Co čekat, když čekáte dvojčata? Na co máte nárok v roce 2022

<span>Pravděpodobnost narození dvojčat je poměrně nízká – někde mezi 1 – 2%. Pokud máte dvojčata v rodině, tak se tato pravděpodobnost o něco málo zvyšuje, a to až na 4 – 6%. </span> Pravděpodobnost narození dvojčat je poměrně nízká – někde mezi 1 – 2%. Pokud máte dvojčata v rodině, tak se tato pravděpodobnost o něco málo zvyšuje, a to až na 4 – 6%.

Čeká vás narození dvojčat? Nebojte se, nejste v tom (i když to vlastně ano ;-)), ale jinak v tom opravdu nejste sami. V ČR se každý rok narodí +/- 2000 dvojčat (a vícerčat). Narození dvojčat pak připadá zhruba na každý 50-tý porod (cca 2%).

Trojčata jsou již pak mnohem méně častá. Těch se v průměru narodí v ČR cca 20 za rok. Tedy asi jeden porod trojčat, na 5000 „běžných porodů.

Čtyřčata a vícerčata jsou pak mnohem vzácnější. Ty se rodí tak málo, že se u nich nedá hovořit o nějakém průměru. Jen výjimečně se narodí více než dvoje čtyřčata za jeden rok, a v některých letech vůbec (bavíme se o ČR).

Jaká je šance, že se mi narodí dvojčata?

U dvojčat je potřeba rozlišovat, zda se jedná o jednovaječná dvojčata (méně častá), nebo dvouvaječná dvojčata. U dvouvaječných dvojčat existuje určitá vrozená predispozice. Neznamená to sice, že když vy sama jste z dvouvaječných dvojčat (nebo „máte“ dvojčata v rodině), tak že se vám také narodí dvojčata.

Pravděpodobnost narození dvojčat je poměrně nízká – někde mezi 1 – 2%. Pokud máte dvojčata v rodině, tak se tato pravděpodobnost o něco málo zvyšuje, a to až na 4 – 6%. Podobné je to ale třeba i u žen, které jsou starší (u žen nad 40 roků je pravděpodobnost narození dvojčat vyšší, a to až 7%). A pak jsou zde pochopitelně i asistovaná těhotenství, díky nimž se přirozený výskyt vícečetných porodů zvyšuje.

U jednovaječných dvojčat ale nebyla spolehlivě prokázána žádná souvislost s dědičností nebo i s jinými faktory. Tady je to již čistě o náhodě.

Jak poznat že čekám dvojčata?

Příznaky počátečního těhotenství se u dvojčat nijak neliší od „běžného“ těhotenství. Bez ultrazvukového vyšetření (zpravidla na konci prvního trimestru), v zásadě nemáte možnost zjistit, jestli čekáte jedno nebo dvě děti (nebo více).

Jak se liší těhotenství s dvojčaty

Těhotenství s jedním dítětem nebo se dvěma se až tak moc neliší. Jsou zde ale určité věci, které jsou „jinak“. Mezi ně patří třeba i častější kontroly. Těhotenství s dvojčaty je automaticky považováno za rizikový faktor. Těhotné ženy, které čekají dvojčata, tak musí chodit na častější vyšetření, včetně ultrazvukových. Častěji zůstávají doma na „rizikovém těhotenství“. V případně vícečetných těhotenství, jsou také častější předčasné porody.

Také je pravděpodobnější, že budete mít v těhotenství s dvojčaty větší bříško, než když čekáte jen jedno miminko. I když zrovna tohle je poměrně hodně relativní. Maminka, která čeká narození „pořádného cvalíka“, může mít paradoxně větší bříško, než maminka čekající dvojčata. Toto se nedá nějak jednoduše zobecnit.

