Potrat při menstruaci

Spontánní nebo také samovolný potrat, je poměrné velké riziko, hlavně na začátku těhotenství. Podle statistky končí potratem 10 – 15% potvrzených těhotenství.

Spontánní nebo také samovolný potrat, je poměrné velké riziko, hlavně na začátku těhotenství. Podle statistky končí potratem 10 – 15% potvrzených těhotenství. Tedy takových těhotenství, u kterých si je žena vědoma, že je těhotná.

Ve skutečnosti, ale na začátku těhotenství, dochází k samovolnému potratu mnohem častěji.

Odhaduje se, že až 50% těhotenství je velmi krátce po otěhotnění, ukončeno samovolným potratem. Má se za to, že nejčastěji žena potratí během prvních 10 dní od početí.

Jedná se o situace, kdy žena většinou ani neví, že je těhotná, a domnívá se, že má jenom silnější/bolestivější menstruaci, která se dostavila o něco dříve.

Velmi časný potrat na začátku těhotenství, je zpravidla způsobem genetikou a chybami při replikaci DNA. Po oplodnění dochází k mnohonásobnému dělení vajíčka. A vznikají postupně tisíce buněk. Při každém dělení DNA je určité riziko, že dojde k nějaké chybě.

I když naše buňky umí řadu chyb při replikaci DNA opravit, u dělícího se vajíčka je vyšší riziko, že nějaká chyba nebude včas opravena a následně bude předána do dalších buněk.

Tím, že na začátku těhotenství je pouze jedna buňka (oplodněné vajíčko), je velké riziko, že jakoukoliv případnou chybu v DNA, „zdědí“ všechny následující buňky. A to je něco, čemu se nedá předcházet, nebo co by mohla lékařská věda nějak ovlivnit.

Mohlo by vás zajímat: Co způsobí potrat, Do kdy hrozí potrat, Potratová pilulka

Termín porodu je vždy pouze přibližný. To dáno i tím, že jen málo dětí se rodí přesně podle kalendáře.
Na prvním místě zkuste přestat kouřit (nebo kouření výrazně omezit). To samé platí i pro konzumaci alkoholu.
K samovolnému potratu dochází u přibližně 20 - 25% všech těhotenství. Riziko potratu začíná klesat po 13 týdnu těhotenství.