Výpočet termínu porodu

Pro určení termínu porodu je asi nejspolehlivější metodou ultrazvukové vyšetření

Chtěli byste si spočítat, na jaké datum by měl připadnout termín porodu? Poradíme vám, jak si toto datum jednoduše vypočítat. Potřebujete znát datum, kdy u vás začala poslední menstruace. Pokud k tomuto datu přičtete 280 dní, pak máte výsledek. Je to přibližný termín porodu.

Běžné těhotenství trvá v průměru 280 dní (tj. 9 měsíců, 40 týdnů). Není ale žádnou výjimkou že k porodu dojde v rozmezí od 38 týdny do 42 týdne. Stále se jedná o přirozený, zdravý porod, kdy nehrozí žádné vážné komplikace. Takže i když si spočítáte pravděpodobný termín porodu, dítě se pak ve skutečnosti může narodit o 14 dní dříve nebo naopak o 14 dní později.

Pro určení termínu porodu je asi nejspolehlivější metodou ultrazvukové vyšetření, které u těhotných žen probíhá přibližně ve 13 týdnu těhotenství.

Během tohoto vyšetření se mimo jiné zjišťuje, jak probíhá vývoj plodu. Jestli odpovídá tomu, co je obvyklé, nebo jestli je vývoj nějak „odchýlený“. Díky tomu je pak možné zpřesnit očekávaný termín porodu.

Mohlo by vás zajímat:Datum porodu podle početí, Jak dlouho trvá porod, Jak urychlit porod

Pokud hledáte muže, a zkoušíte to přes internet, pak je nutné dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Při online seznamování, je nutná zvýšená opatrnost. Žádá vás někdo o finanční pomoc? Tak to rychle „utečte“. Pozor také na to, jaké informace o sobě sdílíte.
Termín nástupu na mateřskou dovolenou, je v době od začátku 8 týdne před porodem do začátku 6 týdne před porodem. Muž může nastoupit na mateřskou až od začátku 7 týdne po porodu. Délka mateřské dovolené je 28 týdnů na jedno dítě nebo 37 týdnů na dvojčata (či vícerčata).
V roce 2024 se rodičovský příspěvek zvýšil na 350 000 Kč na jedno dítě (nebo 525 000 Kč na dvojčata). Zvýšení ale platí jenom pro děti, které se narodí od 1. 1. 2024. Pro tyto děti, se současně zkrátila maximální doba jenom 3 roky. Pro děti narozené do 31. 12. 2023 se nic nemění (mají nárok na rodičovskou 300 tisíc korun na maximálně 4 roky).
Porodné je sociální dávka, na kterou je nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Porodné na první dítě je 13 000 Kč. Porodné na druhé dítě je 10 000 Kč. Porodné na dvojčata by bylo 23 000 Kč. V roce 2024, platí stejné podmínky, jako v předchozím roce (nejsou žádné změny).
Začátek mateřské (peněžité pomoci v mateřství), je v době 6 – 8 týdnů, před plánovaným termínem porodu. Pokud si žena sama neurčí termín začátku mateřské (PPM), pak začíná od začátku 6 týdne před porodem. Pokud není do začátku mateřské na druhé dítě, vyčerpán rodičovský příspěvek, pak je riziko, že „propadne“.
Z hlediska genetiky se na dědičnosti barvy očí podílí přibližně 15 různých genů (podle některých studí je to dokonce 16 genů). Jejich vzájemná interakce zatím není přesně známa.
Termín porodu je vždy pouze přibližný. To dáno i tím, že jen málo dětí se rodí přesně podle kalendáře.
Ke styku, který povede k početí, může dojít tři dny (a vzácně i déle) před ovulací a jeden den po jejím začátku.