Kalkulačka porodné 2018 – jaké jsou podmínky a kdo má nárok?

Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 7710 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 20 817 Kč Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 7710 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 20 817 Kč

Očekáváte v roce 2018 narození miminka, a zajímalo by vás, jestli budete mít nárok na porodné? Kolik je porodné v roce 2018, jaké jsou podmínky, a kdo má nárok na tuto sociální dávku? V naší kalkulačce si můžete spočítat, jestli byste měli nárok na porodné, a kolik byste mohli dostat.

Kdo má nárok na porodné?

Nárok na porodné mají především ženy, které porodily první nebo druhé dítě. Na porodné pak má nárok i otec dítě, který dítě převzal do péče, nebo při převzetí dítěte od péče, která nahrazuje péči rodičů.

Aby byl nárok na porodné, pak příjem rodiny (obvykle otec + matka dítěte), nesmí v rozhodném období převýšit 2,7 násobek životního minima. Rozhodným obdobím je zde předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud by se dítě mělo narodit v březnu 2018, pak se budou posuzovat příjmy rodiny za říjen 2017 až prosinec 2017. Pokud by se dítě narodilo třeba v dubnu 2018, pak se budou posuzovat příjmy za leden 2018 až březen 2018.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka porodné 2020 – jaké jsou podmínky a kdo má nárok?.

Kolik je porodné v roce 2018?

Základní podmínky pro nárok na porodné, a jeho výše, se v roce 2018 nemění. Platí tedy to stejné, jako i v předchozím roce.

Na porodné je nárok při narození prvního nebo druhého dítěte, pokud je průměrný příjem rodiny v rozhodném období nižší, než 2,7 násobek životního minima. V taktovém případě se pak vyplácí porodné ve výši:

 • Porodné na první dítě v roce 2018 = 13000 Kč
 • Porodné na druhé dítě v roce 2018 = 10000 Kč

Výpočet – porodné od 1. 1. 2018

Kalkulačka porodné v roce 2018
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

 

Jak se počítá příjem pro nárok a porodné?

O nároku na porodné rozhoduje průměrná čistá měsíční mzda v předchozím kalendářním čtvrtletí. Ta nesmí být vyšší než 2,7 násobek životního minima.

Životní minimum je v roce 2018 stanoveno takto:

 • Životní minimum jednotlivce v roce 2018 = 3410 Kč
 • Životní minimum první dospělé osoby = 3140 Kč
 • Životní minimum druhé a další dospělé osoby = 2830 Kč
 • Životní minimum dítě do 6 roků = 1740 Kč
 • Životní minimum dítě 6 – 15 roků = 2140 Kč
 • Životní minimum dítě 15 – 26 roků = 2450 Kč

Pokud by se tedy jednalo o rodinu, které se má narodit první dítě, pak je životní minimum 7710 Kč (počítá se matka + otec + narozené dítě). Pro matku samoživitelku, které se má narodit první dítě je životní minimum 4880 Kč.

Kdy je nárok na porodné v roce 2018?

Nárok na porodné vznikne, pokud příjem rodiny nepřesáhne 2,7 násobek životního minima. Pro rok 2018 by tedy platilo, že nárok na porodné budou mít rodiny / samoživitel / samoživitelka:

 • Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 7710 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 20 817 Kč
 • Rodina, které se narodí druhé dítě = životní minimum je 9450 Kč, hranice nároku na porodné je 25 515 Kč
 • Matka samoživitelka, které se narodí první dítě = životní minimum je 4880 Kč, hranice nároku je 13 176 Kč

Další možné případy si pak můžete sami spočítat v naší kalkulačce pro výpočet porodného.

Kde a kdy žádat o porodné?

Porodné, tako jako i jiné sociální dávky, se vyřizuje na Úřadu práce v místě trvalého bydliště žadatele (zpravidla tedy v místě trvalého pobytu matky dítěte). Žádost o porodné se podává na příslušném formuláři, ke kterému je pak nutné doložit osobní doklady – občanský průkaz rodiče/obou rodičů a rodný list dítěte. A také se dokládají příjmy (potvrzení od zaměstnavatele, čestné prohlášení osoby, která je bez příjmů apod.).

