Kalkulačka: Přídavky na dítě po zvýšení životního minima od 1. 7. 2022

<span>Od začátku července 2022 se znovu zvýšilo životní a existenční minimum (zvýšení o 8,8% od 1. 7. 2022). Od července, bude mít nárok na sociální dávky více lidí. Týká se to i příspěvek na dítě. Na dětské přídavky je nově nárok, i při vyšších příjmech. V srpnu se také bude vyplácet mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě do 18 roků.</span> Od začátku července 2022 se znovu zvýšilo životní a existenční minimum (zvýšení o 8,8% od 1. 7. 2022). Od července, bude mít nárok na sociální dávky více lidí. Týká se to i příspěvek na dítě. Na dětské přídavky je nově nárok, i při vyšších příjmech. V srpnu se také bude vyplácet mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě do 18 roků.

Od začátku letních prázdnin, platí zvýšení životního a existenčního minima. Je to letos již podruhé, co se životní minimum zvyšovalo. Od 1. dubna 2022, se letos poprvé zvyšovalo o cca 10%. Od 1. července 2022 se zvyšovalo o cca 8,8%.

Zvýšení životního minima, má velký dopad na celou oblast sociálních dávek. Podle toho, kolik je životní minimum (pro jednotlivce nebo pro rodinu), se posuzuje, kdo má nárok na různé sociální dávky.

Od toho, kolik je aktuální životní minimum, se odvíjí výše některých sociálních dávek (kolik můžete dostat peněz – týká se jen některých, jinde je to pevně dáno, nebo se to vypočítá jinak).

Zvýšení životního minima od 1. 7. 2022 a příspěvek na dítě

Jednou ze sociálních dávek, kde hraje roli zvýšení životního minima, je i příspěvek na dítě.

Na příspěvek mají nárok nezaopatřené děti (případně až do 26 roků) z rodin, kde je celkový průměrný měsíční příjem, do 3,4 násobku životního minima.

Díky zvýšení životního minima, bude mít nově nárok na přídavky více dětí (více rodin). Nárok na dětské přídavky, totiž bude i při vyšším příjmu.

Můžeme si to ukázat na konkrétních příkladech. V následující tabulce máte dva modelové příklady, kdy je nárok na dětské přídavky.

V jednom případě, budeme uvažovat rodinu, kde jsou dva dospělí a jedno dítě do 6 roků. Ve druhém případě to bude rodina, kde jsou dva dospělí a dvě děti do 15 roků.

Příspěvek na dítě Rodina – dítě do 6 roků Rodina- 2 děti do 15 roků
Nárok od 1. 1. 2022 29 648 Kč 39 406 Kč
Nárok od 1. 4. 2022 32 674 Kč 43 452 Kč
Nárok od 1. 7. 2022 35 530 Kč 47 226 Kč

V tabulce je vidět, že od začátku července 2022, může být nárok na dětské přídavky, i při podstatně vyšším příjmu, než jak tomu bylo na začátku roku, nebo od dubna 2022 (kdy se také měnilo životní minimum).

Kalkulačka: Výpočet, kdo má nárok na dětské přídavky od 1. 7. 2022

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kdo má nárok na dětské přídavky od začátku července 2022, a kolik je možné dostat.

Pro výpočet nároku na příspěvek na dítě, jsou rozhodující průměrné čisté měsíční příjmy všech osob v rodině (ve společné domácnosti) – průměr za předchozí kalendářní čtvrtletí (v červenci je to průměr za duben – červen, v říjnu to bude průměr za červenec – září, atd.).

Při výpočtu dále hraje roli počet osob v rodině (ve společné domácnosti) a věk dětí. Nehraje roli, jestli má rodiny nějaký majetek (úspory, apod. – nehodnotí se celková majetková situace, pouze měsíční příjem).

