Co se nesmí dělat v těhotenství

Během těhotenství určitě nesmíte kouřit. To je pro vyvíjející se plod značně rizikové.

Chtěli byste vědět, co nesmíte dělat jako těhotná, nebo na co si dávat pozor? S těhotenstvím je spojená celá řada omezení. A to ať už se to týká toho, co jíte nebo pijete nebo i omezení pro vykonávání různých činností.

Během těhotenství určitě nesmíte kouřit. To je pro vyvíjející se plod značně rizikové. Stejně jako konzumace alkoholu nebo jiných návykových látek. Měla byste i výrazně omezit konzumaci kávy nebo silných čajů. Maximum by měla být jedna káva denně, a ještě lépe vůbec žádná.

Během těhotenství také nesmíte vykonávat fyzicky náročné práce, manipulovat s těžkými předměty. Také se vyhýbat všem sportovním aktivitám, u kterých hrozí riziko pádu. Velmi škodlivé je i prostředí s vysokou mírou stresu.

Těhotné ženy si také musí dávat pozor na to, jaké používají léky a před jejich použitím se vždy poradit s lékařem (a to se týká i léků které nejsou na předpis).

Těhotné ženy by také neměli jíst různé nepasterizované mléčné výrobky, nebo obecně potraviny, u kterých je zvýšené riziko nákazy salmonelou nebo listerií. To platí i pro nedostatečně tepelně upravené výrobky z masa.

Mohlo by vás zajímat: Co jíst během těhotenství?, Do kdy hrozí potrat, Odvykání kouření v těhotenství

Poznat, že jste těhotná, můžete už pár dní po začátku těhotenství. Mění se vám nálady, chutě, jste častěji unavená. Mohou se objevit ranní nevolnosti, zvýšená únava, bolest prsou a další příznaky. Každý z příznaků sám o sobě nic moc neříká. Jejich kombinace, už ale může něco naznačovat.
Co jíst jako těhotná? Jaká je nejlepší těhotenská dieta? Nic takového neexistuje. Během těhotenství byste měla jíst hlavně zdravě a s rozumem. Nemá cenu si něco odpírat. Stejně jako není dobré se zbytečně přejídat.
Snažte se na každou otázku odpovědět přímo. U malých dětí není nutné zabíhat do všech podrobností.
Proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? I ranní nevolnosti mají svůj účel a význam.
Na konci druhého trimestru pak vaše dítě bude mít už 30 centimetrů a bude vážit již asi 900 gramů.
Kouření může mít velmi silné negativní vlivy na vaše dítě. Někdy může způsobit dokonce i potrat.
Když zjistíte (nebo jen máte pocit), že jste těhotná, určitě si naplánujte návštěvu u svého gynekologa.
Během těhotenství, pro zdravý vývoj dítěte, je důležitý příjem všech podstatných minerálů a vitamínů.