O porodné má smysl žádat až po narození dítěte. A to z toho důvodu, že k vyřízení žádosti budete potřebovat rodný list, který vám matrika vystaví až po porodu. O porodné je nutné požádat nejpozději do 1 roku dítěte. Po uplynutí této doby (jakmile má dítě více než jeden rok), nárok na porodné zaniká.

Kdy chodí porodné na účet?

Porodné, tak jako i ostatní sociální dávky, chodí bezhotovostním převodem na účet v bance (popř. je možné požádat o vyplacení složenkou na poštu, pak je ale účtován příslušný poplatek za složenku). Po podání žádosti o porodné má Úřad práce lhůtu 30 dní na vyřízení žádosti. Následně byste měli dostat vyrozumění o schválení či zamítnutí žádosti. Pokud je vše v pořádku, porodné je vyplaceno na váš bankovní účet v nejbližším výplatním termínu (konkrétní den v měsíci se může lišit – u různých Úřadů práce je to jiný den v měsíci).

Má na porodné nárok i OSVČ?

Na porodné může mít nárok kterákoliv žena, která porodí první nebo druhé dítěte. To jestli je zaměstnaná, podniká jako OSVČ, nebo je třeba nezaměstnaná, či je ještě studentka, nehraje žádnou významnou roli. Rozhodující je pouze výše příjmu v předchozím kalendářním čtvrtletí.

U OSVČ to ale s posuzováním příjmu funguje odlišně. Tam se příjem posuzuje na základě posledního podaného daňového přiznání, kdy se příjmy v DP rozpočítají na jednotlivé měsíce (jako měsíční příjem se počítá jedna dvanáctina celkového příjmu). Současně také platí, že pokud by měl OSVČ nízký příjem, pak se mu započítá jako příjem 50% z průměrné mzdy (1 až 3 čtvrtletí předchozího roku. V roce 2018 by se tedy OSVČ jako příjem započítalo minimálně 14381 Kč (průměrná mzda za 2017 je stanovena na 28761 Kč).

Je nárok na porodné i na třetí dítě?

Na porodné má nárok žena, která porodí první nebo druhé dítě. Takže i když je v rodině více dětí – typicky se může jednat o situaci, kdy má otec dítěte ještě nějaké jiné děti z předchozího manželství, rozhoduje pouze to, jestli se jedná o první nebo druhý porod ženy (resp. první nebo druhé narození dítě). Pokud ale žena porodí již třetí (nebo další dítě), na porodné nárok nevzniká.

Porodné na dvojčata?

Pokud se ženě narodí dvojčata a jedná se současně o první a druhé dítě, pak je porodné v celkové výši 23000 Kč. Pokud by ale žena již měla jedno dítě a při druhém porodu by se jí narodila dvojčata, pak bude mít nárok na porodné pouze u prvního narozeného dítěte (první dítě z dvojčat), na které by dostala 10000 Kč. Na druhé z dvojčat by se již porodné nevztahovalo.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kalkulačka porodné 2018 – jaké jsou podmínky a kdo má nárok?

komentáře 2
 • Custom avatar Romana

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat.? Narodilo se nám miminko v březnu. Moje dítě je to první, ale přítele již druhé. Zohledňují také alimenty když chci požádat o dávku porodného. A zda je potřeba pracovní smlouva nebo stačí prohlášení z práce o výdělku za ty 3 měsíce přítele. Když já jsem na DPN tak to doložím jak.? Děkuji za ochotu 🙂

  • Mateřská.org

   Rozhoduje to, kolikáté je to vaše dítě (kolikáté dítě jste porodila), tedy u vás to je první dítě. Příjem dokládáte potvrzením od zaměstnavatele, pokud jste v pracovní neschopnosti a dostáváte nemocenské dávky, tak to by si myslím měl být Úřad práce schopný zjistit sám, nevím

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna