnájmu celého bytu, na družstevní byt, byt v osobním vlastnictví. V roce 2024 se ruší mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení. Některé rodiny mohou přijít o nárok na tuto sociální dávku.
Během rodičovské dovolené, může být nárok na různé sociální dávky. Rodiny nebo samoživitelky s malým dítětem, mají nárok na rodičovský příspěvek a obvykle i na přídavky na dítě. Kromě toho může být nárok i na příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Samoživitelky mohou mít nárok i na náhradní výživné od státu.
Základní životní minimum jednotlivce je v roce 2024 částka 4860 Kč. Existenční minimum jednotlivce je v roce 2024 částka 3130 Kč. K poslednímu zvýšení, došlo na začátku minulého roku. Letos se zatím nic nemění. O možném zvýšení bude vláda jednat až ve druhé polovině roku 2024.