Co jíst během těhotenství?

Pro vývoj dítěte je důležitý vyvážený poměr všech nezbytných živin, vitamínů a minerálů.

Během celého těhotenství je důležité, abyste jedla rozumně a zdravě. Pro vývoj dítěte je důležitý vyvážený poměr všech nezbytných živin, vitamínů a minerálů. To zahrnuje jak dostatečný příjem bílkovin, tak i tuků a sacharidů. V těhotenství také potřebujete zvýšený příjem některých minerálů – především se jedná o vápník, železo nebo hořčík. Také vitamíny – zvláště v prvním trimestru je důležitý přísun vyššího množství kyseliny listové (jeden z vitamínů B).

V těhotenství se naopak musíte vyhýbat nepasterizovanému mléku a výrobkům z nepasterizovaného mléka. Nedostatečně tepelně upravené masné výrobky a uzeniny. Pochopitelně také žádný alkohol.

I když v těhotenství potřebujte zvýšený kalorický příjem, je zbytečné, abyste se „přejídala“ nebo měla nadměrný přísun „prázdných kalorií“ (tedy sladkosti, slazené nápoje, příliš sladká jídla).

Preferujte tedy zdravý jídelníček – hodně ovoce, zeleniny, luštěniny, sója, celozrnné pečivo, potraviny z celozrnné mouky, hnědá rýže, ořechy, semínka, olivy, olivový olej, avokádo, ryby, kvalitní hovězí maso, kuřecí nebo krůtí maso apod.

Mohlo by vás zajímat: Co jíst během kojení, Co se nesmí dělat v těhotenství, Dětská vanička na koupání

Co jíst jako těhotná? Jaká je nejlepší těhotenská dieta? Nic takového neexistuje. Během těhotenství byste měla jíst hlavně zdravě a s rozumem. Nemá cenu si něco odpírat. Stejně jako není dobré se zbytečně přejídat.
Strie (a nejenom ty těhotenské) jsou ve své podstatě drobné jizvičky kůže. Vznik strií je do značné míry podmíněn geneticky.
Cvičení na břicho po porodu je dobré nejenom s ohledem na váhu, ale především kvůli zpevnění svalstva.
Během těhotenství je velmi důležité, aby váš jídelníček zahrnoval všechny potřebné živiny.
Vypadávání vlasů v souvislosti s těhotenstvím, porodem a kojením je pouze dočasné.
Během kojení nesmíte nějak radikálně omezovat množství kalorií.
Proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? I ranní nevolnosti mají svůj účel a význam.
Na konci druhého trimestru pak vaše dítě bude mít už 30 centimetrů a bude vážit již asi 900 gramů.