Co jíst během kojení

Obecně platí, že během kojení byste si měla dávat větší pozor na potraviny, které u vás způsobují nadýmání.

Během kojení, podobně jako již v průběhu těhotenství, potřebujete co možná nejpestřejší jídelníček. Tak aby vaše tělo mělo k dispozici všechny živiny, vitamíny a minerály, které potřebuje pro tvorbu mateřského mléka a výživu vašeho dítěte.

Obecně platí, že během kojení byste si měla dávat větší pozor na potraviny, které u vás způsobují nadýmání. Neplatí zde ale zcela přímá úměra – tedy čím více nadýmavých potravin, tím horší nadýmání u kojeného dítěte. Obecně tedy nelze dopředu říci, co přesně bude vašemu dítěti vadit a jak moc. Je to potřeba vyzkoušet a vysledovat.

Pozor také na nadměrný přísun energie. Neplatí ani přímá úměra typu, čím více toho sníte, tím více budete mít mateřského mléka. Pokud je vaším cílem navíc i to, abyste pomalu začala shazovat kila po porodu, tak se snažte o rozumně vyvážený jídelníček.

Během kojení není asi žádná potravina striktně zakázána. Dokonce je možné pít i kávu a alkohol (samozřejmě v rozumném množství a s ohledem na to kdy budete zase kojit).

Mohlo by vás zajímat: Co jíst během těhotenství?, Správný jídelníček v těhotenství, Polštář na kojení

Poporodní deprese je duševní stav, který může postihnout maminky už během těhotenství nebo po narození dítěte (týká se až 20% žen). Deprese po porodu, může být i poměrně závažná a může znamenat velké riziko jak pro ženu, tak i pro její dítě.
Nejčastější potravinové alergie u dětí a kojenců jsou především alergie na kravské mléko, vaječný bílek a lepek (pšenice, ječmen žito nebo oves)..
Pokud ještě kojíte, pak jsou některé druhy hormonální antikoncepce zakázány. Pro kojící ženy je vhodná pouze antikoncepce bez estrogenů.
Cvičení na břicho po porodu je dobré nejenom s ohledem na váhu, ale především kvůli zpevnění svalstva.
Během těhotenství je velmi důležité, aby váš jídelníček zahrnoval všechny potřebné živiny.
Vypadávání vlasů v souvislosti s těhotenstvím, porodem a kojením je pouze dočasné.
Během kojení nesmíte nějak radikálně omezovat množství kalorií.
Při kojení se značně posiluje imunita dítěte. Kojení pak vytváří silnou vazbu mezi dítětem a matkou.