Výpočet nemocenské při rizikovém těhotenství 2024

Pro výpočet se zpravidla použije příjem za posledních 12 měsíců

Pravidla pro výpočet výše nemocenských dávek při rizikovém těhotenství se nijak neliší od toho, jak se počítají nemocenské dávky v jakémkoliv jiném případě.

Pro výpočet se zpravidla použije příjem za posledních 12 měsíců (pokud poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, pak se počítá jen z této kratší doby). Určí se tzv. denní vyměřovací základ – zjednodušeně je to celkový součet příjmů vydělený počtem kalendářních dní.

Například pokud byste za poslední rok měli průměrnou mzdu 30000 Kč, pak je denní vyměřovací základ (30000 * 12)/365 = 986,30 Kč (reálně ale výpočet může být komplexnější, pokud zaměstnání netrvá celý rok, pokud za poslední rok byla nějaká pracovní neschopnost ap.).

Vyměřovací základ se pak redukuje (redukční hranice se od 1.1.2024 zvyšují) a výše nemocenských dávek je pak 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu.

Viz: Kalkulačka nemocenská při rizikovém těhotenství v roce 2024

Mohlo by vás zajímat: Vycházky během rizikového těhotenství, Výpočet mateřské po rizikovém těhotenství

Po skončení rodičovské můžete mít nárok na neschopenku (a nemocenské dávky), jenom pokud jste zaměstnaná. Jestliže vám zaměstnání skončilo už před 2 roky (pracovní poměr na dobu určitou), tak po rodičovské není nárok na nemocenskou a nebudete mít nárok ani na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).
Ve zkušební době může zaměstnavatel ukončit zaměstnání i během neschopenky. Na nemocenskou může být nárok i po skončení zaměstnání. Zdravotní pojištění během neschopenky platí stát. Po skončení neschopenky, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Neschopenka z důvodu rizikového těhotenství má stejné podmínky (a omezení), jak kterákoliv jiná neschopenka. Je nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (prvních 14 dní), i na nemocenské dávky (od 15 dne platí nemocenskou stát). Vycházky během rizikového těhotenství mohou být maximálně 6 hodin denně (od 7:00 do 19:00).
Dítě má právo, aby s ním v nemocnici byl jeho rodič. Toto právo ale není absolutní. Záleží i na omezeních v konkrétní nemocnici. Během hospitalizace dítěte v nemocnici, není nárok na ošetřovné (OČR). Může být ale nárok na neschopenku (pokud je rodič hospitalizován společně s dítětem).
Během rodičovské dovolené, není nárok na placenou neschopenku (na nemocenské dávky). Na nemocenskou může být nárok, až po skončení rodičovské (po nástupu zpět do zaměstnání). Během pracovní neschopnosti, vás Úřad práce nemůže zaregistrovat mezi uchazeče o zaměstnání.
Pokud by si OSVČ platit jen minimální nemocenské pojištění, pak je i mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), jen minimální. Při nemocenském pojištění 216 Kč měsíčně v roce 2024, by mateřská byla 36 260 Kč za 28 týdnů (196 dní).
Termín nástupu na mateřskou dovolenou je 6 – 8 týdnů před porodem. Výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství), se provádí z posledních 12 měsíců. Neschopenka (rizikové těhotenství), nemusí mít žádný negativní vliv, na výpočet mateřské.
Rodičovská dovolená, končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Po skončení rodičovské dovolené, máte nárok na nemocenskou během neschopenky (rizikové těhotenství). Je nárok jak na náhradu mzdy od zaměstnavatele (prvních 14 dní), tak i na nemocenské dávky (od 15 dne).