Jak dlouho trvá porod

Velmi obecně se dá říci, že u prvorodičky trvá porod 6 – 12 hodin.

Každý porod je vysoce individuální záležitost. Některé ženy porodí dítě velmi rychle, třeba už jen za jednotky hodin. Jiné se pak trápí i poměrně dlouhou dobu, třeba i 10 nebo 12 hodin. Je také běžné, že ženy, které prodělávají první porod, rodí spíše delší dobu, než ženy, které rodí již druhé nebo třetí dítě.

Velmi obecně se dá říci, že u prvorodičky trvá porod 6 – 12 hodin. U žen které již rodí podruhé nebo potřetí to bývá zpravidla 3 až 9 hodin. Je ale i mnoho případů, kdy je délka porodu podstatně kratší, nebo naopak delší. Výjimkou nejsou ani případy, kdy žena absolvuje celý porod do hodiny (pak lékaři používají termín „překotný porod“).

Porod mívá tři fáze, které na sebe postupně navazují. Je to první doba porodní, kdy žena začne cítit první kontrakce. Ty na začátku nemusí být nijak výrazně bolestivé. Kontrakce postupně začnou být pravidelné a vyskytují se v intervalu cca 15 až 20 minut. Intenzita kontrakcí se postupně zvyšuje a zkracuje se i intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi.

Ve chvíli, kdy jsou již kontrakce cca každé 2 minuty, začíná druhá porodní doba. Ta trvá zpravidla maximálně jednu hodinu a končí narozením dítě. Poté ještě následuje třetí porodní doba, kdy nastává porod placenty a plodových obalů.

Mohlo by vás zajímat: Kdy se jedná o předčasný porod, Kalkulačka termín porodu, Jak urychlit porod

Na porodné je i v roce 2024, nárok jen u prvního a druhého dítě. Porodné na první dítě je 13 000 Kč. Porodné na druhé dítě je 10 000 Kč. Nárok na porodné mají rodiny (samoživitelky), pokud jejich průměrný čistý příjem, není vyšší než 2,7 násobek životního minima.
Rodina, které se narodí první dítě, má životní minimum v roce 2024 ve výši 10 990 Kč. Nárok na porodné je tedy do průměrného příjmu 29 673 Kč měsíčně. Porodné na první dítě je v roce 2024 částka 13 000 Kč.
Máte pocit, že už neexistuje žádný způsob, jak byste mohla mít ještě větší břicho? Věřte, že třetí trimestr těhotenství vás vyvede z omylu
Není nutné začínat „panikařit“, pokud je termín porodu opožděn, jen o jeden nebo dva dny. Těhotenství a narození miminka se neřídí zcela přesnými „hodinkami“.
Možná pociťujete obavy z toho, co vás vlastně během těhotenství a po porodu čeká. To je ale úplně normální.
Pokud není termín porodu zpožděný, o více než 2 týdny, pak se doporučuje ponechat všemu přirozený průběh.