Žádost o přídavky na dítě

Pro žádost na dětské přídavky je k dispozici příslušný formulář, který je nutné vyplnit

Žádost o přídavky na dítě se vyřizuje na Úřadu práce. A to podle místa trvalého pobytu žadatele (tedy zpravidla podle TP matky nebo otce dítěte). O žádost je možné požádat kdykoliv. Třeba při narození dítěte. Nebo když se změní sociální a majetkové poměry v rodině (která třeba dosud neměla na tuto sociální dávku nárok – pozor jen na to, že se dokládají příjmy za předchozí „rok“, to že má tedy aktuálně rodina nízké příjmy nezaručuje schválení žádosti, rozhodují příjmy v minulosti).

Pro žádost na dětské přídavky je k dispozici příslušný formulář, který je nutné vyplnit. Dále se pak k žádosti přikládají osobní doklady (u dospělých občanský průkaz u dětí buď také OP, nebo rodný list). U starších dětí je dále nutné k žádosti doplnit potvrzení o návštěvě školy či o studiu na střední, vyšší odborné, vysoké či jiné podobné školy). A nakonec je nutné ještě dostat potvrzení o příjmech v rozhodném období.

Žádost o tuto sociální dávku je pak také nutné každý rok v průběhu září až říjen „obnovit“. Tedy dodat aktuální potvrzení o studiu a o příjmech. Pokud by tyto dokumenty nebyly dodány do konce měsíce října, vyplácení dávky se pozastaví až do doby, než budou příslušné dokumenty doloženy.

Mohlo by vás zajímat: Kdy začíná a kdy končí první trimestr, Zpětný nárok na porodné, Polštář na kojení

Nově, tedy od 1. 1. 2018, bude nárok na tuto sociální dávku, pokud průměrný příjem rodiny nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.
Zákon nestanovuje žádné minimální nebo maximální výživné. Konkrétní výše alimentů je plně v kompetenci rozhodujícího soudce.
I když zákon neurčuje, jak přesně by mělo být vysoké výživné na dítě, přesto existují určité doporučující tabulky, podle kterých se soudy zpravidla řídí.
Pokud je průměrný příjem rodiny v rozhodném období nižší, než 2,4 násobek životního minima, je nárok na přídavky.
Pro určení nároku na přídavky na dítě jsou rozhodující příjmy rodiny v rozhodném období
Na porodné je nárok, pokud jsou příjmy rodiny nižší než 20 817 Kč (otec + matka + 1 narozené dítě).