Odvykání kouření v těhotenství

Ženy, které kouří i během těhotenství, tím značně ohrožují zdraví svého potomka.

Kouření je jedním z nejrizikovějších faktorů během těhotenství. Pokud žena před otěhotněním kouří, pak by s tím určitě měla přestat. Ještě lepší pak je – pokud se jedná o plánované těhotenství – s kouřením přestat s určitým předstihem.

Ženy, které kouří i během těhotenství, tím značně ohrožují zdraví svého potomka. Ze statistik vyplývá, že děti kuřaček mají v průměru a o 500 gramů nižší porodní váhu. Je zde také mnohem vyšší riziko předčasného porodu. U dětí kuřaček je také vyšší výskyt syndromu náhlého úmrtí kojence. A to ani zdaleka není vše.

Přestat kouřit v těhotenství je tak jedním z nejrozumnějších rozhodnutí, jaká může těhotná žena učinit. Při odvykání kouření v těhotenství, je možné používat velkou většinu substitučních preparátů na bázi nikotinu, jako jsou třeba nikotinové náplasti, žvýkačky apod. Vždy je ale nutné pečlivě prostudovat příbalový leták, nebo konkrétní prostředek na odvykání kouření konzultovat s lékařem.

Různých pomůcek na odvykání kouření je totiž v současné době ve volném prodeji opravdu velké množství, a tak tedy nelze paušálně prohlásit, že jsou všechny tyto výrobky vhodné i pro těhotné ženy. Pokud si nevíte rady s tím, jak zahájit odvykání kouření v těhotenství, poraďte se se svým lékařem. Nebo se můžete obrátit i na nějakou specializovanou poradnu pro pomoc s odvykáním kouření.

Mohlo by vás zajímat: Nikotinové náplasti a odvykání kouření, Co způsobí potrat, Co dělat jako těhotná

Mezi typické příznaky kojenecké žloutenky patří zažloutnutí kůže a očního bělma.
Kouření může mít velmi silné negativní vlivy na vaše dítě. Někdy může způsobit dokonce i potrat.
Narození dvojčat připadá přibližně v počtu jednou na 80 porodů, tedy pravděpodobnost narození dvojčat je asi 1,25%.