Co způsobí potrat

Podle dlouhodobých statistik, končí až 15% těhotenství samovolným potratem

Podle dlouhodobých statistik, končí až 15% těhotenství samovolným potratem, již v průběhu prvního trimestru. A až 20% všech potratů se odehraje v druhém trimestru. Příčinnou potratu může být celá řada faktorů. Některé z nich může těhotná žena ovlivnit, nebo toto riziko alespoň snížit, jiné rizikové faktory jsou mimo její kontrolu.

Až 60% všech samovolných potratů je způsobeno nějakou genetickou poruchou. To většinou znamená, že často i u jinak zcela zdravých rodičů, se v oplodněném vajíčku chromozomy „špatně“ smíchají (dítě má jednu polovinu chromozomů od otce a jednu polovinu od matky). V jiných případech pak během růstu embrya dojde k nějaké chybě v replikaci či přepisu DNA, a vývoj pokračuje natolik abnormálně, že je samovolně ukončen.

Mezi další faktory, které působí potrat, patří různé zdravotní kompilace na straně matky. Velmi riziková je špatně fungující štítná žláza. Častým důvodem potratu jsou také různé abnormality dělohy. Nebo to může být třeba neléčená cukrovka.

Potrat mohou způsobit i některé bakteriální infekce. I proto by se těhotné ženy měly vyhýbat některým potravinám – typicky třeba syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso, konzervy apod.

V neposlední řadě pak potrat může být způsoben i negativními vlivy z vnějšího prostředí. Kouření, konzumace alkoholu, drogy, nadměrné množství stresu, dlouhodobé vystavení organismu různým nebezpečným látkám apod.

Mohlo by vás zajímat: Do kdy hrozí potrat, Jak poznám předčasný porod, Kdy jít na potrat, Potratová pilulka

Kouření může mít velmi silné negativní vlivy na vaše dítě. Někdy může způsobit dokonce i potrat.
Když zjistíte (nebo jen máte pocit), že jste těhotná, určitě si naplánujte návštěvu u svého gynekologa.
Na prvním místě zkuste přestat kouřit (nebo kouření výrazně omezit). To samé platí i pro konzumaci alkoholu.
K samovolnému potratu dochází u přibližně 20 - 25% všech těhotenství. Riziko potratu začíná klesat po 13 týdnu těhotenství.