Sociální dávky pro těhotnou ženu

Těhotná žena má také nárok na úhradu nákladů spojených s těhotenství a porodem od otce dítěte

Již v době těhotenství vzniká pro ženu, která čeká dítě, nárok na některé dávky (podporu). Pokud je žena na rizikovém těhotenství a tedy v pracovní neschopnosti, má nárok na nemocenské dávky (podmínky (a i výše dávky) jsou stejné, jako při pracovní neschopnosti z důvodu onemocnění nebo úrazu).

Pokud ženě během těhotenství klesne její výplata z toho důvodu, že jí zaměstnavatel převede na jinou pracovní pozici právě kvůli těhotenství (třeba kvůli nutnosti nosit těžké předměty nebo i z jiných důvodů, které jsou rizikové pro těhotnou), pak má nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, který „dorovná“ snížený plat na původní výši.

6 – 8 týdnů před porodem pak žena může žádat o mateřskou (peněžitá pomoc v mateřství). Její výše se odvíjí od příjmů z posledního zaměstnání. Podmínkou je, že žena v posledních dvou letech, pracovala nejméně 270 kalendářních dní.

Těhotná žena má také nárok na úhradu nákladů spojených s těhotenství a porodem od otce dítěte. To se týká především případů, kdy spolu otec a matka nežijí a nepodílí se společně na nákladech na živobytí. Podobně jako u alimentů na dítě, se i žena se může obrátit na soud a požadovat stanovení nějakého výživného pro sebe.

Mohlo by vás zajímat: Sociální dávky pro samoživitelku, Výše PPM na druhé dítě 2022, Kolik je mateřská 2022

V roce 2023, dochází ke zvýšení příspěvku na bydlení (změna podmínek od 1. 1. 2023, zvýšení normativních nákladů na bydlení, atd.). Na přídavky, je nárok při bydlení v nájmu, v podnájmu, v družstevním bytě, nebo při bydlení ve vlastním (včetně věcného břemene).
Od 1. července 2022 se zvýšilo životní a existenční minimum. Na porodné, bude mít nárok více rodin. Na porodné je nárok u prvního dítěte (13 000 Kč) nebo u druhého dítěte (10 000 Kč), pokud je průměrný měsíční příjem, do 2,7 násobku životního minima.
Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka na bydlení. Na přídavek na bydlení máte nárok při bydlení v nájmu, u podnájmu celého bytu, na družstevní byt, byt v osobním vlastnictví. V roce 2022 dochází k mimořádnému zvýšení normativních nákladů na bydlení a zvýší se i životní a existenční minimum.
Na mimořádný jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě, bude nárok při příjmu do 1 miliónu korun hrubého (příjem za rok 2021). Mezi příjmy se počítá výplata ze zaměstnání, příjmy z podnikání, příjmy z DPP nebo DPČ, alimenty (výživné), rodičovský příspěvek, a další. Počítá se i příjem dalších osob (které sdílí společnou domácnost s rodičem dítěte).
Od začátku letních prázdnin (od 1. 7. 2022), by se mělo znovu zvyšovat životní minimum (letos už podruhé). Životní minimum pro jednotlivce, bude nově 4620 Kč. Existenční minimum, bude nově 2980 Kč. Na sociální dávky, bude mít od července nárok více lidí – mohou dostat i více peněz.
Od 1. července 2022, by mohla začít platit novela zákona, která přinese zvýšení rodičovského příspěvku na 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat na 19 500 Kč). Současně by mělo dojít i ke zrušení omezení, že dítě do 2 roků, nesmí být ve školce nebo jeslích déle než 92 hodin měsíčně. Jsou navrhovány i další změny u sociálních dávek a u hmotné nouze.
V tomto článku přinášíme souhrnný přehled všech různých dávek, a typů finanční podpory, na které máte nárok, jako těhotná žena, nebo jako rodina s dítětem. V roce 2022 dochází například ke zvýšení životního minima (od 1. 4. 2022), což má vliv na různé sociální dávky. Možná se zvýší i rodičovská. Také je zde mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě.
V roce 2022 se zvýšilo životní minimum (od 1. dubna 2022 se navýšily částky životního a existenčního minima o 10%). Základní životní minimum jednotlivce je tedy od 1. 4. 2022 částka 4250 Kč (zvýšení o 390 Kč). Existenční minimum jednotlivce je od 1. 4. 2022 částka 2740 Kč (zvýšení o 250 Kč).