Jaké jsou sociální dávky po skončení rodičovské?

Žádné speciální sociální dávky pro ženy po rodičovské nejsou. Pouze běžné sociální dávky.

Po skončení rodičovské se žena vrací buď do zaměstnání, nebo je nezaměstnaná (popř. se může u své zdravotní pojišťovny nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 roků).

V případě, že je žena po skončení rodičovské nezaměstnaná (byla nezaměstnaná i před rodičovskou, její pracovní poměr během rodičovské skončil, nebo po skončení rodičovské dá/dostane výpověď), tak má nárok na podporu v nezaměstnanosti.

A to i v případě, že byla během rodičovské nezaměstnaná. Výše podpory se bude odvíjet buď od příjmu v posledním zaměstnání, nebo se spočítá na základě průměrné mzdy v ČR.

Jinak ale žádné speciální sociální dávky pro ženy po rodičovské nejsou. V případě, že žena (rodina ženy) bude mít nízké příjmy a bude splňovat i další podmínky, může mít nárok na „běžné“ sociální dávky, jako je třeba příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě (na děti).

Pokud by žena žila sama (samoživitelka) a po skončení rodičovské neměla žádné příjmy (nebo třeba jen nízkou podporu v nezaměstnanosti), může mít případně nárok i na dávky hmotné nouze – to je především příspěvek na živobytí (doplatek do životního minima) a doplatek na bydlení (to je jiná dávka než příspěvek na bydlení).

Mohlo by vás zajímat: Odvykání kouření v těhotenství, Porodné na třetí dítě 2024?, Sociální dávky pro samoživitelku

Po skončení rodičovské můžete mít nárok na neschopenku (a nemocenské dávky), jenom pokud jste zaměstnaná. Jestliže vám zaměstnání skončilo už před 2 roky (pracovní poměr na dobu určitou), tak po rodičovské není nárok na nemocenskou a nebudete mít nárok ani na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).
Pro nárok na mateřskou u druhého dítěte, se může započítat i předchozí rodičovská dovolená. Výpočet PPM na druhé dítě, může být stejný jako výpočet mateřské na první dítě. Po skončení rodičovské, je nárok i na neschopenku a nemocenskou (platí běžné podmínky).
Podmínky pro nárok na dětské přídavky se v roce 2024 zatím nemění. MPSV připravuje reformu sociálních dávek – 4 sociální dávky se budou rušit (zruší se i příspěvek na dítě) a vznikne 1 nová sociální dávka. Změna by měla platit od začátku roku 2025.
V roce 2024 se mění některé podmínky pro výpočet přídavku na bydlení. Od ledna 2024, se mění normativní náklady na bydlení (ruší se paragraf 26a, nebude už nárok na mimořádné zvýšení). Nově je možné vyřizovat příspěvek na bydlení (a další sociální dávky) i online, přes internet v aplikaci JENDA.
V roce 2024 platí jen standardní podmínky pro nárok na OČR (epidemie COVID již dávno skončila). Ošetřovné je pouze 60% a jenom po dobu 9 dní (popř. 16 dní u samoživitelek). Od roku 2025, by měli mít na ošetřovná nárok i lidé s dohodou DPP a DPČ.
Na začátku roku 2024, dochází k řadě změn, které se týkají sociálních dávek, mateřské, rodičovské, nebo i dalších oblastí. Zvyšuje se například i minimální mzda a minimální zdravotní pojištění. Další změny přijdou v průběhu roku 2024.
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovské dovolené, nebo po ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Rozdíl může být v tom, zda se podpora vypočítá z vašeho platu (mzdy), nebo jen z průměrné mzdy (pak je podpora v nezaměstnanosti jen minimální).
Podívejte se, na jaké sociální dávky a podporu od státu, může mít nárok matka samoživitelka s dítětem (dětmi) v roce 2024. Můžete mít nárok na mateřskou, rodičovskou, porodné, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení).