Druhý trimestr těhotenství – co vás během něj čeká?

<span>Na konci druhého trimestru pak vaše dítě bude mít už 30 centimetrů a bude vážit již asi 900 gramů. </span> Na konci druhého trimestru pak vaše dítě bude mít už 30 centimetrů a bude vážit již asi 900 gramů.

Druhý trimestr, je druhou ze tří částí těhotenství. Tento trimestr pokrývá období 4 až 6 měsíce vašeho těhotenství. V tomto článku si popíšeme, k jakým změnám v tomto trimestru dochází u vašeho dítěte, a jaké změny máte očekávat sama u sebe. Také vás upozorníme na to, co vás během druhého trimestru čeká, na co byste neměla zapomenout, a na co si dávat pozor.

První trimestr těhotenství

I když se v tomto článku budeme věnovat tomu, co vás čeká ve druhém trimestru, jen ve stručně zrekapitulujeme, co obnáší první trimestr (tady pak najdete podrobnější informace o prvním trimestru těhotenství).

Na začátku prvního trimestru je jedna oplodněná buňka. Na konci prvního trimestru je to pak už plod, který má asi 10 centimetrů, váhu asi 150 gramů. Srdce mu už bije asi 150 tepů za minutu. Provádí už drobné pohyby rukami nebo hlavičkou. Již u něj začal vývoj všech základních orgánů.

Kdy začíná a kdy končí druhý trimestr těhotenství

Druhý trimestr těhotenství začíná po skončení tohoto prvního. Běžná délka těhotenství je 280 dní, tedy kalendářních 9 nebo 10 lunárních měsíců nebo také cca 40 týdnů. Druhý trimestr začíná ve 14 týdnu těhotenství a pokračuje až do 27 týdne.

Na konci druhého trimestru pak vaše dítě bude mít už 30 centimetrů a bude vážit již asi 900 gramů. Na konci druhého trimestru má již vaše dítě asi 70% šanci na přežití v případě předčasného porodu

Jak probíhá vývoj dítěte ve druhém trimestru těhotenství

Vaše dítě toho musí ve druhém trimestru „stihnout“ opravdu hodně. Za pouhé 3 měsíce musí, zvládnout vyrůst na trojnásobnou velikost a přibrat 500% svojí váhy. Jen si představte, že byste měla za tři měsíce vyrůst o 3,5 metru a přibrat 300 kilo :).

Jak probíhá vývoj dítěte ve 2 trimestru:

  • Vlasy, kůže a nehty: kolem 15 týdne začínají růst první drobné chloupky, od 22 týdne už má řasy a obočí
  • Trávicí systém: ten se plně vytváří již v prvním trimestru, ve druhém trimestru pak již dítě saje/polyká plodovou vodu, to současně znamená, že u něj už začíná docházet i k vylučování moči
  • Smysly: dětské oči a uši se „stěhují“ do své správné polohy, kolem 22 týdne již dítě začíná vnímat svými smysly – začíná vidět, slyšet, jeho oči se již otevírají
  • Srdce: od 17 týdne již srdeční tep není jenom spontánní aktivita, ale je už řízen mozekem, začíná probíhat i tělní oběh okysličené krve

Změny ve vašem těle ve druhém trimestru

Některé z typických těhotenských příznaků, které jste pociťovala během první části těhotenství, již vymizely, nebo postupně odeznívají:

  • Ranní nevolnosti – ty by měly postupně odeznívat, často již koncem prvního trimestru, u některých žen ale mohou přetrvat i v první části druhého trimestru
  • Chrápání: u řady žen se ve druhém trimestru objevuje během nočního spánku chrápání
  • Mírné otoky: asi u tří čtvrtin těhotných žen se v průběhu druhého trimestru začínají objevovat mírné otoky dolních končetin, těch se pak nezbavíte až do porodu Abyste je omezily, je dobré vyhýbat se dlouhému sezení nebo stání, a snažit se být přiměřeně aktivní
  • Citlivost a krvácení z dásní – i to bývá poměrně častým příznakem druhého trimestru, pokud jsou ale dásně velmi citlivé nebo častěji krvácejí, raději vyhledejte svého zubaře, můžete se také jednat o zánět dásní
  • Křeče dolních končetin – ty začínají zpravidla v průběhu druhého trimestr a vydrží až do porodu, často je příčinou nedostatek vápníku a hořčíku, proto byste měla během těhotenství brát vhodné těhotenské vitamíny
  • Další symptomy – u některý žen se mohou objevit křečové žíly, pak je vhodné používat kompresní punčochy na nohy, u jiných žen se objevují závratě, které jsou způsobeny nízkým krevním tlakem, častá je také bolest v podbřišku, která je způsobena tím, jak se napínají vazy z důvodu rostoucího břicha

Intimní život během těhotenství

Zatímco v prvním trimestru, těhotenství zpravidla nebývá překážkou, pro aktivní intimní život, ve druhém trimestru se to může zásadně změnit. Pravda, je skupina žen, které si toto období naopak velmi užívají (díky mnohem intenzivnějšímu prokrvení těch „správných“ partií). Velká většina žena ale přiznává, že ve druhém trimestru ztrácí o intimní život zájem. Mějte na paměti, že v takovém případě je základem otevřená komunikace s vaším mužem.

Na co si dát pozor během druhého trimestru

Největší riziko samovolného potratu je v prvním trimestru. Ve druhém trimestru již můžete být klidnější. Přesto ale i ve druhém trimestru se mohou objevit určité příznaky, které byste neměla ignorovat. Sem patří především silné vaginální krvácení, silná bolest břicha, vysoká teplota.

Ve druhém trimestru se u vás také může objevit těhotenská cukrovka. Ta postihuje 15 – 20% těhotných žen. Projevuje se extrémními pocity žízně, časté a silné močení, extrémní únava, silné chrápání.

Jiné příznaky – jako je náhlý prudký nárůst váhy, těžké otoky v obličeji a na rukou, poruchy vidění zase mohou být příznakem preeklamspie.

Co dělat během druhého trimestru

Snažte se jíst zdravě, mít dostatečný přísun všech živin, vitamínů a minerálů. Také se snažte cvičit a být aktivní. Ve druhém trimestru také roste spotřeba kalorií pro vývoj dítěte, je pravděpodobné že budete mít častěji hlad a budete muset více jíst.

Pokud jste tak ještě neučinili, zvažte provedení prenatálního genetického vyšetření. Zvláště pokud patříte do některé rizikové skupiny (vyšší věk, rodinná anamnéza, atd.).

Ve druhém trimestru je již také možné spolehlivě zjistit pohlaví dítěte. Promyslete si (dohodněte se se svým partnerem), zda chcete znát pohlaví dítěte, nebo ne. A nezapomeňte tuto informaci včas předat svému gynekologovi, aby vám nedopatřením nezkazil překvapení.

Využijte poslední možnost k cestování. Ve druhém trimestru máte asi poslední možnost jet někam na dovolenou. Ve třetím trimestru se jednak nedoporučuje létat letadlem, a i vzhledem k velikosti vašeho břicha, pro vás už bude jakýkoliv delší pohyb, jen obtížný. Pokud máte možnost a chuť, vyrazte si s partnerem, na poslední dovolenou, jako bezdětný pár.

Nejpozději ve druhém trimestru byste také již měla začít připravovat vše potřebné pro dítě – dětský pokoj, postýlku, kočárek, autosedačku, vaničku, oblečení, pleny, hygienické potřeby apod. Některé věci se dají běžně koupit skoro v každém obchodě, u některých ale můžete čekat na dodání i několik týdnů. Také musíte být včas připraveni, pokud by se náhodnou dítě narodilo dříve.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Druhý trimestr těhotenství – co vás během něj čeká?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna