Jaké jsou sociální dávky pro rodinu s dítětem v roce 2022?

<span>V tomto článku přinášíme souhrnný přehled všech různých dávek, a typů finanční podpory, na které máte nárok, jako těhotná žena, nebo jako rodina s dítětem. V roce 2022 dochází například ke zvýšení životního minima (od 1. 4. 2022), což má vliv na různé sociální dávky. Možná se zvýší i rodičovská. Také je zde mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě.</span> V tomto článku přinášíme souhrnný přehled všech různých dávek, a typů finanční podpory, na které máte nárok, jako těhotná žena, nebo jako rodina s dítětem. V roce 2022 dochází například ke zvýšení životního minima (od 1. 4. 2022), což má vliv na různé sociální dávky. Možná se zvýší i rodičovská. Také je zde mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě.

Plánujete s manželem (partnerem) narození miminka? Nebo jste již dokonce těhotná, a zajímalo by vás, jak na tom budete v těhotenství a po porodu, po finanční stránce? V tomto článku přinášíme souhrnný přehled všech různých dávek, a typů finanční podpory, na které máte nárok, jako těhotná žena, nebo jako rodina s dítětem.

Sociální dávky a podpora během těhotenství 2022

V době těhotenství, je minimálně zpočátku, velká většina žen standardně zaměstnaná. Někdy je ale lékařem doporučena pracovní neschopnost po celou dobu (nebo třeba v druhé části) těhotenství (rizikové těhotenství). V takovém případě je pak žena zpravidla doma, v pracovní neschopnosti a má nárok na nemocenské dávky (při splnění stejných podmínek, jako u běžné nemoci či úrazu). Tady najdete, jak je to s nemocenskou během rizikového těhotenství v roce 2022.

Mateřská a peněžitá pomoc v mateřství v roce 2022

V době 6 – 8 týdnů před porodem pak vzniká nárok na „mateřskou“. Pokud jsou splněny podmínky – tedy minimální odpracovaná doba 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, pak je nárok na tyto peníze. Pokud podmínky splněny nejsou, tak má žena nárok až na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte.

Na mateřskou (PPM – Peněžitá Pomoc v Mateřství), pak může mít nárok i otec dítěte. Ten o ni však může žádat nejdříve po ukončení 6 týdne po porodu (žena má nárok už 6 – 8 týdnů před porodem). Podrobné informace o podmínkách a nároku na peněžitou pomoc v mateřství v roce 2022, najdete zde. V této kalkulačce si také můžete spočítat, kolik bude moje mateřská v roce 2022?

Sociální dávky – porodné 2022

Pokud se ženě narodí první nebo druhé dítě, může mít nárok na porodné. To je ve výši 13000 Kč na první dítě nebo 10000 Kč na druhé dítě (nebo 23000 Kč, pokud se narodí obě dvě děti současně jako dvojčata).

Nárok na porodné je, pokud jsou příjmy rodiny (průměrný příjem otce i matky dítěte v posledním kalendářním čtvrtletí před porodem), nižší než 2,7 násobek životního minima (výpočet životního minima viz: Kalkulačka životní minimum v roce 2022).

Životní minimum se od 1. 4. 2022 zvyšuje o 10%. Díky tomu, může mít na porodné nárok podstatně více žen.

Pro rodinu, které se má narodit první dítě je tato hranice do 31. 3. 2022 ve výši 23 544 Kč. Od 1. dubna 2022, je ale nárok na porodné, až do příjmu 25 947 Kč.

Pro rodinu, která již má jedno dítě do šesti let, a nyní se jí má narodit druhé dítě, je to do 31. 3. 2022 částka 28 863 Kč.  Od 1. dubna 2022, je ale nárok na porodné, až do příjmu 31 806 Kč.

Tady jsme pro vás připravili podrobné informace o nároku na porodné. To jestli má vaše rodina nárok na porodné si můžete spočítat i v této kalkulačce: výpočet porodné 2022.

Rodičovský příspěvek 2022

Po narození dítěte, nebo poté, co je ukončena mateřská dovolená (resp. ukončena výplata peněžité pomoc v mateřství) máte nárok na rodičovský příspěvek. Ten je v roce 2022 ve výši 300 000 Kč nebo 450 000 Kč na dvojčata (vícerčata).

Při splnění podmínek si pak můžete vybrat, jestli ho budete mít na dva nebo tři nebo čtyři roky (nebo i jinou variantu). Nejvyšší možná rodičovská je 10 000 Kč měsíčně – pokud jste neměli nárok na PPM (nebo není možné doložit příjem otce dítěte).

Jinak je možné mít rodičovský příspěvek až do výše mateřské (30ti násobek ze 70% vyměřovacího základu.

