Spontánní nebo také samovolný potrat, je poměrné velké riziko, hlavně na začátku těhotenství. Podle statistky končí potratem 10 – 15% potvrzených těhotenství. Tedy takových těhotenství, u kterých si je žena vědoma, že je těhotná.
Ve skutečnosti, ale na začátku těhotenství, dochází k samovolnému potratu mnohem častěji.
Odhaduje se, že až 50% těhotenství je velmi krátce po otěhotnění, ukončeno samovolným potratem. Má se za to, že nejčastěji žena potratí během prvních 10 dní od početí.
Jedná se o situace, kdy žena většinou ani neví, že je těhotná, a domnívá se, že má jenom silnější/bolestivější menstruaci, která se dostavila o něco dříve.
Velmi časný potrat na začátku těhotenství, je zpravidla způsobem genetikou a chybami při replikaci DNA. Po oplodnění dochází k mnohonásobnému dělení vajíčka. A vznikají postupně tisíce buněk. Při každém dělení DNA je určité riziko, že dojde k nějaké chybě.
I když naše buňky umí řadu chyb při replikaci DNA opravit, u dělícího se vajíčka je vyšší riziko, že nějaká chyba nebude včas opravena a následně bude předána do dalších buněk.
Tím, že na začátku těhotenství je pouze jedna buňka (oplodněné vajíčko), je velké riziko, že jakoukoliv případnou chybu v DNA, „zdědí“ všechny následující buňky. A to je něco, čemu se nedá předcházet, nebo co by mohla lékařská věda nějak ovlivnit.
Mohlo by vás zajímat: Co způsobí potrat, Do kdy hrozí potrat, Potratová pilulka
Jednou z prvních otázek, když zjistíte, že jste těhotná, bývá to, kdy jste otěhotněla. A kdy máte očekávat termín porodu. Na této stránce najdete... [...]
Bohužel, až 20% všech těhotenství může skončit samovolným potratem. To je poměrně vysoké číslo. Úspěšnost těhotenství ovlivňuje řada faktorů.... [...]
K samovolnému potratu dochází u přibližně 20 – 25% všech těhotenství. Jako samovolný potrat se pak označuje potrat, ke kterému dojde spontánně,... [...]