Poradna: Těhotenství ve zkušební době a ochranná lhůta pro výplatu PPM

<span></span>

Dobrý den, dne 31. 01. 2017 mi skončil téměř čtyřletý pracovní poměr a 27. 02. 2017 jsem opět nastoupila do nového zaměstnání s tříměsíční zkušební dobou. Před nástupem do nové práce jsem byla evidována na Úřadě práce.

Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná a gynekoložka mi kvůli špatně snášenému těhotenství vystavila neschopenku. S tou jsem přišla ke svému zaměstnavateli, kterému jsem o svém těhotenství předem řekla z důvodu psychicky náročné každodenní práce a velkému tlaku. Už v té době jsem vyjádřila možnost odchodu právě kvůli povaze práce. Vzhledem k tomu, že nebyla možnost mě převést na jiný druh práce i přes velkou spokojenost zaměstnavatele s výkonem mé práce mi zaměstnavatel sdělil, že vzhledem k okolnostem skončí můj pracovní poměr ve zkušební době. Vyjádřil se však tak, že mi vyjde s čímkoliv vstříc, pokud to bude v jeho silách a možnostech.

Předběžný termín porodu je nyní stanoven na polovinu listopadu (počítejme s možností porodu během celého listopadu/začátku prosince, protože ještě není finálně stanoven ultrazvukem) a tak se ptám, kdyby mi vyšel zaměstnavatel vstříc tomu, že by mi ukončil pracovní poměr až k 30. 6. 2017, mohla by ochranná lhůta vystačit na to, abych měla nárok na PPM? Případně jak postupovat? Má na to vliv, zda výpověď podám já anebo zaměstnavatel?

Co kdyby došlo k předčasnému ukončení nemocenské gynekoložkou a já se ocitla bez zaměstnání? Zbývají mi 4 měsíce případné podpory v nezaměstnanosti, ale je mi jasné, že by mě těžko nějaký zaměstnavatel zaměstnal v pokročilém stádiu těhotenství na pár měsíců.

Velice nerada bych se ocitla na několik měsíců bez absolutního příjmu, zvlášť když jsem vdaná a na případné příspěvky bych neměla nárok.

Velice Vám děkuji za radu a odpověď,

Lucie K.


Odpověď na dotaz: Těhotenství ve zkušební době a ochranná lhůta pro výplatu PPM

Co se týká ukončení pracovního poměru ve zkušební době, tak na to má právo jak zaměstnavatel, tak i vy, v podstatě kdykoliv během zkušební doby (u zaměstnavatele je pouze výjimka, pokud byste byla v pracovní neschopnosti, tak během prvních 14 dní nesmí ukončit pracovní poměr ve zkušební době).

Ochranná lhůta 180 dní pro nárok na PPM

Pokud byste se se zaměstnavatelem domluvila třeba na změně pracovní smlouvy na dobu určitou až do 30.6., pak by vám po jejím ukončení běžela ochranná lhůta. Ta je až 180 dní. V tomto případě by to tedy bylo od 1. 7. 2017 do 27. 12. 2017. Pokud by termín porodu připadal na listopad/ první polovina prosince, pak to pro vás reálně znamená, že byste po celou tuto dobu byla ještě v ochranné lhůtě.

Navíc u nároku na PPM není ani tak podstatné, kdy se dítě skutečně narodí, jako to kdy je PPM zahájena. A to je v období 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, tedy u vás již dost možná v říjnu nebo dokonce v září. Přesněji to budete vědět, až budete znát předpokládaný termín porodu.

Vzhledem k tomu, že jste před současným zaměstnáním také byla dlouhodoběji zaměstnána, pak budete splňovat i podmínku účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Na PPM byste tak nárok měla.

Pracovní neschopnost a rizikové těhotenství ve zkušební době

Pokud jste nyní na neschopence, pak záleží na tom, jak se domluvíte se zaměstnavatelem. Ten vás během zkušební doby nesmí propustit pouze po dobu prvních 14 dnů pracovní neschopnosti. Pak už ale může. U zkušební doby je to jiné než u pracovního poměru na dobu určitou/neurčitou, kde vás zaměstnavatel v době pracovní neschopnosti nemůže propustit.

Pokud by s vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr během zkušební doby, pak by záleželo na tom, kdy by to přesně bylo a jestli by vám vycházela ještě ochranná lhůta.

Po ukončení pracovního poměru ve zkušební době byste ale i nadále mohla být v pracovní neschopnosti, klidně až do porodu. A dostávala byste nemocenské dávky.

