Zpětný nárok na porodné

Na porodné je nárok i zpětně. Maximálně ale do doby, než má dítě 1 rok.

Porodné je sociální dávka, na kterou má nárok žena, při narození prvního nebo druhého dítěte. Na první dítě je porodné aktuálně ve výši 13000 Kč, na druhé je to pak už „jen“ 10000 Kč (pokud by se narodila dvojčata, tak je to 23000 Kč).

O porodné si také může zažádat i ten, kdo adoptuje dítě (resp. přesněji převezme dítě do trvalé péče, nahrazující péči rodičů). Pokud se jedná o dítě do 1 roku, pak je nárok i na porodné.

O porodné se zpravidla žádá při narození dítěte. Nemusí to být ale ihned. Na porodné je nárok i zpětně. Maximálně ale do doby, než má dítě 1 rok. Pak nárok na porodné zaniká.

I když je žádost o porodné podána zpětně – třeba až po 6 měsících od narození dítěte, stále se posuzují podmínky, které byly před narozením dítěte. Zde se jedná o to, že na porodné je nárok, pokud v posledním ukončeném kalendářním čtvrtletí před porodem má rodina (nebo samotná matka) příjem nižší než 2,7 násobek životního minima.

Pokud měl ale někdo před porodem vysoké příjmy, a chtěl by počkat třeba půl roku, než má nízký příjem (třeba kvůli tomu, že dostává jen nízkou mateřskou/rodičovskou), tak si „nepomůže“. U zpětného nároku na porodné se neposuzují příjmy, které má žadatel při podání žádosti, ale ty, které byly před narozením dítěte.

Mohlo by vás zajímat: Za jak dlouho zjistím že jsem těhotná, Ochranná lhůta matesřská po zaměstnání

• Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 7710 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 20 817 Kč
Na porodné vzniká nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Při narození prvního dítěte je 13 500 Kč. Při narození druhého dítěte je 10 000 Kč.
Výše rodičovského příspěvku je vždy 220 000 Kč (údaj poplatný v roce 2017).
Na porodné je nárok, pokud jsou příjmy rodiny nižší než 20 817 Kč (otec + matka + 1 narozené dítě).