Co se nesmí dělat v těhotenství

Během těhotenství určitě nesmíte kouřit. To je pro vyvíjející se plod značně rizikové.

Chtěli byste vědět, co nesmíte dělat jako těhotná, nebo na co si dávat pozor? S těhotenstvím je spojená celá řada omezení. A to ať už se to týká toho, co jíte nebo pijete nebo i omezení pro vykonávání různých činností.

Během těhotenství určitě nesmíte kouřit. To je pro vyvíjející se plod značně rizikové. Stejně jako konzumace alkoholu nebo jiných návykových látek. Měla byste i výrazně omezit konzumaci kávy nebo silných čajů. Maximum by měla být jedna káva denně, a ještě lépe vůbec žádná.

Během těhotenství také nesmíte vykonávat fyzicky náročné práce, manipulovat s těžkými předměty. Také se vyhýbat všem sportovním aktivitám, u kterých hrozí riziko pádu. Velmi škodlivé je i prostředí s vysokou mírou stresu.

Těhotné ženy si také musí dávat pozor na to, jaké používají léky a před jejich použitím se vždy poradit s lékařem (a to se týká i léků které nejsou na předpis).

Těhotné ženy by také neměli jíst různé nepasterizované mléčné výrobky, nebo obecně potraviny, u kterých je zvýšené riziko nákazy salmonelou nebo listerií. To platí i pro nedostatečně tepelně upravené výrobky z masa.

Mohlo by vás zajímat: Co jíst během těhotenství?, Do kdy hrozí potrat, Odvykání kouření v těhotenství

Klasická chřipka, představuje zvýšené riziko pro těhotné ženy. Chřipka může během těhotenství způsobit závažnější průběh nemoci. A mohou s ní být spojena i další rizika pro samotnou matku nebo i pro nenarozené dítě. V těhotenství je doporučeno očkování proti chřipce.
Poznat, že jste těhotná, můžete už pár dní po začátku těhotenství. Mění se vám nálady, chutě, jste častěji unavená. Mohou se objevit ranní nevolnosti, zvýšená únava, bolest prsou a další příznaky. Každý z příznaků sám o sobě nic moc neříká. Jejich kombinace, už ale může něco naznačovat.
Co jíst jako těhotná? Jaká je nejlepší těhotenská dieta? Nic takového neexistuje. Během těhotenství byste měla jíst hlavně zdravě a s rozumem. Nemá cenu si něco odpírat. Stejně jako není dobré se zbytečně přejídat.
Snažte se na každou otázku odpovědět přímo. U malých dětí není nutné zabíhat do všech podrobností.
Proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? I ranní nevolnosti mají svůj účel a význam.
Na konci druhého trimestru pak vaše dítě bude mít už 30 centimetrů a bude vážit již asi 900 gramů.
Kouření může mít velmi silné negativní vlivy na vaše dítě. Někdy může způsobit dokonce i potrat.
Když zjistíte (nebo jen máte pocit), že jste těhotná, určitě si naplánujte návštěvu u svého gynekologa.