Nikotinové náplasti a odvykání kouření v těhotenství

Kouření v těhotenství je vysoce riziková záležitost. Děti těhotných kuřaček se často rodí předčasně

Nikotinové náplasti se používají jako podpůrný prostředek při odvykání kouření. Fungují na tom principu, že abstinující kuřák si na někam na své tělo nalepí malý čtvereček „náplasti“. Z ní se pak přes pokožku uvolňuje do těla nikotin. Většina náplastí jej takto postupně, pomalu uvolňuje po dobu až 16 hodin (na noc se pak náplast sundává).

Díky tomu se pak v těle abstinujícího kuřáka po celý den udržuje nízká hladina nikotinu. To pak vede k tomu, že abstinujíc kuřák netrpí abstinenčními příznaky, a měla by být i potlačena chuť na kouření cigaret.

Kouření v těhotenství je vysoce riziková záležitost. Děti těhotných kuřaček se často rodí předčasně, mají nižší porodní váhu, a hrozí u nich nejrůznější zdravotní problémy. Mezi dětmi žen, které v průběhu těhotenství kouřili, je také značně vyšší procento výskytu SIDS (Syndrom náhlého úmrtí kojence).

Kdy tedy jindy, než právě v těhotenství, přestat s kouřením? Nebo to alespoň bez cigaret těch „pár“ měsíců vydržet. Používání nikotinových náplastí by mělo být bezpečné i pro těhotné ženy. Vždy je ale nutné pečlivě prostudovat příbalový leták, nebo se poradit s lékařem. Nikotinové náplasti by také měli být používány jen krátce.

Byť nikotin ani zdaleka není tím nejškodlivějším, co se při kouření dostává do našeho těla, stále to ale není nic zdravého.

Nikotin, byť aplikován ve „zdravější“ podobě, ve formě náplasti, není nic moc dobrého pro dítě (vliv nikotinových náplastí nebo inhalace nikotinu s pomocí elektronické cigarety, na těhotnou ženu a její dítě, není zcela spolehlivě prozkoumán).

Mohlo by vás zajímat: Elektronické cigarety, Co se nesmí dělat v těhotenství, Co způsobí potrat

Kouření může mít velmi silné negativní vlivy na vaše dítě. Někdy může způsobit dokonce i potrat.
I malé dítě se velmi brzo naučí poznat, že teď je čas, jít se chystat na spaní.
S přípravou vašeho kluka nebo holky na to, že se mu narodí malý bráška nebo malá sestřička, je dobré začít už v průběhu těhotenství.