Kalkulačka: Přídavky na dítě – výpočet kdo má nárok v roce 2024

<span>V roce 2024 se přídavky na dítě nemění. Platí stejné podmínky, jako v předchozím roce (není žádné zvýšení). Aktuálně je u dětí do 6 roků nárok na 1330 Kč, u dětí 6 - 15 roků je to 1470 Kč a u dětí do 26 roků je to 1580 Kč měsíčně. Nárok mají rodiny s příjmy do 3,4 násobku životního minima.</span> V roce 2024 se přídavky na dítě nemění. Platí stejné podmínky, jako v předchozím roce (není žádné zvýšení). Aktuálně je u dětí do 6 roků nárok na 1330 Kč, u dětí 6 - 15 roků je to 1470 Kč a u dětí do 26 roků je to 1580 Kč měsíčně. Nárok mají rodiny s příjmy do 3,4 násobku životního minima.

Od začátku roku 2024, sice začíná platit velké množství změn. Tyto změny se ale netýkají sociální dávky příspěvek na dítě. U přídavků na dítě se nic nemění. Platí stále stejné podmínky, jako v předchozím roce.

Nemění se ani životní minimum, které se používá pro výpočet, kdo má nárok na přídavky (nárok je při příjmech do 3,4 násobku životního minima). A nemění se ani to, kolik jsou přídavky na dítě (ty se naposledy zvyšovaly na začátku minulého roku).

U příspěvku na dítě, je momentálně pouze jedna novinka – přídavky je nově možné kompletně vyřizovat jenom přes internet. Podobně jako rodičovský příspěvek, nebo přídavky na bydlení, i přídavky na dítě, je možné vyřešit prostřednictvím nové aplikace pro sociální dávky JENDA.

V dohledné době, se u přídavků na dítě ani neplánují žádné změny. Ministerstvo práce a sociálních věcí, by výhledově chtělo přídavky na dítě „zrušit“ – mělo by dojít ke sloučení přídavků na dítě, s několika dalšími sociálními dávkami. To ale zatím není na pořadu dne. V roce 2024 zatím stále platí stejné podmínky.

Kalkulačka: Výpočet, kdo má nárok na dětské přídavky v roce 2024

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kdo má nárok na dětské přídavky od začátku roku 2024, a kolik je možné dostat.

Pro výpočet nároku na příspěvek na dítě, jsou rozhodující průměrné čisté měsíční příjmy všech osob v rodině (ve společné domácnosti) – průměr za předchozí kalendářní čtvrtletí (v červenci je to průměr za duben – červen, v říjnu to bude průměr za červenec – září, atd.).

Při výpočtu dále hraje roli počet osob v rodině (ve společné domácnosti) a věk dětí. Nehraje roli, jestli má rodiny nějaký majetek (úspory, apod. – nehodnotí se celková majetková situace, pouze měsíční příjem).

Kalkulačka přídavky na děti 2024
Děti do 6 roků
Děti od 6 do 15 roků roků
Děti od 15 do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Příjem dle § 18 pro zvýšené dávky?
Zadávejte ANO, pokud má alespoň jedna společně posuzovaná osoba, v každém kalendářním měsíci, příjem ve výši nejméně 4860 Kč, dle §18, odstavec 2, zákon číslo 117/1995. Tedy z výdělečné činnosti (zaměstnání, SVČ). Nebo nemocenské dávky, důchodové dávky, podpora v nezaměstnanosti či rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 roků, rodičovský příspěvek.
Výpočet

Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024

To, kolik peněz je možné dostat od Úřadu práce (kde se vyřizují přídavky na dítě, jakož i další sociální dávky), závisí na počtu dětí a jejich věku.

Roli také hraje to, zda má někdo v rodině příjem za zaměstnání (nebo z podnikání, apod.), nebo jestli rodina „žije jen ze sociálních dávek“ (pak mají nárok jen na nižší dávky).

Na zvýšené přídavky (o 500 Kč více na každé dítě), je nárok v případě, že alespoň jedna osob v rodině, bude mít příjem ve výši životního minima jednotlivce (v roce 2024 je to 4 860 Kč), ze zaměstnání (HPP, DPP, DPČ, apod.), z podnikání, z nemocenské, z mateřské nebo rodičovské, z důchodu, atd.

V minulém roce se přídavky na dítě zvýšily o 200 Kč. V roce 2024 se ale nic nemění. Platí stejné údaje, jako v předchozím roce (žádné zvýšen se momentálně neplánuje).

Přídavky na dítě 2024 Základní Zvýšené
Dítě do 6 roků 830 Kč 1 330 Kč
Dítě 6 – 15 roků 970 Kč 1 470 Kč
Dítě do 26 roků 1080 Kč 1 580 Kč

Kde se vyřizují přídavky na dítě a co je potřeba?

Příspěvek na dítě (stejně jako i další sociální dávky), je možné vyřídit na Úřadu práce. Žádost se podává jednou a následně je nutné 4x za rok dokládat výši příjmu (u studentů se pak opakovaně, jednou za rok, dokládá potvrzení o studiu).

Pro vyřízení příspěvku na dítě, je nutné vyplnit poměrně hodně formulářů. Ty je možné najít na webu Ministerstva práce a sociálních věcí – viz zde. Kromě formulářů, potvrzení a dalších dokumentů, jsou potřeba i osobní doklady všech osob, uvedených v žádosti.

Během minulého roku, se vyřízení příspěvku na dítě poměrně výrazně zjednodušilo. MPSV připravilo nový online formulář (online aplikaci), kde je možné vyřídit přídavky na dítě jen přes internet:

Přídavky na dítě, je nově možné vyřídit jen přes internet, bez chození na Úřad práce. Není také nutné dokládat nějaká papírová potvrzení (vše potřebné by si měl být Úřad práce schopný ověřit sám, z různých databází). Podobně, je možné přes internet vyřídit i rodičovský příspěvek nebo přídavky na bydlení.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kalkulačka: Přídavky na dítě – výpočet kdo má nárok v roce 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna