Co čekat, když čekáte dvojčata? Na co máte nárok v roce 2024

<span>Pravděpodobnost narození dvojčat je poměrně nízká – někde mezi 1 – 2%. Pokud máte dvojčata v rodině, tak se tato pravděpodobnost o něco málo zvyšuje, a to až na 4 – 6%. </span> Pravděpodobnost narození dvojčat je poměrně nízká – někde mezi 1 – 2%. Pokud máte dvojčata v rodině, tak se tato pravděpodobnost o něco málo zvyšuje, a to až na 4 – 6%.

Čeká vás narození dvojčat? Nebojte se, nejste v tom (i když to vlastně ano ;-)), ale jinak v tom opravdu nejste sami. V ČR se každý rok narodí +/- 2000 dvojčat (a vícerčat). Narození dvojčat pak připadá zhruba na každý 50-tý porod (cca 2%).

Trojčata jsou již pak mnohem méně častá. Těch se v průměru narodí v ČR cca 20 za rok. Tedy asi jeden porod trojčat, na 5000 „běžných porodů.

Čtyřčata a vícerčata jsou pak mnohem vzácnější. Ty se rodí tak málo, že se u nich nedá hovořit o nějakém průměru. Jen výjimečně se narodí více než dvoje čtyřčata za jeden rok, a v některých letech vůbec (bavíme se o ČR).

Jaká je šance, že se mi narodí dvojčata?

U dvojčat je potřeba rozlišovat, zda se jedná o jednovaječná dvojčata (méně častá), nebo dvouvaječná dvojčata. U dvouvaječných dvojčat existuje určitá vrozená predispozice. Neznamená to sice, že když vy sama jste z dvouvaječných dvojčat (nebo „máte“ dvojčata v rodině), tak že se vám také narodí dvojčata.

Pravděpodobnost narození dvojčat je poměrně nízká – někde mezi 1 – 2%. Pokud máte dvojčata v rodině, tak se tato pravděpodobnost o něco málo zvyšuje, a to až na 4 – 6%. Podobné je to ale třeba i u žen, které jsou starší (u žen nad 40 roků je pravděpodobnost narození dvojčat vyšší, a to až 7%). A pak jsou zde pochopitelně i asistovaná těhotenství, díky nimž se přirozený výskyt vícečetných porodů zvyšuje.

U jednovaječných dvojčat ale nebyla spolehlivě prokázána žádná souvislost s dědičností nebo i s jinými faktory. Tady je to již čistě o náhodě.

Jak poznat že čekám dvojčata?

Příznaky počátečního těhotenství se u dvojčat nijak neliší od „běžného“ těhotenství. Bez ultrazvukového vyšetření (zpravidla na konci prvního trimestru), v zásadě nemáte možnost zjistit, jestli čekáte jedno nebo dvě děti (nebo více).

Jak se liší těhotenství s dvojčaty

Těhotenství s jedním dítětem nebo se dvěma se až tak moc neliší. Jsou zde ale určité věci, které jsou „jinak“. Mezi ně patří třeba i častější kontroly. Těhotenství s dvojčaty je automaticky považováno za rizikový faktor. Těhotné ženy, které čekají dvojčata, tak musí chodit na častější vyšetření, včetně ultrazvukových. Častěji zůstávají doma na „rizikovém těhotenství“. V případně vícečetných těhotenství, jsou také častější předčasné porody.

Také je pravděpodobnější, že budete mít v těhotenství s dvojčaty větší bříško, než když čekáte jen jedno miminko. I když zrovna tohle je poměrně hodně relativní. Maminka, která čeká narození „pořádného cvalíka“, může mít paradoxně větší bříško, než maminka čekající dvojčata. Toto se nedá nějak jednoduše zobecnit.

Mateřská na dvojčata 2024

Pokud očekáváte narození dvojčat, tak máte nárok i na delší mateřskou dovolenou. Při narození jednoho dítěte je délka mateřské dovolené 28 týdnů. Pokud se vám narodí dvě a více dětí, pak je to 37 týdnů. Peněžitá pomoc v mateřství, kterou dostáváte během mateřské dovolené, se při dvojčatech nijak neliší od té, kterou dostáváte u jednoho dítěte. Jen ji budete dostávat delší dobu. Takže celková, takto vyplacená částka, je vyšší.

Pro výpočet mateřské můžete použít tuto kalkulačku: Kalkulačka peněžitá pomoc v mateřství (PPM) v roce 2024.

Porodné na dvojčata 2024

Porodné se vyplácí při narození prvního dítěte (13000 Kč) a při narození druhého dítěte (10000 Kč). Nárok na porodné mají rodiny, jejichž průměrný měsíční příjem před narozením dítěte (dětí) v posledním kalendářním čtvrtletí nepřesahuje 2,7 násobek životního minima.

To, jestli se vám má narodit jedno dítě nebo dvojčata, pak u porodného nehraje žádnou zvláštní roli. Pokud jsou dvojčata zároveň vaším prvním a druhým dítětem, a splňujete podmínky pro nárok na porodné, pak dostanete porodné na obě děti (tedy 23 000 Kč).

Pokud by dvojčata byly vaše druhé a třetí dítěte, pak by se porodné vyplatilo jen na první z narozených dvojčat (10000 Kč).

Pro výpočet nároku na porodné a jeho výše, můžete použít tuto kalkulačku: Kalkulačka porodné 2024.

Rodičovská na dvojčata 2024

V roce 2024 je rodičovská na dvojčata ve výši 525 000 Kč (na jedno dítě je to 350 000 Kč). To je celková částka, kterou dostáváte postupně, každý měsíc. Maximálně do 4 roků dítěte, nebo do doby, než je celá částka vyčerpána.

Od 1. 1. 2024, došlo ke zvýšení rodičovské o 50 000 Kč. Současně se ale zkrátila maximální doba čerpání rodičovského příspěvku jenom na 3 roky. Více informací o zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024 najdete zde.

U dvojčat můžete každý měsíc, dostávat vyšší rodičovský příspěvek, než na jedno dítě. Pokud budete mít dvojčata, tak budete moci dostávat rodičovský příspěvek ve výši 1,5 násobku toho, na co byste měla nárok při jednom dítěti. Podmínky pro možnost volby rodičovského příspěvku se ale také mění –  viz samostatný článek Kalkulačka rodičovská v roce 2024.

Přídavky na dítě v roce 2024

Po narození dětí, můžete mít i nárok na přídavky na dítě. Podmínky pro nárok na přídavky na dítě, se v roce 2024 nemění – platí stejné podmínky jako v předchozím roce.

Aktuálně je na dětské přídavky nárok, při příjmu do 3,4 násobku životního minima. Životní minimum pro dva dospělé a dvě malé děti (dvojčata) je 13 470 Kč. Na přídavky je nárok, při příjmu do 45 798 Kč.

Přídavky na dítě u dvojčat (na dvě děti do 6 roků), by mohly být 2 660 Kč. Viz: Kalkulačka: přídavky na dítě v roce 2024.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Co čekat, když čekáte dvojčata? Na co máte nárok v roce 2024

Diskuse: 1
  • Custom avatar Markéta

    Dobrý den,

    příští rok v květnu se nám narodí dvojčátka. Chci se zeptat, zda je možné aby na mateřskou šel otec dětí, kdy a na jak dlouho by byla mateřská na otce? jak se v tomto případě mateřská počítá? mohu pak po této mateřské nastoupit na rodičovský příspěvek, který byl počítán ze základu otce dětí? děkuji za odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna