Sociální dávky pro samoživitelku

Těhotná žena pak má také před porodem nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově také „mateřské“ dávky).

Na jaké sociální dávky má nárok matka samoživitelka? Jaká je finanční podpora od státu, v souvislosti s těhotenstvím, porodem a péčí o dítě? Poradíme vám!

Již v těhotenství má žena nárok na některé dávky. Nejprve je to vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Ten se aplikuje, pokud se ženě kvůli těhotenství snížil plat (třeba z důvodu přeřazení na méně rizikovou pozici).

Těhotná žena pak má také před porodem nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově také „mateřské“ dávky). Nárok vzniká v době 6 – 8 týdnů před porodem a trvá 28 týdnů na jedno dítě nebo 37 týdnů na dvojčata.

Po porodu, také může mít žena nárok, na porodné (13000 Kč na první dítě nebo 10000 Kč na druhé dítě).

Po porodu vzniká nárok i na rodičovský příspěvek (buď k datu narození dítěte, nebo po ukončení výplaty PPM) a to ve výši 300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata.

Pokud žena neměla nárok na PPM (nebo není možné doložit příjem otce), pak má nárok na rodičovskou do výše 10 000 Kč měsíčně (od července 2022, může být nárok až na 13 000 Kč měsíčně).

Po narození dítěte vzniká nárok na přídavky na dítě (1130 Kč na dítě do 6 roků).

Mimo to má matka samoživitelka, pokud je známý otec dítěte, nárok nejenom na alimenty na dítě (výše výživného na dítě se řeší buď dohodou, nebo soudně a závisí na příjmu otce).

Má také nárok na výživné pro sebe. A to už v době těhotenství, před porodem. Může žádat jak pravidelný měsíční příspěvek (podobně jako u alimentů na dítě), tak i jednorázový příspěvek na úhradu nákladů spojených s porodem.

Pokud má samoživitelka jen nízké příjmy, může jí vznikat i nárok na dávky hmotné nouze. Jako je příspěvek na živobytí.

Může také být nárok na příspěvek na bydlení.

Mohlo by vás také zajímat: Sociální dávky pro těhotnou, Výše PPM na druhé dítě 2022, Kalkulačka mateřská 2022

Během OČR (nebo ani během neschopenky) vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď (paragraf 53, ZP). Ukončení pracovního poměru ve zkušební době, je ale možné i během OČR. Na ošetřovné je nárok i po skončení zaměstnání (celkem 9 nebo 16 dní, popř. až 90 dní u dlouhodobého ošetřovného).
V roce 2023, dochází ke zvýšení příspěvku na bydlení (změna podmínek od 1. 1. 2023, zvýšení normativních nákladů na bydlení, atd.). Na přídavky, je nárok při bydlení v nájmu, v podnájmu, v družstevním bytě, nebo při bydlení ve vlastním (včetně věcného břemene).
Od začátku července 2022 se znovu zvýšilo životní a existenční minimum (zvýšení o 8,8% od 1. 7. 2022). Od července, bude mít nárok na sociální dávky více lidí. Týká se to i příspěvek na dítě. Na dětské přídavky je nově nárok, i při vyšších příjmech. V srpnu se také bude vyplácet mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě do 18 roků.
Na ošetřovné (OČR) může mít nárok i babička na vnuka nebo vnučku. A to, i když nebydlí ve společné domácnosti. Podmínky jsou stejné (maximálně 9 dní, 60% z redukovaného vyměřovacího základu). Na OČR ale není nárok v době, kdy je na dítě čerpán rodičovský příspěvek (to může mít nárok jenom žena, pokud už pracuje).
Od 1. července 2022 se zvýšilo životní a existenční minimum. Na porodné, bude mít nárok více rodin. Na porodné je nárok u prvního dítěte (13 000 Kč) nebo u druhého dítěte (10 000 Kč), pokud je průměrný měsíční příjem, do 2,7 násobku životního minima.
Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka na bydlení. Na přídavek na bydlení máte nárok při bydlení v nájmu, u podnájmu celého bytu, na družstevní byt, byt v osobním vlastnictví. V roce 2022 dochází k mimořádnému zvýšení normativních nákladů na bydlení a zvýší se i životní a existenční minimum.
Na mimořádný jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě, bude nárok při příjmu do 1 miliónu korun hrubého (příjem za rok 2021). Mezi příjmy se počítá výplata ze zaměstnání, příjmy z podnikání, příjmy z DPP nebo DPČ, alimenty (výživné), rodičovský příspěvek, a další. Počítá se i příjem dalších osob (které sdílí společnou domácnost s rodičem dítěte).
Od začátku letních prázdnin (od 1. 7. 2022), by se mělo znovu zvyšovat životní minimum (letos už podruhé). Životní minimum pro jednotlivce, bude nově 4620 Kč. Existenční minimum, bude nově 2980 Kč. Na sociální dávky, bude mít od července nárok více lidí – mohou dostat i více peněz.