Do kdy hrozí potrat

Nejvíce hrozí potrat již v prvních dnech po oplodnění.

Největší pravděpodobnost samovolného potratu je v prvním trimestru těhotenství. Po ukončení 13 týdne těhotenství už riziko samovolného potratu významně klesá. A po 20 týdnu těhotenství je pak již riziko samovolného potratu poměrně nízké.

Nejvíce hrozí potrat již v prvních dnech po oplodnění. Těchto prvních pár dní je nejvíce rizikových. Udává se, že 50 – 75% všech samovolných potratů proběhne právě již v prvních dnech těhotenství. Mnoho žen se tak ani nedozví, že vlastně byly těhotné.

Často se jim ani nemusí posunout termín jejich běžné menstruace. Jen může mít silnější průběh – silnější krvácení nebo silnější bolesti.

Určité riziko potratu je pochopitelně po celou dobu těhotenství. Nejvíce ale potrat hrozí na začátku, až do konce prvního trimestru. Ve druhém a třetím trimestru je již riziko potratu poměrně nízké. Ke konci těhotenství, pak již spíše než potrat, může hrozit předčasný porod.

Mohlo by vás zajímat: Co způsobí potrat, Zamlklý potrat a další těhotenství, Spontánní potrat

Na konci druhého trimestru pak vaše dítě bude mít už 30 centimetrů a bude vážit již asi 900 gramů.
Na prvním místě zkuste přestat kouřit (nebo kouření výrazně omezit). To samé platí i pro konzumaci alkoholu.
K samovolnému potratu dochází u přibližně 20 - 25% všech těhotenství. Riziko potratu začíná klesat po 13 týdnu těhotenství.