Jaké jsou sociální dávky po skončení rodičovské?

Žádné speciální sociální dávky pro ženy po rodičovské nejsou. Pouze běžné sociální dávky.

Po skončení rodičovské se žena vrací buď do zaměstnání, nebo je nezaměstnaná (popř. se může u své zdravotní pojišťovny nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 roků).

V případě, že je žena po skončení rodičovské nezaměstnaná (byla nezaměstnaná i před rodičovskou, její pracovní poměr během rodičovské skončil, nebo po skončení rodičovské dá/dostane výpověď), tak má nárok na podporu v nezaměstnanosti.

A to i v případě, že byla během rodičovské nezaměstnaná. Výše podpory se bude odvíjet buď od příjmu v posledním zaměstnání, nebo se spočítá na základě průměrné mzdy v ČR.

Jinak ale žádné speciální sociální dávky pro ženy po rodičovské nejsou. V případě, že žena (rodina ženy) bude mít nízké příjmy a bude splňovat i další podmínky, může mít nárok na „běžné“ sociální dávky, jako je třeba příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě (na děti).

Pokud by žena žila sama (samoživitelka) a po skončení rodičovské neměla žádné příjmy (nebo třeba jen nízkou podporu v nezaměstnanosti), může mít případně nárok i na dávky hmotné nouze – to je především příspěvek na živobytí (doplatek do životního minima) a doplatek na bydlení (to je jiná dávka než příspěvek na bydlení).

Mohlo by vás zajímat: Odvykání kouření v těhotenství, Porodné na třetí dítě 2022?, Sociální dávky pro samoživitelku

Na ošetřovné (OČR) může mít nárok i babička na vnuka nebo vnučku. A to, i když nebydlí ve společné domácnosti. Podmínky jsou stejné (maximálně 9 dní, 60% z redukovaného vyměřovacího základu). Na OČR ale není nárok v době, kdy je na dítě čerpán rodičovský příspěvek (to může mít nárok jenom žena, pokud už pracuje).
Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka na bydlení. Na přídavek na bydlení máte nárok při bydlení v nájmu, u podnájmu celého bytu, na družstevní byt, byt v osobním vlastnictví. V roce 2022 dochází k mimořádnému zvýšení normativních nákladů na bydlení a zvýší se i životní a existenční minimum.
Na mimořádný jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě, bude nárok při příjmu do 1 miliónu korun hrubého (příjem za rok 2021). Mezi příjmy se počítá výplata ze zaměstnání, příjmy z podnikání, příjmy z DPP nebo DPČ, alimenty (výživné), rodičovský příspěvek, a další. Počítá se i příjem dalších osob (které sdílí společnou domácnost s rodičem dítěte).
Od začátku letních prázdnin (od 1. 7. 2022), by se mělo znovu zvyšovat životní minimum (letos už podruhé). Životní minimum pro jednotlivce, bude nově 4620 Kč. Existenční minimum, bude nově 2980 Kč. Na sociální dávky, bude mít od července nárok více lidí – mohou dostat i více peněz.
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovského příspěvku. Podpora ale může být jen velmi nízká. Pokud poslední zaměstnání skončilo již před delší dobou, pak se podpora vypočítá z průměrné mzdy v ČR (37 047 Kč) a je to jen 5558 Kč za první dva měsíce, poté ještě méně.
Proplacení nevyčerpané dovolené, je možné pouze při ukončené pracovního poměru. Nárok na čerpání dovolené, je buď ihned po skončení mateřské dovolené (ještě před začátkem rodičovské), nebo až po skončení rodičovské dovolené.
V roce 2022 se zvýšilo životní minimum (od 1. dubna 2022 se navýšily částky životního a existenčního minima o 10%). Základní životní minimum jednotlivce je tedy od 1. 4. 2022 částka 4250 Kč (zvýšení o 390 Kč). Existenční minimum jednotlivce je od 1. 4. 2022 částka 2740 Kč (zvýšení o 250 Kč).
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovské dovolené, nebo po ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Rozdíl může být v tom, zda se podpora vypočítá z vašeho platu (mzdy), nebo jen z průměrné mzdy (pak je podpora v nezaměstnanosti jen minimální).