Kalkulačka přídavky na děti od 1. 7. 2022
Děti do 6 roků
Děti od 6 do 15 roků roků
Děti od 15 do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Příjem dle § 18 pro zvýšené dávky?
Zadávejte ANO, pokud má alespoň jedna společně posuzovaná osoba, v každém kalendářním měsíci, příjem ve výši nejméně 4620 Kč, dle §18, odstavec 2, zákon číslo 117/1995. Tedy z výdělečné činnosti (zaměstnání, SVČ). Nebo nemocenské dávky, důchodové dávky, podpora v nezaměstnanosti či rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 roků, rodičovský příspěvek.
Výpočet

Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2022

To, kolik peněz je možné dostat od Úřadu práce (kde se vyřizují přídavky na dítě, jakož i další sociální dávky), závisí na počtu dětí a jejich věku.

Roli také hraje to, zda má někdo v rodině příjem za zaměstnání (nebo z podnikání, apod.), nebo jestli rodina „žije jen ze sociálních dávek“ (pak mají nárok jen na nižší dávky).

Na zvýšené přídavky (o 500 Kč více na každé dítě), je nárok v případě, že alespoň jedna osob v rodině, bude mít příjem ve výši životního minima jednotlivce (od 1. 7. 2022 je to 4 620 Kč), ze zaměstnání (HPP, DPP, DPČ, apod.), z podnikání, z nemocenské, z mateřské nebo rodičovské, z důchodu, atd.

Přídavky na dítě 2022 Základní Zvýšené
Dítě do 6 roků 630 Kč 1 130 Kč
Dítě 6 – 15 roků 770 Kč 1 270 Kč
Dítě do 26 roků 880 Kč 1 380 Kč

Kde se vyřizují přídavky na dítě a co je potřeba?

Příspěvek na dítě (stejně jako i další sociální dávky), je možné vyřídit na Úřadu práce. Žádost se podává jednou a následně je nutné 4x za rok dokládat výši příjmu (u studentů se pak opakovaně, jednou za rok, dokládá potvrzení o studiu).

Pro vyřízení příspěvku na dítě, je nutné vyplnit poměrně hodně formulářů. Ty je možné najít na webu Ministerstva práce a sociálních věcí – viz zde. Kromě formulářů, potvrzení a dalších dokumentů, jsou potřeba i osobní doklady všech osob, uvedených v žádosti.

Od září 2022, by se vyřizování příspěvku na dítě, mělo podstatně zjednodušit. Podobně, jako je nově možné jednoduše vyřídit příspěvek na bydlení, by se od září měl dát vyřídit i příspěvek na dítě.

Úřad práce, by měl spustit novou online žádost, kde půjde vše vyřídit jen přes internet, bez nutnosti osobní návštěvy na ÚP, a bez nutnosti dokládat nějaký papírová potvrzení.

Mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě do 18 roků

Kromě běžných přídavků na dítě, může být letos (v roce 2022), nárok i na mimořádný jednorázový příspěvek – 5000 Kč na dítě do 18 roků.

V roce 2022, schválila vláda mimořádný příspěvek 5 tisíc korun, který je určen pro rodiny s dětmi, který by jim měl pomoci s vysokými náklady, kvůli aktuální extrémní inflaci.

Během srpna 2022, se bude vyplácet 5 tisíc korun pro „každé“ dítě do 18 roků. Nárok mají všechny děti, které dostávají běžné přídavky. Nárok mají i děti z rodin, kde byl celkový příjem za rok 2021, do 1 miliónu korun hrubého. Nárok bude i u dětí, které se teprve narodí do konce roku 2022.

Rodiny, které dostávají každý měsíc dětské přídavky od Úřadu práce, dostanou zmíněných 5 tisíc korun do konce měsíce srpna. Ostatní rodiny, si budou moci podat žádost (bude se vyřizovat online), a peníze dostanou do 1 měsíce od schválení žádosti.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kalkulačka: Přídavky na dítě po zvýšení životního minima od 1. 7. 2022

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna