Jaké jsou sociální dávky pro rodinu s dítětem?

<span>Podívejte se na jaké sociální dávky a jiné formy finanční podpory máte nárok jako rodina s dítětem.</span> Podívejte se na jaké sociální dávky a jiné formy finanční podpory máte nárok jako rodina s dítětem.

Plánujete s manželem (partnerem) narození miminka? Nebo jste již dokonce těhotná, a zajímalo by vás, jak na tom budete v těhotenství a po porodu, po finanční stránce? V tomto článku přinášíme souhrnný přehled všech různých dávek, a typů finanční podpory, na které máte nárok, jako těhotná žena, nebo jako rodina s dítětem.

Sociální dávky a podpora během těhotenství

V době těhotenství, je minimálně zpočátku, velká většina žen standardně zaměstnaná. Někdy je ale lékařem doporučena pracovní neschopnost po celou dobu (nebo třeba v druhé části) těhotenství (rizikové těhotenství). V takovém případě je pak žena zpravidla doma, v pracovní neschopnosti a má nárok na nemocenské dávky (při splnění stejných podmínek, jako u běžné nemoci či úrazu). Tady najdete, jak je to s nemocenskou během rizikového těhotenství.

Mateřská a peněžitá pomoc v mateřství

V době 6 – 8 týdnů před porodem pak vzniká nárok na „mateřskou“. Pokud jsou splněny podmínky – tedy minimální odpracovaná doba 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, pak je nárok na tyto peníze. Pokud podmínky splněny nejsou, tak má žena nárok až na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte.

Na mateřskou (PPM – Peněžitá Pomoc v Mateřství), pak může mít nárok i otec dítěte. Ten o ni však může žádat nejdříve po ukončení 6 týdne po porodu (žena má nárok už 6 – 8 týdnů před porodem). Podrobné informace o podmínkách a nároku na peněžitou pomoc v mateřství najdete zde. V této kalkulačce si také můžete spočítat, kolik bude moje mateřská?

Sociální dávky – porodné

Pokud se ženě narodí první nebo druhé dítě, může mít nárok na porodné. To je ve výši 13000 Kč na první dítě nebo 10000 Kč na druhé dítě (nebo 23000 Kč, pokud se narodí obě dvě děti současně jako dvojčata).

Nárok na porodné je, pokud jsou příjmy rodiny (průměrný příjem otce i matky dítěte v posledním kalendářním čtvrtletí před porodem), nižší než 2,7 násobek životního minima (výpočet životního minima viz: Kalkulačka životní minimum).

Pro rodinu, které se má narodit první dítě je tato hranice ve výši 23 544 Kč. Pro rodinu, která již má jedno dítě do šesti let, a nyní se jí má narodit druhé dítě, je to 28 863 Kč.  Tady jsme pro vás připravili podrobné informace o nároku na porodné. To jestli má vaše rodina nárok na porodné si můžete spočítat i v této kalkulačce: výpočet porodné.

Rodičovský příspěvek

Po narození dítěte, nebo poté, co je ukončena mateřská dovolená (resp. ukončena výplata peněžité pomoc v mateřství) máte nárok na rodičovský příspěvek. Ten je ve výši 300 000 Kč nebo 450 000 Kč na dvojčata (vícerčata). Při splnění podmínek si pak můžete vybrat, jestli ho budete mít na dva nebo tři nebo čtyři roky (nebo i jinou variantu). Nejvyšší možná rodičovská je 10 000 Kč měsíčně – pokud jste neměli nárok na PPM (nebo není možné doložit příjem otce dítěte).

Jinak je možné mít rodičovský příspěvek až do výše mateřské (30ti násobek ze 70% vyměřovacího základu.

Úplně ta nejvyšší rodičovská je v roce 2020 ve výši 42 720 Kč měsíčně. Více o tom, jak je to s možností volby rodičovského příspěvku nebo si to spočítejte v této kalkulačce pro výpočet rodičovské.

Přídavky na dítě

Po narození dítěte je také možné žádat o přídavky na dítě. Ty jsou pro dítě do 6 roků ve výši 800 Kč měsíčně. Pokud jsou příjmy rodiny v rozhodném období nižší než 2,7 násobek životního minima, nárok na dávku je. Více viz Kalkulačka přídavky na dítě.

Přídavky na bydlení pro rodinu

Při narození dítěte (dětí) se u mnoha rodin značně zhoršuje jejich finanční situace. Pokud je rodina odkázána pouze na příjem otce dítěte a sociální dávky (rodičovská, mateřská nebo třeba přídavky na dítě), pak mohou mít nárok třeba i na přídavky na bydlení.

O přídavky na bydlení může žádat majitel bytu (domu) v osobním vlastnictví nebo jsou i na družstevní byt, nebo pokud má žadatel uzavřenu nájemní smlouvu na byt (dům). Podmínkou je dále to, abyste v daném bytě (domě) měli trvalé bydliště. Pak už bude záležet jen na tom, kolik osob v daném bytě (domě) žije (má zde trvalý pobyt), o jak velké se jedná město, a jaké jsou náklady na bydlení a příjmy rodiny. O příspěvek na bydlení se žádná na Úřadu práce a je nutné dokládat příjmy a náklady na bydlení vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pozor jen na to, že mnoho „mladých“ rodin má hypotéku na bydlení a tím pádem jim zůstává jen málo peněz. Peníze, které ale platíte za hypotéku, se nepovažují za náklady na bydlení. Tam patří jen nájem, platby za elektřinu, vodu, plyn apod. Takže pokud platíte hypotéku, tak i když za bydlení vydáváte značnou sumu, na přídavky na bydlení mít nárok spíše nebudete. Více viz tato kalkulačka přídavky na bydlení.

Jiné sociální dávky pro rodinu

Mohou nastat i situace, kdy má žena jen velmi nízkou rodičovskou a otec dítěte je nezaměstnaný nebo pracuje jen za minimální mzdu. V takovém případě pak může vznikat nárok třeba i na dávky hmotné nouze. Tedy především na příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení. Zde pak záleží na tom, kolik osob žije ve společné domácnosti a jaké jsou jejich příjmy. I o tyto dávky pomoci ve hmotné nouzi je možné požádat na místním Úřadu práce

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jaké jsou sociální dávky pro rodinu s dítětem?

komentáře 2

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna