Kdy jít na potrat

Potrat je termín, který označuje přerušení těhotenství. A to jak samovolné přerušení (spontánní), tak i umělé přerušení (interrupce).

Potrat je termín, který označuje přerušení těhotenství. A to jak samovolné přerušení (spontánní), tak i umělé přerušení (interrupce).

Podle statistik končí samovolným potratem až každé 8 těhotenství. A to nejčastěji během prvního trimestru (tedy do 13 týdne těhotenství).

V případě umělého potratu má žena možnost, se pro něj rozhodnout až do 12 týdne těhotenství (tj. cca do 10 týdne od početí).

Na potrat může jít i žena (dívka), které ještě neměla 18 roků. Pokud je mladší než 16 roků, je potřeba písemný souhlas zákonného zástupce. Mezi 16 až 18 rokem by měl stačit jenom „projev vůle“ ze strany rodiče.

Ideální doba (ze zdravotního hlediska), kdy jít na potrat, je od 6 do 8 týdne těhotenství (tedy cca 1 – 1,5 měsíce po početí). V tuto dobu je možné provést tzv. miniinterrupci, která je pro ženu šetrnější.

Pokud je žena už v 9 týdnu těhotenství (a později), tak může jít na chirurgickou interrupci. Ta již představuje náročnější výkon.

Mohlo by vás zajímat: Co způsobí potrat, Do kdy hrozí potrat, Jak vznikají dvouvaječná dvojčata

Mezi nejčastější metody, jak zabránit těhotenství, patří především hormonální antikoncepce, nebo používání kondomů.
Na prvním místě zkuste přestat kouřit (nebo kouření výrazně omezit). To samé platí i pro konzumaci alkoholu.
K samovolnému potratu dochází u přibližně 20 - 25% všech těhotenství. Riziko potratu začíná klesat po 13 týdnu těhotenství.