Zamlklé těhotenství

Zamlklé těhotenství nebo také zamlklý potrat je stav, kdy je těhotenství samovolně ukončeno

Zamlklé těhotenství nebo také zamlklý potrat je stav, kdy je těhotenství samovolně ukončeno, ale současně nedojde k vypuzení zárodku z dělohy.

Zatímco běžný samovolný potrat bývá spojen se silným krvácením, při kterém je z dělohy vypuzen i nevyvíjející se zárodek, při zamlklém těhotenství embryo zůstává v děloze.

Při zamlklém těhotenství obvykle žena nepozoruje žádné příznaky toho, že něco není v pořádku. Projevují se u ní všechny běžné těhotenské příznaky. I když třeba dojde k vymizení ranních nevolností, ženy to zpravidla nespojují s tím, že by bylo něco v nepořádku. Spíše se domnívají, že nevolnosti samovolně vymizely.

Na zamlklé těhotenství tak často přijde až ošetřující lékař, který rozpozná, že vývoj plodu se zastavil a dále nepokračuje.

Při zamlklém těhotenství je pak zpravidla nutné podstoupit lékařský zákrok, kterým se provede odstranění nevyvíjejícího se zárodku z dělohy.

Mohlo by vás zajímat: Samovolný potrat na začátku těhotenství , Co způsobí potrat , Do kdy hrozí potrat

Pokud je těhotná žena na neschopence (rizikovém těhotenství), pak může mít nárok na nemocenské dávky. Od 1. 1. 2024 se mírně zvyšují redukční hranice, a díky tomu může být v roce 2024, i o něco málo vyšší nemocenská.
Mezi nejčastější metody, jak zabránit těhotenství, patří především hormonální antikoncepce, nebo používání kondomů.
Proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? I ranní nevolnosti mají svůj účel a význam.
Na prvním místě zkuste přestat kouřit (nebo kouření výrazně omezit). To samé platí i pro konzumaci alkoholu.
K samovolnému potratu dochází u přibližně 20 - 25% všech těhotenství. Riziko potratu začíná klesat po 13 týdnu těhotenství.