Mateřská na dvojčata 2022

Pokud očekáváte narození dvojčat, tak máte nárok i na delší mateřskou dovolenou. Při narození jednoho dítěte je délka mateřské dovolené 28 týdnů. Pokud se vám narodí dvě a více dětí, pak je to 37 týdnů. Peněžitá pomoc v mateřství, kterou dostáváte během mateřské dovolené, se při dvojčatech nijak neliší od té, kterou dostáváte u jednoho dítěte. Jen ji budete dostávat delší dobu. Takže celková, takto vyplacená částka, je vyšší. Pro výpočet mateřské můžete použít tuto kalkulačku: Kalkulačka peněžitá pomoc v mateřství (PPM) v roce 2022.

Porodné na dvojčata 2022

Porodné se vyplácí při narození prvního dítěte (13000 Kč) a při narození druhého dítěte (10000 Kč). Nárok na porodné mají rodiny, jejichž průměrný měsíční příjem před narozením dítěte (dětí) v posledním kalendářním čtvrtletí nepřesahuje 2,7 násobek životního minima.

To, jestli se vám má narodit jedno dítě nebo dvojčata, pak u porodného nehraje žádnou zvláštní roli. Pokud jsou dvojčata zároveň vaším prvním a druhým dítětem, a splňujete podmínky pro nárok na porodné, pak dostanete porodné na obě děti (tedy 23 000 Kč). Pokud by dvojčata byly vaše druhé a třetí dítěte, pak by se porodné vyplatilo jen na první z narozených dvojčat (10000 Kč). Pro výpočet nároku na porodné a jeho výše, můžete použít tuto kalkulačku: Kalkulačka porodné 2022.

Rodičovská na dvojčata 2022

V roce 2022 je rodičovská na dvojčata ve výši 450 000 Kč (na jedno dítě je to 300 000 Kč). To je celková částka, kterou dostáváte postupně, každý měsíc. Maximálně do 4 roků dítěte, nebo do doby, než je celá částka vyčerpána.

Kvůli  vysoké inflaci se mluví o tom, že by se během roku 2022, mohla rodičovská zvýšit až o 15%. Pokud by toto zvýšení bylo schváleno, pak by u dvojčat mohl být nárok až na 517 500 Kč – viz: Zvýšení rodičovského příspěvku 2022.

U dvojčat můžete každý měsíc, dostávat vyšší rodičovský příspěvek, než na jedno dítě. Pokud budete mít dvojčata, tak budete moci dostávat rodičovský příspěvek ve výši 1,5 násobku toho, na co byste měla nárok při jednom dítěti. Podmínky pro možnost volby rodičovského příspěvku se ale také mění –  viz samostatný článek Kalkulačka rodičovská v roce 2022.

Přídavky na dítě v roce 2022

Po narození dětí, můžete mít i nárok na přídavky na dítě. U nich se v roce 2021 změnily podmínky a došlo i ke zvýšení. Od poloviny roku 2021 se přídavky na dítě zvýšily. Nově je nárok i při vyšším příjmu. Do poloviny roku 2021, byl nárok, pokud průměrný měsíční příjem není vyšší než 2,7 násobek životního minima. Od druhé poloviny roku 2021 bude nárok, pokud průměrný měsíční příjem nebude vyšší než 3,4 násobek životního minima.

K další změně u přídavků na dítě, dochází od začátku dubna 2022. To se zvyšuje životní a existenční minimum. Díky tomu, může mít na přídavky nárok podstatně více rodin s dětmi. Viz: Kalkulačka: přídavky na dítě v roce 2022 (od 1. 4. 2022).

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Co čekat, když čekáte dvojčata? Na co máte nárok v roce 2022

Diskuse: 1
  • Custom avatar Markéta

    Dobrý den,

    příští rok v květnu se nám narodí dvojčátka. Chci se zeptat, zda je možné aby na mateřskou šel otec dětí, kdy a na jak dlouho by byla mateřská na otce? jak se v tomto případě mateřská počítá? mohu pak po této mateřské nastoupit na rodičovský příspěvek, který byl počítán ze základu otce dětí? děkuji za odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna