Ukončení zaměstnání po skončení rodičovské

Rodičovská dovolená může být maximálně do 3 roků dítěte. Poslední den rodičovské dovolené je tedy v den třetích narozenin dítěte.

Rodičovská dovolená může být maximálně do 3 roků dítěte. Poslední den rodičovské dovolené je tedy v den třetích narozenin dítěte. Od následujícího dne, by se již rodič (žena nebo muž), který je na rodičovské dovolené, měl vrátit zpět do zaměstnání.

Zaměstnavatel má povinnost vás zaměstnat, po skončení rodičovské dovolené – nemusí vám nabídnout identické pracovní místo, ale může vám nabídnout odpovídající náhradu.

Pokud byste nechtěli po rodičovské pokračovat v zaměstnání, je několik možností. Můžete zaměstnavatele požádat o poskytnutí neplaceného volna. Na to ale není automatický nárok.

Po skončení rodičovské dovolené pak může nastat situace, kdy vám výpověď dá zaměstnavatel. Pak máte nárok na odstupné (3 měsíce) + výpovědní dobu 2 měsíce. Tedy na 5 platů. Následně pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nebo můžete dát výpověď i vy. Pak ale nemáte nárok na odstupné. Byla zde jen výpovědní doba dva měsíce. Nárok na podporu máte také.

Nebo můžete se zaměstnavatelem uzavřít dohodu, o ukončení pracovního poměru. A pak je to na tom, co si domluvíte. Můžete si domluvit i nějakou formu odstupného (na to u dohody ale není automatický nárok).

Mohlo by vás zajímat: Kolik je podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské 2022?, Nárok na neplacené volno po skončení rodičovské

Během mateřské dovolené, nesmíte pracovat pro stejného zaměstnavatele, resp. vykonávat stejnou práci, na základě které vám vznikl nárok na PPM. Během rodičovské dovolené, je možné pracovat bez větších omezení. Výpočet mateřské na druhé dítě, se může odvíjet od stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte, pokud druhá mateřská začne do 4 roků
Během rodičovské dovolené nebo i během neplaceného volna po rodičovské dovolené, není nárok na nemocenské dávky (nemocenská během neschopenky, ošetřovné, atd.). Ihned po skončení rodičovské, už ale máte nárok na nemocenskou. I když onemocníte hned první den v zaměstnání.
Proplacení nevyčerpané dovolené, je možné pouze při ukončené pracovního poměru. Nárok na čerpání dovolené, je buď ihned po skončení mateřské dovolené (ještě před začátkem rodičovské), nebo až po skončení rodičovské dovolené.
Zaměstnavatel má povinnost, držet vám původní pracovní místo, jen po dobu mateřské dovolené. Po skočení rodičovské dovolené, vám zaměstnavatel nemusí dát úplně stejné pracovní místo – musí to být ale pracovní pozice, která je v souladu s tím, co máte v pracovní smlouvě.
V minulém roce (2021), se změnila pravidla pro výpočet dovolené v zaměstnání. I v roce 2022 tedy platí, že se dovolená vypočítá za každý odpracovaný týden (minimálně 4). Mateřská dovolená (28 nebo 37 týdnů) se pro nárok na dovolenou započítává celá. Rodičovská dovolená se započítá maximálně jako 20 týdnů.
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovské dovolené, nebo po ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Rozdíl může být v tom, zda se podpora vypočítá z vašeho platu (mzdy), nebo jen z průměrné mzdy (pak je podpora v nezaměstnanosti jen minimální).
Zdravotní pojištění platí stát za osoby na rodičovské dovolené, nebo i za osoby, které čerpají rodičovský příspěvek. Sociální pojištění stát nikdy za nikoho neplatí. Doba péče o dítě, až do jeho 4 roků, se ale započítává jako doba účasti na důchodovém pojištění (tj. započítává se do nároku na důchod).
Rodičovská dovolená končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Následně se vracíte do zaměstnání. Zaměstnavatel vám nemusí dát stejné pracovní místo, musí vám ale dát práci, která je v souladu s vaší pracovní smlouvou a nesmí provádět žádné jednostranné změny pracovní smlouvy.