Zvýšení rodičovské na dvojčata 2018

Nově tedy bude u dvojčat (a vícerčat), nárok na 330 000 Kč.

Pokud se vám mají narodit dvojčata, pak by vás mohlo zajímat, že od 1. 1. 2018 budete mít nárok na vyšší rodičovský příspěvek. Až do konce roku 2017 (a v předchozích letech), byl rodičovský příspěvek ve výši 220 000 Kč na nejmladší dítě v rodině. A to bez ohledu na to, jestli se narodilo pouze jedno dítě, nebo dvojčata nebo dokonce vícerčata.

Což bylo vůči rodinám s dvojčaty (nebo vícerčaty) poněkud nefér. Rodina, kde se narodily dvě děti postupně po sobě, dostala rodičovskou v celkové výši 440 000 Kč (2×220 tisíc korun). Rodina, kde se narodila dvojčata, dostala jen polovinu (pouze 1×220 tisíc Kč na obě děti).

Od 1. 1. 2018 vstupuje v platnost novela zákona 117/1195 Sb., zákon o státní sociální podpoře (resp. k tomuto datu nabude účinnosti příslušná změna), která změní výši rodičovského příspěvku v případě narození dvou a více dětí.

Nově tedy bude u dvojčat (a vícerčat), nárok na 330 000 Kč. Stále to sice není dvojnásobek, ale je to určitě lepší než v minulosti.

Kromě zvýšení celkové výše rodičovské, se změní podmínky i pro určení výše měsíční částky. Kromě toho, že se ruší omezení pro maximální výši rodičovské – nově tedy budete omezeni pouze výší vašeho vyměřovacího základu. Při dostatečně vysokém příjmu, pak bude možné mít rodičovský příspěvek i ve výši před 30 tisíc korun měsíčně (tím se ale adekvátně zkracuje doba vyplácení této sociální dávky).

Rodiče dvojčat pak budou mít současně nárok na rychlejší čerpání rodičovského příspěvku. A to ve výši 1,5 násobku toho, na co by měli nárok při jednom dítěti. Pokud by vám tedy vycházel rodičovský příspěvek (na základě vašeho vyměřovacího základu), v maximální výši např. 15000 Kč, u dvojčat budete moci dostávat až 22500 Kč měsíčně.

Mohlo by vás zajímat: Jak nakojit dvojčata?, Mateřská na dvojčata, Jaký kočárek pro dvojčata, Polštář na kojení

Doba, kdy jste doma na rodičovské dovolené, se z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti zohledňuje stejně, jako byste byla zaměstnaná.
Od 1. 1. 2018 máte možnost (i když se neplatíte nemocenské pojištění a nemáte nárok na mateřskou), zvolit si délku a tím i výši RP, až do částky 7600 Kč měsíčně.
Pravděpodobnost narození dvojčat je poměrně nízká – někde mezi 1 – 2%. Pokud máte dvojčata v rodině, tak se tato pravděpodobnost o něco málo zvyšuje, a to až na 4 – 6%.
Zvýšení rodičovského příspěvku na dvojčata platí i pro děti, které se narodily (nebo ještě narodí) před účinností této novely (tedy děti narozené před 1. 1. 2018). Zákon je formulován tak, aby se tato změna vztahovala i na dříve narozené děti.
Od 1. 1. 2018 bude rodičovský příspěvek při narození dvou a více dětí v celkové výši 330 000 Kč. Zvýší se i maximální rodičovská a to až na 32000 Kč měsíčně.