Správný jídelníček v těhotenství

Jídelníček těhotné ženy by tak měl být především zdravý a vyvážený

V těhotenství platí určitá omezení pro to, jak by měl vypadat váš jídelníček. Jsou určité potraviny, kterým je potřeba se vyhýbat. A naopak jsou i potraviny, které by na jídelníčku určitě neměly chybět.

Jídelníček těhotné ženy by tak měl být především zdravý a vyvážený – tak aby obsahoval všechny nezbytné vitamíny, minerály a všechny podstatné živiny, které jsou nutné pro zdraví těhotné maminky, a také pro zdravý růst a vývoj dítěte.

Jídelníček v době těhotenství by měl určitě obsahovat mléčné výrobky. Což je velmi dobrý zdroj vápníku. Toho během těhotenství potřebujete opravdu hodně. Těhotné ženy by tak měli každý den vypít nejméně jednu velkou sklenici mléka, nebo sníst příslušné množství mléčných výrobků. Minimální dávka vápníku v těhotenství je 1000 mg.

Neméně důležitý je i přísun železa – tedy libové kuřecí maso, ryby, fazole, hrách apod. Jídelníček těhotné ženy musí obsahovat zvýšené množství potravin obsahujících železo. To je potřeba pro zásobení dítěte kyslíkem (železo je součást krevního barviva hemoglobinu, které se podílí na transportu kyslíku).

Jídelníček v těhotenství by naopak určitě neměl obsahovat nedostatečně tepelně upravené potraviny – například takový tatarský biftek apod. Obecně jsou rizikovější uzeniny, nedostatečně tepelně upravené maso, vejce nebo mléčné výrobky (například nepasterizované mléko, sýry apod.).

Rizikovější jsou třeba i mořské ryby. Obecně jsou ryby a mořské plody převážně zdravé. Nicméně jsou tu i určitá negativa. Mořské ryby obsahují více rtuti, což je vysoce toxický kov, který může způsobovat poškození nervové soustavy.

Těhotné ženy by se také měly vyhýbat extrémům ve stravování. Dobře není ani nějaká striktní dieta (zvláště pak nějaká jednostranně zaměřená dieta typu striktní vegetariánství apod.). V pořádku ale ani není příliš vysoký kalorický příjem (přejídání). Těhotenství sice znamená nutnost vyššího kalorického příjmu, ale určitě to není dvojnásobek. Zpravidla je nutné „přidat“ jen cca 300 – 500 kcal denně (tedy zvýšení kalorického příjmu o 20 – 30%).

Mohlo by vás zajímat: Těhotenská dieta, Co jíst během těhotenství?, Co jíst během kojení, Jak moc bolí porod

Co jíst jako těhotná? Jaká je nejlepší těhotenská dieta? Nic takového neexistuje. Během těhotenství byste měla jíst hlavně zdravě a s rozumem. Nemá cenu si něco odpírat. Stejně jako není dobré se zbytečně přejídat.
Strie (a nejenom ty těhotenské) jsou ve své podstatě drobné jizvičky kůže. Vznik strií je do značné míry podmíněn geneticky.
Během těhotenství je velmi důležité, aby váš jídelníček zahrnoval všechny potřebné živiny.
Vypadávání vlasů v souvislosti s těhotenstvím, porodem a kojením je pouze dočasné.
I když se to často tvrdí, tak v těhotenství rozhodně nemusíte jíst za dva. To opravdu není pravda.
Na prvním místě zkuste přestat kouřit (nebo kouření výrazně omezit). To samé platí i pro konzumaci alkoholu.
Během těhotenství, pro zdravý vývoj dítěte, je důležitý příjem všech podstatných minerálů a vitamínů.