To jestli důvody pro pracovní neschopnost stále trvají nebo pominuly, je plně na rozhodnutí lékaře. K tomu se jen těžko můžeme nějak kvalifikovaně vyjádřit. Na druhou stranu je dnes poměrně časté, že ženy bývají na tzv. „rizikovém“ těhotenství i ze zcela banálních důvodů. Mnoho gynekologů má i více než 2/3 těhotných pacientek na rizikovém těhotenství. Skoro se až dá říci, že v současnosti řada lékařů vypisuje „rizikové těhotenství“ v podstatě na požádání ženy.

Podpora v nezaměstnanosti po zkušební době a těhotenství

Pokud by ale byla pracovní neschopnost ukončena a vy tak byla nezaměstnaná, pak byste měla jít na Úřad práce. Měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti, a současně by za vás stát platil zdravotní pojištění.

To jestli jste v pracovní neschopnosti (ale váš pracovní poměr skončil) nebo nezaměstnaná vyjde nastejno. Podstatné u vás bude, kdy bude ukončen současný pracovní poměr a do kdy vám tedy bude „běžet“ ochranná lhůta.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Těhotenství ve zkušební době a ochranná lhůta pro výplatu PPM

Diskuse: 3
 • Custom avatar Petra K

  Dobrý den,

  k 31. 7. 2017 jsem po 6 letech ukončila pracovní poměr a nahlásila se k 1. 8. 2017 na ÚP. Po měsíci jsem zjistila, že jsem těhotná. Dle UTZ vychází počátek těhotenství ještě na dobu trvání pracovního poměru, tj. někdy kolem 21. 7. 2017, tudíž by z tohoto zaměstnání mohla plynout ochranná lhůta. 180 dní ochranné lhůty od 1. srpna ale vychází na konec ledna 2018, avšak můj nástup na mateřskou je dle termínu porodu určen na zač. března, z toho vyplývá, že bych se do ochranné lhůty, potřebné k PPM, nevešla, byť jsem dle UTZ byla těhotná ještě za trvání HPP. Může mi ale délku ochranné lhůty prodloužit nové zaměstnání, do kterého jsem nastoupila během listopadu, a to pak i třeba v případě nástupu na neschopenku, pokud by si to zdr. stav žádal?

  Děkuji mockrát za vaši odpověď a přeji hlavně klidné a pohodové nadcházející svátky.
  Zdraví Petra.

 • Custom avatar Věra

  Dobrý den, měla bych dotaz. Momentálně jsem na rodičovské dovolené která mi ale končí začátkem června. Během rodičovské dovolené jsem znovu otěhotněla ale bohužel potratila. S partnerem bychom chtěli druhé dítě co nejdříve to bude možné. Zaměstnaná jsem již několik let u jednoho zaměstavatele který ale během mé rodičovské změnil místo výkonu práce a já se tam již nevrátím. Ale zajímá mne, zda pokud bych otěhotněla cca v dubnu/květnu a rodičovská mi končila v červnu tak jak to řešit? Nahlásit to zaměstnavateli ale nepodepsat novou smlouvu (poté nevím jak by se to řešilo jelikož kvůli vzdálenosti bych nebyla schopná dojíždět) nebo podepsat výpověď a dostat odstupné? Poté mě zajímá, jak dlouho mi běží ochranná lhůta abych měla nárok na PPM? Vím že je 180 dní a do té doby se musí nastoupit na mateřskou, ale nevím jak to je v případě že jsem momentálně na rodičovské a ne v pracovním procesu. Moc děkuji za odpověď V.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, mám dotaz: Čtyři roky jsem byla na mateřské dovolené s prvním dítětem.. Loni v říjnu jsem nastoupila do práce, kterou jsem však od 1.5 května změnila a cca po týdnu jsem zjistila , že jsem těhotná. Smlouvu mám zatím na tři měsíce – zkušební doba. Vzhledem k mému zdravotnímu stavu (opakované potraty) mi lékař doporučil nemocenskou. V případě, že bych ve zkušební době na nemocenskou nastoupila, zaměstnavatel by mi pravděpodobně musel 14 dnů zaplatit a poté ČSSZ. Mám dva dotazy? 1) v případě, že by následně se mnou zaměstnavatel ukončil PP ve zkušební době, platila by mi ČSSZ nemocenskou a případně jak dlouho? Předpokládaný porod prosinec 2019. 2) pokud by ukončil zaměstnavatel se mnou PP ve zkušební době dříve, než bych na nemocenskou nastoupila, měla bych na N nárok, případně jak dlouho? Děkuji za odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna