Sociální dávky pro samoživitelku

Těhotná žena pak má také před porodem nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově také „mateřské“ dávky).

Na jaké sociální dávky má nárok matka samoživitelka? Jaká je finanční podpora od státu, v souvislosti s těhotenstvím, porodem a péčí o dítě? Poradíme vám!

Již v těhotenství má žena nárok na některé dávky. Nejprve je to vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Ten se aplikuje, pokud se ženě kvůli těhotenství snížil plat (třeba z důvodu přeřazení na méně rizikovou pozici).

Těhotná žena pak má také před porodem nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově také „mateřské“ dávky). Nárok vzniká v době 6 – 8 týdnů před porodem a trvá 28 týdnů na jedno dítě nebo 37 týdnů na dvojčata.

Po porodu, také může mít žena nárok, na porodné (13000 Kč na první dítě nebo 10000 Kč na druhé dítě).

Po porodu vzniká nárok i na rodičovský příspěvek (buď k datu narození dítěte, nebo po ukončení výplaty PPM) a to ve výši 300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata.

Pokud žena neměla nárok na PPM (nebo není možné doložit příjem otce), pak má nárok na rodičovskou do výše 13 000 Kč měsíčně.

Po narození dítěte vzniká nárok na přídavky na dítě (1330 Kč na dítě do 6 roků).

Mimo to má matka samoživitelka, pokud je známý otec dítěte, nárok nejenom na alimenty na dítě (výše výživného na dítě se řeší buď dohodou, nebo soudně a závisí na příjmu otce).

Má také nárok na výživné pro sebe. A to už v době těhotenství, před porodem. Může žádat jak pravidelný měsíční příspěvek (podobně jako u alimentů na dítě), tak i jednorázový příspěvek na úhradu nákladů spojených s porodem.

Pokud má samoživitelka jen nízké příjmy, může jí vznikat i nárok na dávky hmotné nouze. Jako je příspěvek na živobytí.

Může také být nárok na příspěvek na bydlení.

Mohlo by vás také zajímat: Sociální dávky pro těhotnou, Výše PPM na druhé dítě 2023, Kalkulačka mateřská 2023

Dítě má právo, aby s ním v nemocnici byl jeho rodič. Toto právo ale není absolutní. Záleží i na omezeních v konkrétní nemocnici. Během hospitalizace dítěte v nemocnici, není nárok na ošetřovné (OČR). Může být ale nárok na neschopenku (pokud je rodič hospitalizován společně s dítětem).
Parlament schválil změnu zákona o náhradním výživném. Na alimenty od státu (od Úřadu práce), bude nově nárok až 4 roky (48 měsíců). Doposud to byly pouze 2 roky. Od státu je možné dostat až 3 tisíce korun na jedno dítě (podmínkou je zahájení exekuce na alimenty).
Po skončení rodičovské dovolené (nejpozději v den 3 narozenin dítěte), můžete mít v zaměstnání neplacené volné. Do skončení rodičovského příspěvku, za vás stále platí zdravotní pojištění stát. Na rodičovský příspěvek je nárok, i po návratu zpět do zaměstnání.
Během rodičovské dovolené, může být nárok na různé sociální dávky. Rodiny nebo samoživitelky s malým dítětem, mají nárok na rodičovský příspěvek a obvykle i na přídavky na dítě. Kromě toho může být nárok i na příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Samoživitelky mohou mít nárok i na náhradní výživné od státu.
Insolvence (oddlužení), je možná i během mateřské a rodičovské dovolené. Je nutné splácet alespoň minimální splátku (2178 Kč měsíčně). Od 1. 1. 2023, se zvýšilo nezabavitelné minimum (na 13 638 Kč + 3 409,50 Kč za dítě, manžela, manželku). V roce 2023, se projednává zkrácení insolvence na 3 roky.
Během OČR (nebo ani během neschopenky) vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď (paragraf 53, ZP). Ukončení pracovního poměru ve zkušební době, je ale možné i během OČR. Na ošetřovné je nárok i po skončení zaměstnání (celkem 9 nebo 16 dní, popř. až 90 dní u dlouhodobého ošetřovného).
V roce 2023, dochází ke zvýšení příspěvku na bydlení (změna podmínek od 1. 1. 2023, zvýšení normativních nákladů na bydlení, atd.). Na přídavky, je nárok při bydlení v nájmu, v podnájmu, v družstevním bytě, nebo při bydlení ve vlastním (včetně věcného břemene).
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovské dovolené, nebo po ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Rozdíl může být v tom, zda se podpora vypočítá z vašeho platu (mzdy), nebo jen z průměrné mzdy (pak je podpora v nezaměstnanosti jen minimální).