Spontánní potrat

Spontánnímu potratu se v zásadě nedá nijak předejít

Podle různých studií se odhaduje, že až 20% zahájených těhotenství může končit spontánním potratem. Často si to ani žena nemusí uvědomit, protože k spontánnímu potratu dojde už během několika málo dní od početí, takže se pak spontánní potrat projeví třeba jen jako „opožděná“ silnější menstruace se silnějšími bolestmi.

Obecně se jako samovolný potrat označuje jakýkoliv potrat do 12 – 13 týdne těhotenství, který není uměle vyvolán. Nejvyšší riziko samovolného potratu je právě v prvních týdnech, resp. v prvním trimestru těhotenství. Pak se již riziko snižuje.

Spontánnímu potratu se v zásadě nedá nijak předejít (pokud tedy pomineme všechny „klasické“ rizikové faktory, jako kouření, alkohol, různé návykové látky, onemocnění matky dítěte, nadváha, podváha apod.). K samovolnému potratu často dochází kvůli nějaké chromozomální poruše plodu, kdy se vývoj samovolně ukončí

Spontánní potrat do 12 týdne těhotenství také zpravidla neznamená žádné vážnější riziko pro zdraví ženy. Ani obvykle nijak nesnižuje její schopnost mít další děti. Je ale doporučováno, aby žena, která prodělala samovolný potrat, před dalším pokusem o početí dítěte brala vitamíny, především pak vyšší dávky kyseliny listové (a to jak v době před početím, tak i v průběhu prvního trimestru).

Mohlo by vás zajímat: Co způsobí potrat, Potrat při menstruaci, Zamlklé těhotenství, Potratová pilulka

Nemocenská a nemocenské dávky z důvodu rizikového těhotenství se nijak neliší od „běžné“ pracovní neschopnosti z důvodu nějaké nemoci či úrazu.
Proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? I ranní nevolnosti mají svůj účel a význam.
Kouření může mít velmi silné negativní vlivy na vaše dítě. Někdy může způsobit dokonce i potrat.