Úplně ta nejvyšší rodičovská je v roce 2022 ve výši 47 700 Kč měsíčně na jedno dítě nebo 71 550 Kč na dvojčata. Více o tom, jak je to s možností volby rodičovského příspěvku nebo si to spočítejte v této kalkulačce pro výpočet rodičovské v roce 2022.

Je možné, že během roku 2022, dojde i ke zvýšení rodičovského příspěvku. V souvislosti s velmi vysokou inflací, zvažuje vláda zvýšení rodičovské až o 15%. Pak by na jedno dítě mohl být nárok až na 345 000 Kč. Na dvojčata by to mohlo být 517 500 Kč. Další změnou, může zrychlení čerpání rodičovské. Nově by mohlo být možné dostávat měsíčně až 13 000 Kč (nyní je to 10 000 Kč). Ke změně by mohlo dojít možná už od července 2022. Viz. zvýšení rodičovské v roce 2022.

Přídavky na dítě v roce 2022

Po narození dítěte je také možné žádat o přídavky na dítě. Ty jsou pro dítě do 6 roků ve výši 1130 Kč měsíčně. Pokud jsou příjmy rodiny v rozhodném období nižší než 3,4 násobek životního minima, nárok na dávku je. V minulém roce (2021), došlo ke zvýšení přídavků a ke změně podmínek.

Od 1.4.2022 se zvyšuje životní a existenční minimum. Díky tomu, může mít na přídavky na dítě nárok více rodin. Více viz Kalkulačka přídavky na dítě od 1.4.2022.

Mimořádný příspěvek na dítě 5000 Kč

V roce 2022, by také mohl být schválen mimořádný (jednorázový) příspěvek 5000 Kč na dítě. Vláda by chtěla tuto jednorázovou podporu poskytnout všem dětem do 18 roků. Nárok by měly mít rodiny, kde je celkový roční příjem do 1 miliónu korun (součet příjmu za rok za všechny osoby ve společné domácnosti). Vláda by ráda vyplatila tento příspěvek nejpozději v srpnu 2022 (možná už od července 2022). Viz mimořádný příspěvek na dítě 5000 Kč v roce 2022.

Přídavky na bydlení pro rodinu v roce 2022

Při narození dítěte (dětí) se u mnoha rodin značně zhoršuje jejich finanční situace. Pokud je rodina odkázána pouze na příjem otce dítěte a sociální dávky (rodičovská, mateřská nebo třeba přídavky na dítě), pak mohou mít nárok třeba i na přídavky na bydlení.

O přídavky na bydlení může žádat majitel bytu (domu) v osobním vlastnictví nebo jsou i na družstevní byt, nebo pokud má žadatel uzavřenu nájemní smlouvu na byt (dům). Nově (od 1. 1. 2022) je nárok na příspěvek na bydlení i u podnájmu – pokud je to podnájem celého bytu (může se jednat například o družstevní byt).

Podmínkou už ale není to, abyste v daném bytě (domě) měli trvalé bydliště. Pak už bude záležet jen na tom, kolik osob v daném bytě (domě) žije (má zde trvalý pobyt), o jak velké se jedná město, a jaké jsou náklady na bydlení a příjmy rodiny. O příspěvek na bydlení se žádná na Úřadu práce a je nutné dokládat příjmy a náklady na bydlení vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pozor jen na to, že mnoho „mladých“ rodin má hypotéku na bydlení a tím pádem jim zůstává jen málo peněz. Peníze, které ale platíte za hypotéku, se nepovažují za náklady na bydlení. Tam patří jen nájem, platby za elektřinu, vodu, plyn apod. Takže pokud platíte hypotéku, tak i když za bydlení vydáváte značnou sumu, na přídavky na bydlení mít nárok spíše nebudete.

V roce 2022, dochází k mimořádnému zvýšení příspěvku na bydlení, kvůli vysoké inflaci a velkému zdražení elektřiny a plynu. Na příspěvek může mít nově nárok více domácností a mohou dostat i vyšší částku. Více viz tato kalkulačka přídavky na bydlení v roce 2022.

Jiné sociální dávky pro rodinu

Mohou nastat i situace, kdy má žena jen velmi nízkou rodičovskou a otec dítěte je nezaměstnaný nebo pracuje jen za minimální mzdu (ta je v roce 2022, o 1000 Kč vyšší, od 1. 1. 2022 je to 16 200 Kč měsíčně).  V takovém případě pak může vznikat nárok třeba i na dávky hmotné nouze. Tedy především na příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení. Zde pak záleží na tom, kolik osob žije ve společné domácnosti a jaké jsou jejich příjmy. I o tyto dávky pomoci ve hmotné nouzi je možné požádat na místním Úřadu práce

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jaké jsou sociální dávky pro rodinu s dítětem v roce 2022?

Diskuse: 2

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna